"2021'de Venezuelalı Göçmen Sayısı Suriyelileri Aşabilir"

11.01.2021 19:40

Yaşanan ekonomik, sosyal ve siyasi krizlerden dolayı her 6 kişiden birinin çareyi yurtdışına göç etmekte bulduğu Venezuela’da göç sorunu pandemiye ve sınırların…

"2021'de Venezuelalı Göçmen Sayısı Suriyelileri Aşabilir"

Yaşanan ekonomik, sosyal ve siyasi krizlerden dolayı her 6 kişiden birinin çareyi yurtdışına göç etmekte bulduğu Venezuela’da göç sorunu pandemiye ve sınırların kapalı olmasına rağmen devam ediyor.

Birleşmiş Milletler Mültecilere Yüksek Komiserliği (UNHCR) verilerine göre son 5 yılda nüfusun yüzde 18’i yani 5 milyon 400 bin Venezuelalı göç etti. Bu sayı 5 milyon 300 bin nüfuslu Norveç’ten ya da 5 milyonluk Kosta Rika’dan daha fazla.

Amerikan Devletleri Örgütü (OAS) bünyesinde Venezuelalı göçmen ve mültecilere yönelik oluşturulan komisyonun başkanı David Smolansky “2021'in ilk çeyreğinde iktidarda bir değişiklik olmaz ve Venezuela-Kolombiya sınırı açılırsa Venezuelalı göçmen sayısı 7 milyona yaklaşabilir. Bu rakam 6 milyon 700 bin olan Suriyeli göçmen sayısından daha fazla” diyor.

Son yıllarda Amerika’da yaşanan en büyük göç hareketi

2015 yılında 88 bin 975 olan dünyadaki Venezuelalı göçmen sayısı son beş yılda yaklaşık 60 kat arttı. Amerika kıtasında bu yüzyılın en büyük kitlesel göç hareketinin yaşanmasına sebep olan nedenler arasında yüksek enflasyon; düşük alım gücü; ulaşım sorunu, elektrik, su, gaz ve internet gibi temel hizmetlerde yaşanan kesintiler ve güvenlik sorunları yer alıyor.

Başta beslenme olmak üzere gündelik ihtiyaçlarını karşılayamadıkları için göç eden Venezuelalılar’ın 4 milyon 600 bini aynı dili konuştuğu ve tarihsel-kültürel olarak birçok ortak noktaları olan diğer Latin Amerika ülkelerini tercih ediyor.

OAS’ın verilerine göre Venezuelalı göçmenlerin yaklaşık 1 milyon 700 bini Kolombiya’da, 1 milyonu Peru’da, 457 bini Şili’de, 420 bini ABD’de, 417 bini de Ekvador’da yaşıyor. Bu göçmenlerin en az yüzde 50’sinin yasal izin ve belgeleri olmadığını belirten Smolansky “Suriyeli göçmenler için kişi başı 5 bin dolarlık bir finans sağlanırken Venezuelalılar için bu miktar sadece 250 dolar oldu” diyor.

Birleşmiş Milletler araştırmalarında sınırlar kapalı olmasına rağmen günde 500 ila 700 Venezuelalı’nın yasadışı yollardan göç etmek içim paramiliter suç çeteleriyle ilişkiye girdiği ve bu durumun da göçmen Venezuelalılar’ın pandeminin yanısıra suç, insan kaçakçılığı, uyuşturucu ve kadın ticareti gibi risklere maruz bıraktığı belirtiliyor.

Uzmanlar geçen yıl ekonomisi yaklaşık yüzde 30 küçülen Venezuela’da sosyoekonomik sorunların artmaya devam edeceği ve 2021 yılında yeni bir göç dalgasının daha yaşanacağı öngörüsünde bulunuyor.

VOA tarafından geçilen "2021'de Venezuelalı Göçmen Sayısı Suriyelileri Aşabilir" haberinde ha-ber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi yoktur. "2021'de Venezuelalı Göçmen Sayısı Suriyelileri Aşabilir" haberi web sayfamıza otomatik olarak VOA sitesinden geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan "2021'de Venezuelalı Göçmen Sayısı Suriyelileri Aşabilir" haberinin hukuki muhatabı haberi geçen web siteleri ve ajanslardır.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap

Diğer Haberler

Kripto Para Borsası Thodex'e Soruşturma

Kripto Para Borsası Thodexe Soruşturma

Kripto Para Borsası Thodex'e Soruşturma
AKPM'den Türkiye'ye Demokrasi Çağrısı

AKPM'den Türkiye'ye Demokrasi Çağrısı

AKPM'den Türkiye'ye Demokrasi Çağrısı
Hindistan'ın Bir Günlük Corona Vakasında Dünya Rekoru

Hindistanın Bir Günlük Corona Vakasınd..

Hindistan'ın Bir Günlük Corona Vakasında Dünya Rekoru
ABD ‘Soykırım’ı Tanırsa Türkiye'yle İlişkileri Ne Olur? 

ABD ‘Soykırım’ı Tanırsa Türkiye'yle İl..

ABD ‘Soykırım’ı Tanırsa Türkiye'yle İlişkileri Ne Olur? 
Adalet Bakanlığı’ndan Minneapolis Polis Teşkilatına Soruşturma 

Adalet Bakanlığından Minneapolis Polis..

Adalet Bakanlığı’ndan Minneapolis Polis Teşkilatına Soruşturma 
Biden ‘Soykırım’ Kelimesini Kullanacak mı?

Biden ‘Soykırım’ Kelimesini Kullanacak..

Biden ‘Soykırım’ Kelimesini Kullanacak mı?