ABD AB’ye Daha Fazla Sıvı Doğalgaz Sağlayacak

25.03.2022 14:58

  Rusya’ya enerji bağımlılığını azaltmak amacıyla ABD’den Avrupa’ya daha fazla sıvı doğalgaz (LNG) sağlanması konusunda anlaşmaya varıldı. Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada, "ABD,…

ABD AB’ye Daha Fazla Sıvı Doğalgaz Sağlayacak

 

Rusya’ya enerji bağımlılığını azaltmak amacıyla ABD’den Avrupa’ya daha fazla sıvı doğalgaz (LNG) sağlanması konusunda anlaşmaya varıldı.

Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada, "ABD, uluslararası ortaklarla birlikte çalışacak ve 2022'de AB pazarı için, daha sonra miktarı daha da artması beklenen en az 15 milyar metreküplük ilave LNG sağlamak için çaba gösterecektir” denildi.

ABD’nin 2030 yılına kadar ise bu miktarı yıllık 50 milyar metreküpe çıkarması hedefleniyor.

Avrupa’nın en büyük doğalgaz tedarikçisi olan Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin ardından, halihazırda yüksek olan enerji fiyatları rekor seviyeye çıkmıştı. AB ülkeleri, Rusya’ya enerji bağımlılığını azaltmak için alternatif yollara aramaya başlamıştı.

Avrupa liderlerinin bugün Brüksel’de yüksek enerji faturalarını kontrol altına almayı görüşmesi bekleniyor, ancak Rus enerjisine ambargo uygulanması konusunda bir karar alınması öngörülmüyor.

Rusya, AB’nin doğalgaz ihtiyacının yüzde 40’ını ve petrol ithalatının dörtte birinden fazlasını sağlıyor. Almanya gibi enerjide Rusya’ya bağımlı Avrupa ülkeleri, Rusya’ya enerji yaptırımları konusuna isteksiz yaklaşıyor.

VOA tarafından geçilen ABD AB’ye Daha Fazla Sıvı Doğalgaz Sağlayacak haberinde ha-ber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi yoktur. ABD AB’ye Daha Fazla Sıvı Doğalgaz Sağlayacak haberi web sayfamıza otomatik olarak VOA sitesinden geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan ABD AB’ye Daha Fazla Sıvı Doğalgaz Sağlayacak haberinin hukuki muhatabı haberi geçen web siteleri ve ajanslardır.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yap

Diğer Haberler

AYM’ye Bireysel Başvurular Neden Artıyor?

AYM’ye Bireysel Başvurular Neden Artıy..

AYM’ye Bireysel Başvurular Neden Artıyor?
Almanya'da Düren Alevi Kültür Merkezi'ne düzenlenen saldırıda binada hasar oluştu

Almanya'da Düren Alevi Kültür Merkezi'..

Almanya'da Düren Alevi Kültür Merkezi'ne düzenlenen saldırıda binada hasar oluştu
Münih Havalimanı'nda yapılan grev nedeniyle 36 uçuş iptal edildi

Münih Havalimanında yapılan grev neden..

Münih Havalimanı'nda yapılan grev nedeniyle 36 uçuş iptal edildi