21 ŞUBAT DÜNYA ANADİLİ GÜNÜNDE TÜRKÇE DERSİNE KATILIM ÇAĞRISI

21.02.2022 12:13

Kuzey Ren Vestfalya -Türk Veli Dernekleri Federasyonu (FÖTEV- NRW) başkanı Dr. Aysun Aydemir, velilere çağrıda bulunarak çocukları mutlaka Türkçe dersine kaydettirmelerini istedi.…

21 ŞUBAT DÜNYA ANADİLİ GÜNÜNDE TÜRKÇE DERSİNE KATILIM ÇAĞRISI

Kuzey Ren Vestfalya -Türk Veli Dernekleri Federasyonu (FÖTEV- NRW) başkanı Dr. Aysun Aydemir, velilere çağrıda bulunarak çocukları mutlaka Türkçe dersine kaydettirmelerini istedi.

Almanya’daki Türk öğretmen ve veli dernekleri, başkonsoloslar ve  eğitim ataşeleri 21 Şubat Dünya Anadili Günü için düzenlenen toplantılarda anadilimiz Türkçenin önemine ve zenginliğine dikkat çektiler.

Türkçe dersine kayıtların 30 Mart tarihine kadar yapıldığına dikkat çeken  dernek temsilcileri ve yetkililer, yurttaşlarımıza çağrıda bulunarak dilimizi ve kültürümüzü yaşatmak için çocuklarını mutlaka Türkçe dersine kayıt ettirmelerini istedi.

Kuzey Ren Vestfalya-Türk Veli Dernekleri Federasyonu (FÖTEV-NRW) başkanı Dr. Aysun Aydemir taleplerini şöyle sıraladı:

■ “Anadili dersi genellikle öğleden sonraya bırakıldığı ve verilen notlar sınıf geçmeyi etkilemediği için bu derse katılım azalmaktadır.

■ Anadili dersi normal ders programı içinde yer almalı, haftada 5 saat (en az 3 saat) verilmelidir. Verilen not sınıf geçmeyi etkilemeli, başka bir yabancı dilin notunun yerini tutmalıdır.

■ Anadili dersine kayıtlar okul başlangıcında bir kez yapılmalı ve okul bitinceye kadar geçerli olmalıdır. Anadili dersi açılabilmesi için ilkokullarda 10, ilkokuldan sonraki dönemde 15 öğrenci yeterli olmalıdır.
■ Türk çocuklarının Türkçe dersine katılımı 6. sınıfa kadar zorunlu olmalıdır. Türkçe dersi 6. sınıftan itibaren ikinci veya üçüncü seçmeli yabancı dil dersleri arasında yer almalıdır.”

Eğitimci- Yazar Bahattin Gemici ana babalara yaptığı çağrıda şu görüşlere yer verdi:

    “Günümüz toplumunun çok dilli insanlara gereksinimi vardır. Anadilini iyi bilen çocuklar Almancayı da iyi öğrenirler. Çocuk, anadili ile ailesine, akrabalarına ve yurduna bağlanır. Anadilini iyi öğrenemeyen çocuklar ileride asimile olmaktan kurtulamazlar.

Çocuğumuzun gittiği okullarda Türkçe dersi yoksa, velilerimiz imza toplayarak yetkililere ve derneklerimize başvurmalıdır. Yurtdışındaki tüm sivil toplum kuruluşları anadilimiz Türkçeyi yaşatmak için güçbirliği yapmalıdır.”

 

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yap

Diğer Haberler

IŞİD’in

IŞİD’in "The Beatles" Hücresi Üyesine ..

IŞİD’in "The Beatles" Hücresi Üyesine Müebbet Hapis
Kuzey Akım 1’de Tadilat Avrupa’yı Endişelendiriyor

Kuzey Akım 1’de Tadilat Avrupa’yı Endi..

Kuzey Akım 1’de Tadilat Avrupa’yı Endişelendiriyor
HDP’den Üçüncü Yılında Kayyum Tepkisi

HDPden Üçüncü Yılında Kayyum Tepkisi

HDP’den Üçüncü Yılında Kayyum Tepkisi

"Putin Zaporijya'da IAEA Misyonunu Kab..

"Putin Zaporijya'da IAEA Misyonunu Kabul Etti"

"Xi ve Putin Kasım'daki G20 Zirvesine ..

"Xi ve Putin Kasım'daki G20 Zirvesine Katılacak"
“Ekonomi Politikası Sürdürülemez Hale Geldi”

“Ekonomi Politikası Sürdürülemez Hale ..

“Ekonomi Politikası Sürdürülemez Hale Geldi”