AB üyesi Slovakya Dışişleri Bakanı Blanar Türkiye’de Rus mevkidaşı Lavrov ile görüştü

AB üyesi Slovakya Dışişleri Bakanı Blanar Türkiye’de Rus mevkidaşı Lavrov ile görüştü

ABONE OL
16:06 - 03/03/2024 16:06
AB üyesi Slovakya Dışişleri Bakanı Blanar Türkiye’de Rus mevkidaşı Lavrov ile görüştü
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Kaplan
Best

Antalya Diplomasi Forumu’nda bir Avrupa Birliği üyesi ülke ile AB’nin izole etmeye çalıştığı bir ülke olan Rusya arasında üst düzey temas gerçekleşti. Slovakya Dışişleri Bakanı, Rus mevkidaşı ile bir araya geldi.

Slovakya Dışişleri Bakanı Juraj Blanar, Türkiye’de düzenlenen diplomatik forumun oturum aralarında Rusya’dan mevkidaşı Sergei Lavrov’la görüştü.

Moskova’nın 2022’de başlayan Ukrayna’yı işgalinden bu yana üst düzey Avrupalı ve Rus yetkililerin yer aldığı az sayıdaki toplantıdan biri olan ADF’de yapılan bu görüşme, Slovak muhalefet partileri tarafından eleştirilerin hedefi oldu.

Ukrayna’ya askeri yardım gönderilmesine karşı çıkan Slovakya Başbakanı Robert Fico, bu üst düzey teması “dengeli ve egemen dış politikamızın bir örneği” diyerek savundu.

Başbakan Fico ayrıca Blanar ve Lavrov’un İsviçre’de yapılacak bir Ukrayna barış zirvesinin getirebileceği olasılıklar hakkında konuştuklarını da söyledi.

Blanar, yaptığı açıklamada Ukrayna ile Rusya arasındaki anlaşmazlığın askeri bir çözümü olmadığı yönündeki Slovak tutumunu yinelediğini ve barış görüşmeleri yapılması yönünde çağrıda bulunduğunu belirtti.

Slovakya Savunma Bakanı Robert Kalinak ise geçtiğimiz Cuma günü ABD’li mevkidaşı Lloyd Austin ile bir araya geldi.

Toplantının Rusya’nın talebi üzerine gerçektiği, Slovakya’nın tutumunun toprak bütünlüğü ve egemenlik gibi uluslararası hukuk ilkelerine saygıya dayandığı belirtildi.

Slovakya, Rusya ile AB arasında “demir perde” oluşturulmasına karşı olduğunu dile getiriyor.

Rusya Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, toplantıda Ukrayna ve ikili konuların görüşüldüğü ve Rusya’nın “Slovakya ile ilişkileri yeniden kurmaya hazır olduğunun belirtildiği” kaydedildi.

Slovakya Başbakanı Fico, geçen yıl Ukrayna’ya askeri yardımı durdurma vaadiyle yapılan seçimi kazandıktan sonra iktidara geri döndü. Geçmişte Rusya yanlısı açıklamalar yapan Fico, Moskova’ya yönelik yaptırımları eleştirmişti.

Forumun açılış konuşmasında Lavrov, Rusya’nın, AB veya NATO üyelikleri bazı zorluklar yaratsa bile, Slovakya veya Macaristan gibi ulusal çıkarlara “öncelik veren” ülkelerle çalışmayı tercih ettiğini söyledi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre Lavrov, “Bu bağlamda, Başbakan Robert Fico ve hükümetinin dünyadaki durum hakkında kendi fikirlerine sahip olma yeteneğini daha da takdir ediyoruz” dedi.

VOA tarafından geçilen AB üyesi Slovakya Dışişleri Bakanı Blanar Türkiye’de Rus mevkidaşı Lavrov ile görüştü haberinde ha-ber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi yoktur. AB üyesi Slovakya Dışişleri Bakanı Blanar Türkiye’de Rus mevkidaşı Lavrov ile görüştü haberi web sayfamıza otomatik olarak VOA sitesinden geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan AB üyesi Slovakya Dışişleri Bakanı Blanar Türkiye’de Rus mevkidaşı Lavrov ile görüştü haberinin hukuki muhatabı haberi geçen web siteleri ve ajanslardır.

Inal

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.