LVM Fikret Odağ

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü

10.01.2021 14:32

Basın yayın organları içerisinde çalışan muhabirinden, sayfa editörüne, yazarlarından, matbaada çalışanına kadar tüm gazetecilerimizin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü'nü kutlar, hayatlarında sağlık ve başarılar dilerim.

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü

Basın yayın organları içerisinde çalışan muhabirinden, sayfa editörüne, yazarlarından, matbaada çalışanına kadar tüm gazetecilerimizin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutlar, hayatlarında sağlık ve başarılar dilerim.

PANDEMi KOŞULLARINDA GAZETECİLER GÜNÜ

Bu sene Kovid 19 pandemi koşullarında gazeteciler kendileriyle ilgili 10 Ocak çalışan gazeteciler gününe hüzünlü ve üzüntülü girmektedirler.

Çünkü; Türkiye’de 20 Gazeteci meslektaşımızı Koronavirüsten kaybettik. Gazeteciler Dünyayı etkisi altın alan Kovid-19 pandemi koşullarında en çok zarar gören meslek mensupları arasında yer almaktadır. Türkiye’de 2020 yılında koronavirüs enfeksiyonuna yakalanan 300’den fazla gazeteciden 20’si yaşamını yitirdi. Dünyada ise kesin rakamlar tam bilinmemekle birlikte, uluslararası kuruluşların derlediği bilgiler ışığında, 20 binden fazla gazetecinin koronavirüse yakalandığı, bunlardan 600’ünün hayatını kaybettiği tahmin ediliyor.

Türkiye 20 gazetecinin vefatı ile dünyada 8’inci sırada yer alıyor. Zor şartlar altında varlığını sürdüren basın sektörüne birde pandemi baskısı geldi.

10 OCAK ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜNÜN TARİHÇESİ

Gazetecilerin ekonomik ve sosyal haklarını sağlayan 212 sayılı kabul tarihi olan, 10 Ocak 1961 tarihinde çalışan gazeteciler günü olarak kabul edilmiştir.

12 Eylül’ Anayasası ile 1961 yılında verilen tüm haklar rafa kaldırılmış ve gazeteciler çok zor ağır koşullarda, baskı ve fiili saldırılara maruz kalarak faaliyetlerini sürdürmek zorunda kalmışlardır.

Bugün “Çalıştırılmayan Gazeteciler Günü” olarak ta adlandırabileceğimiz şekilde yoğun baskılar gören gazete ve medya çalışanları 1905’te başlayan Tevfik Nevzat ve en son 2015’te Nuh Köklü’nün ölüm olayı ile günümüze kadar toplam 77 şehit vermiştir.

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü tam anlamıyla maalesef kutlayamıyoruz.

Çünkü; Meslektaşlarımız işsiz. Çünkü iş güvenceleri patronların iki dudağı arasında. Artık adliyelere haber yapmaktan çok, ifade vermek için gidiyorlar.

Çalışan Gazeteciler Günü’nü gönül rahatlığı içerisinde kutlayamıyoruz. Çünkü meslektaşlarımız haber yaptıkları için baskı altındalar. Çünkü haber takip ederken tartaklanıyorlar.

Çalışan Gazeteciler Günü’nü istediğimiz gibi özgürce kutlayamıyoruz…

Çünkü; meslektaşlarımızın sendikalaşma, örgütlenme, toplu sözleşme yapma hakkı elinden alınmış. Çünkü gazete büroları kapatılıyor, birleştiriliyor, meslektaşlarımız işsizlikle tehdit edilip her işi yapmaya razı edilmek isteniyor.

10 Ocak günü baskılara, işten atmalara, şiddete ve cezalara hayır demek için, meslektaşlarımız artık yeter(!) diyerek, gerçekten “haber yapmak, üretmek, çalışmak istiyorlar”

Umarım 2021 yılı her alanda olduğu gibi basın içinde beklentilerin gerçekleştiği bir yıl olur. Umarım gazeteciler ölmez, çalışma koşulları iyileştirilir ve özgürce haber yapmalarının önüne engel, köstek olunmaz ve ayakta durmalarına destek olunur.

 

 

#

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Haberler