Virüs Öldüren Robot

11.04.2021 13:26

  İsviçreli girişimci bir grup, Corona virüsü pandemisi sürecinde hava yoluyla seyahati daha güvenli hale getirmek amacıyla onlarca yıldır kullanılan eski bir…

Virüs Öldüren Robot

 

İsviçreli girişimci bir grup, Corona virüsü pandemisi sürecinde hava yoluyla seyahati daha güvenli hale getirmek amacıyla onlarca yıldır kullanılan eski bir teknolojiyi devreye soktu.

Virüs öldüren robot, Zürih’te bir uçağın koridorlarını dolaşıyor. Bu robot, insanlar olmadan çalışmak zorunda çünkü mor ötesi ışın dalgaları yayıyor. Robotu geliştiren firmanın kurucularından Jodoc Elmiger, “Bu oldukça eski bir teknoloji ve aynı zamanda da tehlikeli. Çalışan kişinin bu ışığa maruz kalmaması gerekiyor. Bu nedenle de robotu yaptık” diyor.

Mor ötesi ışın ya da diğer adıyla radyasyona fazla maruz kalmak kansere neden oluyor. Ancak UVeya’nın kurucuları, bu eski teknolojiyi robotlar aracılığıyla kullanarak Corona virüsünü yok etme çabasında. Elmiger, uçağı kimyasal maddeler yerine ışınla temizlemenin daha güvenli olduğunu vurguluyor ve “UV-C kimyasal bir kalıntı bırakmıyor. Bu da seyahat eden kişi açısından oldukça önemli. Oturduğunuz koltukta herhangi bir kimyasal madde kalmadığını bilmek güven verici” diye ekliyor.

Robot, bir uçağın tek koridorunu baştan sona 13 dakikada dezenfekte edebiliyor. İsviçre’nin yurtiçi hava yollarından Helvetic Airways’in sözcüsü Mehdi Guenin de, bundan oldukça memnun olduğunu “Bir havayolu firması olarak, havayoluyla seyahate güvenin yeniden kazanılmasını elbette çok önemsiyoruz. Bu nedenle yolcularımız uçağımızın güvenli olduğunu, içinde virüs ya da bakteri olmadığını bilirlerse, uçuşlar yeniden artar ve yolcular da yeniden güvenle yolculuk yapar” sözleriyle dile getiriyor.

ABD Gıda ve İlaç Dairesi uzmanları, UV-C radyasyonunun hava, su ve gözeneksiz yüzeyleri dezenfekte edilebildiğini, ancak toz gibi küçük birşey tarafından da kolayca engellenebildiğini söylüyor.

UVeya firması şu ana kadar 3 robot örneği üretti ve birini de, hava trafiğinin geçen yıl yüzde 75 oranında düştüğü Zürih Havaalanı’nda denedi.

VOA tarafından geçilen Virüs Öldüren Robot haberinde ha-ber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi yoktur. Virüs Öldüren Robot haberi web sayfamıza otomatik olarak VOA sitesinden geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan Virüs Öldüren Robot haberinin hukuki muhatabı haberi geçen web siteleri ve ajanslardır.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap

Diğer Haberler

"Virüsün Laboratuvardan Sızmış Olması ..

"Virüsün Laboratuvardan Sızmış Olması İhtimal Dışı Değil"
Gıda Fiyatları Artıyor Çiftçi Sayısı Azalıyor

Gıda Fiyatları Artıyor Çiftçi Sayısı A..

Gıda Fiyatları Artıyor Çiftçi Sayısı Azalıyor
Almanya'daki Yahudiler Saldırılara Hedef Olmaktan Endişeli

Almanyadaki Yahudiler Saldırılara Hede..

Almanya'daki Yahudiler Saldırılara Hedef Olmaktan Endişeli
İstanbul ve Ankara’da İsrail’i Protesto Eylemleri

İstanbul ve Ankara’da İsrail’i Protest..

İstanbul ve Ankara’da İsrail’i Protesto Eylemleri
ABD'nin İsrail'e Desteğinde Çatlaklar Oluşuyor

ABD'nin İsrail'e Desteğinde Çatlaklar ..

ABD'nin İsrail'e Desteğinde Çatlaklar Oluşuyor
ABD'de Öğretmenler Okulların Yüz Yüze Eğitime Açılmasını İstiyor

ABDde Öğretmenler Okulların Yüz Yüze E..

ABD'de Öğretmenler Okulların Yüz Yüze Eğitime Açılmasını İstiyor