5.3 C
Berlin
03:18 - 19/02/2020
Almanya Haber – Berlin Haberler – Son Dakika Avrupa Haberleri
ABD ALMANYA AVRUPA Avustralya Bosna-Hersek Fransa GÜNCEL İngiltere İspanya Rusya TÜRKİYE

Yeni Zelanda’daki terör saldırısına tepki yağıyor

Yeni Zelanda’da cuma namazı esnasında iki ayrı camiye düzenlenen terör saldırıları uluslararası kamuoyunda büyük tepkiyle karşılandı.

Almanya Cumhurbaşkanı Frank Walter Steinmeier Yeni Zelandalı mevkidaşı Dame Patricia Lee Reddy’e yazılı taziye mesajı gönderdi. Başbakan Angela Merkel de sözcüsü Stefan Seibert aracılığıyla yayınladığı açıklamada, saldırıdan duyduğu derin üzüntüyü dile getirdi. “Christchurch’ten gelen haberleri derin bir üzüntüyle takip ettiğini” belirten Merkel “Barışçıl bir biçimde dua ettikleri camilerinde saldırıya uğrayan, ırkçı bir nefretle cinayet sonucu öldürülen hemşerileri için Yeni Zelanda halkının üzüntülerini paylaştığını” belirtti ve “Böylesi bir terör karşısında omuz omuza” dayanışma içinde oldukları mesajını verdi.

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas da Twitter hesabı üzerinden yayınladığı taziye mesajında “#Christchurch’teki cani saldırı nedeniyle derinden sarsıldık. Bu zor saatlerde Yeni Zelandalı dostlarımızın yanındayız. Kurbanların ailelerinin ve yakınlarının acılarını paylaşıyoruz” dedi.

Erdoğan: Failleri lanetliyorum

Terör saldırılarına ilk tepki verenler arasında Türkiye de yer aldı. Cumhurbaşkanı İbrahim Kalın Twitter hesabı üzerinden, “Bu saldırı, İslam karşıtlığının ve Müslüman düşmanlığının geldiği noktayı göstermektedir. İslam ve Müslüman karşıtı İslamofobik söylemlerin sapık ve canice bir ideolojiye dönüştüğünü defalarca gördük. Dünya artık bu söylemlere karşı sesini yükseltmeli ve İslamofobik faşist terörizme dur demelidir” ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan da yine Twitter’dan yaptığı paylaşımda, “Yeni Zelanda’da Nur Camii’ne ve orada ibadet etmekte olan Müslümanlara yapılan terör saldırısını şiddetle kınıyor, faillerini lanetliyorum” ifadesini kullandı.

Erdoğan, “Maalesef dünyada yükselmekte olan ırkçılık ve İslam karşıtlığının yeni bir örneği olarak yaşanan bu acı hadiseden dolayı İslam dünyasına ve Yeni Zelanda halkına ülkem ve şahsım adına başsağlığı diliyorum” diye ekledi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da Twitter hesabı üzerinden yayınladığı mesajında, saldırıyı sert sözlerle kınadı:

Beyaz Saray’dan da saldırıları kınayan bir açıklama geldi. ABD Başkanı Donald Trump Twitter üzerinden yayınladığı mesajında saldırıyı “korkunç bir katliam” olarak tanımladı ve “ABD’nin, 49 masum insanın öldüğü ve birçok insanın yaralandığı saldırıda Yeni Zelanda’nın yanında olduğu” mesajını iletti.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin de, “Dua etmek için toplanan sivillere yapılan saldırının, iğrenç ve acımasızca” olduğunu belirtti.

Olayla ilgili pek çok ülke Yeni Zelanda’da meydana gelen terör saldırılarını kınayan açıklamalarda bulundu.

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, saldırıyı kınayarak İslamofobi’yle mücadelede el ele verme mesajı verdi. Guterres, “İslamofobi’ye karşı küresel düzlemde birlikte çalışılmasının gerekliliğini” vurguladı.

Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk, Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth,  Katoliklerin Ruhani lideri Papa Françesco, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron terör saldırılarını kınadı ve Yeni Zelanda halkına taziyelerini iletti. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, “Christchurch’te camilere yönelik korkunç terör saldırılarını şiddetle kınıyorum” açıklamasını yaptı. İspanya, Japonya, Avustralya, İsrail, Filistin, Noeveç, Pakistan, Bangladeş, Sırbistan, Kosova, Bosna Hersek gibi ülkeler de kınama mesajları yayınladı.

DW,afp, dpa,MK/CÖ/DÇÜ

© Deutsche Welle Türkçe

Deutsche Welle tarafından geçilen tüm haberlerde ha-ber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi yoktur. Haberler web sayfamızda otomatik olarak site kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen web siteleri ve ajanslardır.

İlgili haberler

Çerezler (cookie), ha-ber.com web sitesini daha etkin bir şekilde kullanmanızı sağlamaktadır. Anladım daha fazla