*** Wowereit, Türkiye’yi ziyaret edecek

*** Wowereit, Türkiye’yi ziyaret edecek

ABONE OL
19:52 - 11/06/2009 19:52
*** Wowereit, Türkiye’yi ziyaret edecek
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Kaplan
Best

 

 

Wowereit, Türkiye’yi ziyaret edecek

Berlin Eyaleti Başbakanı Klaus Wowereit, Berlin ve İstanbul’un 20 yıldır kardeş şehir olması nedeniyle düzenlenecek etkinliklere katılmak amacıyla 18-21 Haziran tarihleri arasında Türkiye’yi ziyaret edecek

Wowereit’in İstanbul’daki programı hakkında bilgi veren Berlin eyalet hükümetinin sözcüsü Richard Meng, Wowereit’in ekonomi, siyaset ve kültür alanlarında faaliyet gösteren çok sayıda yetkiliyle birlikte İstanbul’a gideceğini bildirdi.

İstanbul ve Berlin’in birbirlerine benzeyen iki metropol olduğunu ifade eden Meng, İstanbul’da ”Berlin günleri” adı altında düzenlenecek etkinliklerin, Berlin’in tanıtımı amacıyla yürütülen ”Be Berlin” (Berlin ol) kampanyasının parçası olduğunu kaydetti.

Berlin’de çok sayıda Türk’ün yaşadığına ve Türk kültürünün Berlin’de temsil edildiğine işaret eden Meng, ekonomik ve kültürel alanlarda işbirliğinin artmasını istediklerini ifade etti.

Wowereit’in 19 Haziran Cuma günü İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ile birlikte, yenilenebilir enerji konusunda Conrad Otel’inde düzenlenecek ekonomi konferansının açılışını yapacağını kaydeden Meng, Wowereit’in daha sonra Topbaş ile görüşeceğini ve aynı gün ”Depo İstanbul” adlı sivil toplum kuruluşunun toplantısına katılacağını söyledi.

Wowereit 20 Haziran Cumartesi günü Gülhane Parkı’nı, Topkapı Sarayı’nı, Beylerbeyi Sarayı’nı gezecek, ardından ”Üç Boyutlu Eski İstanbul Fotoğraf Sergisi”nin açılışına katılacak.

Sergi açılışından sonra Yıldız Sarayı’nı gezecek olan Wowereit’in aynı günün akşamında Topbaş ile birlikte Modern İstanbul sergisinin açılışında hazır bulunacak. Wowereit 21 Haziran Pazar günü Berlin’e dönecek.

Berlin Sanayi ve Ticaret Odası (IHK) yetkilisi Julia Eckey de Wowereit’in Berlin’den 20 iş adamıyla birlikte İstanbul’a gideceğini, ziyaret sırasında yenilenebilir enerji konularını ön plana çıkartacaklarını söyledi.

(A.A) Erbil BAŞAY

Inal

    Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.