Zelenski'den Cannes Film Festivali'nde Sürpriz Konuşma

17.05.2022 23:26

  Rusya ile savaşan Ukrayna'nın eski aktör ve film yapımcısı Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenski, dünyanın en büyük sinema etkinliği Cannes Film Festivali'nin 75'inci…

Zelenski'den Cannes Film Festivali'nde Sürpriz Konuşma

 

Rusya ile savaşan Ukrayna'nın eski aktör ve film yapımcısı Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenski, dünyanın en büyük sinema etkinliği Cannes Film Festivali'nin 75'inci açılış törenine katılarak büyük bir sürpriz yaptı. Zelensky, açılışta "sinema ve savaş arasındaki yakın bağ" üzerine bir konuşma yaptı.

Uluslararası Cannes Film Festivali'nin 75'incisi bu akşam yapılan açılış töreniyle başladı. Zelenski, Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin ile Charlie Chaplin'in sinema tarihine geçen "Diktatör" filmi arasında benzerlik kurarak, "Dünyanın, yeni diktatörleri anlatmak için yeni bir Charlie Chaplin'e ihtiyacı var" dedi.

Croisette'deki açılış törenine sürpriz konuk olan Ukrayna Cumhurbaşkanı, sinema ve savaş arasındaki yakın bağı vurgulayan bir konuşma yaptı. Zelenski'nin video konferans yoluyla yaptığı konuşma, salonda önce şaşkınlık yarattı, ardından katılımcılar uzun süre Zelenski'yi ayakta alkışladı.

Her zaman olduğu gibi askeri kıyafetlerle konukların karşısına çıkan Zelenski, sözlerine "Size bir hikaye anlatacağım" diye başlayarak, "Bu hikayede en önemli olan başlangıç değil, sondur. Bu son çoktan yazıldı. 20. yüzyılın en korkunç diktatörleri sinemaya bayılırlardı. Ama onlardan geriye, belgesel kroniklerdeki o korkunç görüntüler kaldı. Filmler o dönemde, diktatörlere meydan okumaydı" dedi.

Konuşmasında Cannes Film Festivali'nin yapıldığı ünlü Croisette binasını, Rus ordusunun bombaladığı Mariupol Tiyatro binasına benzeten Zelenski, "Bugünlerde işkence görmüş insanları bulmadığımız tek bir hafta bile geçmiyor. Belediye tiyatrosu Mariupol'u Rus bombasının nasıl yerle bir ettiğini gördünüz. Bu tiyatro bugün sizin toplandığınız binaya benziyordu. Oraya insanlar sığınmıştı, onlar sivil insanlardı" diye konuştu.

"Yeni bir Chaplin'e ihtiyacımız var"

Sinema tarihinin büyük oyuncu ve yönetmeni Charlie Chaplin'e ve filmi 'Diktatör'e de gönderme yapan Zelenski, Vladimir Putin ile 1940'larda gösterime giren Amerikan komedi filmi "Diktatör" filmindeki karakter arasında paralellik çizdi. Aktör kökenli Ukrayna Cumhurbaşkanı, "Savaşmaya devam edeceğiz, başka seçeneğimiz yok. İnanıyorum ki, diktatör kaybedecek. Günümüzde, sinemanın 'sessiz olmadığını' kanıtlayacak yeni bir Chaplin'e ihtiyacımız var" diyerek dünya sinemasından örnekler vererek konuşmasına devam etti: "O zamandan beri, insanlık birçok muhteşem film yaptı. İnsan, savaşın dehşetinin devamı olmayacağını düşünürdü, ama o zaman olduğu gibi, şimdi de yeniden bir diktatör var. Yeniden özgürlük için savaş var ve yeniden sinema çok güçlü bir şekilde konuşmalı."

Sürpriz konuşmasını "iyimser" bir mesajla bitiren Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenski, "Beni duyan herkese söylüyorum, umutsuzluğa kapılmayın, sonunda nefret ortadan kalkacak ve diktatörler ölecek. Bu hep böyle oldu. Bunu sağlayacak, her seferinde bu sonu verecek ve her seferinde özgürlükten yana olacak sinemaya ihtiyacımız var" diye konuştu.

VOA tarafından geçilen Zelenski'den Cannes Film Festivali'nde Sürpriz Konuşma haberinde ha-ber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi yoktur. Zelenski'den Cannes Film Festivali'nde Sürpriz Konuşma haberi web sayfamıza otomatik olarak VOA sitesinden geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan Zelenski'den Cannes Film Festivali'nde Sürpriz Konuşma haberinin hukuki muhatabı haberi geçen web siteleri ve ajanslardır.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yap

Diğer Haberler

Hamburg'da sıcak su sınırlaması gündemde

Hamburgda sıcak su sınırlaması gündemde

Hamburg'da sıcak su sınırlaması gündemde
Türkiye ve Avusturya güvenlik alanında ortak mücadele yürütecek

Türkiye ve Avusturya güvenlik alanında..

Türkiye ve Avusturya güvenlik alanında ortak mücadele yürütecek
Papa, Türkiye'nin Ukrayna'daki savaşta barış çabalarını takdir etti

Papa, Türkiye'nin Ukrayna'daki savaşta..

Papa, Türkiye'nin Ukrayna'daki savaşta barış çabalarını takdir etti

"Kavala Davası 11 Temmuz'da Görülecek"

"Kavala Davası 11 Temmuz'da Görülecek"
Deniz kaplumbağaları Doğu Akdeniz sahillerine yumurta bırakmaya başladı

Deniz kaplumbağaları Doğu Akdeniz sahi..

Deniz kaplumbağaları Doğu Akdeniz sahillerine yumurta bırakmaya başladı
Kuzey Ege'deki çadır ve karavan kamplarında bayram rezervasyonları doldu

Kuzey Egedeki çadır ve karavan kamplar..

Kuzey Ege'deki çadır ve karavan kamplarında bayram rezervasyonları doldu