23.5 C
Berlin
17:22 - 01/06/2020
Almanya Haber – Berlin Haberler – Son Dakika Avrupa Haberleri
ALMANYA AVRUPA GÜNCEL Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti POLİTİKA TÜRKİYE Yunanistan

Yunanistan Komünist Gençliği 11. Almanya kampını tamamladı

Yunanistan Komünist Gençliği’nin 11. Almanya kampını tamamladı

Geçtiğimiz hafta sonu Yunanistan Komünist Partisi’nin gençlik örgütü KNE’nin 11. Almanya kampı gerçekleşti.

Kampın ana başlığı Alman Demokratik Cumhuriyeti’nin 70. kuruluş yılı dolayısıyla, “Almanya’da sosyalizmin kazanımları” oldu. Yapılan sunum ve panellerde yıllardır süregelen ve son zamanlarda burjuva medyası tarafından daha da yoğunlaştırılan antikomünizm propagandasına işaret edildi. 

Alman Demokratik Cumhuriyeti’ni kuruluşundan bitişine kadar anlatan sergiye ise ilgi yüksekti. Sergide ADC’nin cinsel eşitsizlik, gelir eşitsizliği, konut sorunu gibi toplumsal sorunlarda ne derece ilerleme kat ettiği ve bu kazanımların günümüzde Alman burjuvazisi tarafından nasıl yok edilmeye çalışıldığı anlatıldı.

Kampta TKP ve Türkiye Komünist Gençliği (TKG) adına da bir konuşma yapıldı. TKP üyesi Anıl Acar, Alman Demokratik Cumhuriyeti üzerinden yapılan antikomünizm propagandasına karşı mücadele konusunda vurgular içeren bir konuşma yaptı. Uluslararası komünist hareketin birlikte hareket etmesinin önemine dikkat çeken Acar, son zamanlarda tekrar gündeme gelen Kıbrıs konusunda da partinin tavrını hatırlattı. Acar Kıbrıs’ta çözümün anti-emperyalist mücadeleden geçtiğini ve Türkiye Komünist Partisi’nin bağımsız, birleşik sosyalist Kıbrıs Cumhuriyeti‘nden yana olduğunu aktardı.

Bu konuşmanın ardından Sosyalist Alman Emekçi Gençliği (SDAJ) ve Yunan Komünist Gençliği (KNE) Merkez Komite üyesi söz aldı. Son konuşmayı ise Yunanistan Komünist Partisi adına, YKP Avrupa Parlementosu Milletvekili Lefteris Nikolaou yaptı. Nikolaou, sözlerini KNE Selanik festivalinin de şiarı olan Nazım Hikmet’in “Ve senin alnın gibi hür, ferah ve ümitli bir alem kuracağız” dizeleriyle bitirdi.

Kampın son günü Weimar şehrinde bulunan Buchenwald Nazi kampı gezisiyle tamamlandı. Buchenwald’da öldürülen tüm insanlar ve “işçi sınıfının oğlu” olarak da bilinen tarihsel Almanya Komünist Partisi Genel Sekreteri Ernst Thälmann için bir dakikalık saygı duruşu yapıldı.

soL haber portalı tarafından geçilen tüm haberlerde ha-ber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi yoktur. Haberler web sayfamızda otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen web siteleri ve ajanslardır.

İlgili haberler

Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?

Çerezler (cookie), ha-ber.com web sitesini daha etkin bir şekilde kullanmanızı sağlamaktadır. Anladım daha fazla