18.3 C
Berlin
17:42 - 09/04/2020
Almanya Haber – Berlin Haberler – Son Dakika Avrupa Haberleri
ABD Ankara AVRUPA GÜNCEL POLİTİKA TÜRKİYE

'Türkiye'ye AB'nin Kara Listesine Girmemesi İçin Zaman Tanınacak'

'Türkiye'ye AB'nin Kara Listesine Girmemesi İçin Zaman Tanınacak'

Avrupa Birliği (AB) yetkililerinin Türkiye’ye vergi şeffaflığıyla ilgili gereklilikleri yerine getirme konusunda biraz daha zaman tanınması için ön anlaşmaya vardığı belirtiliyor. Reuters haber ajansının Avrupalı diplomatların verdiği bilgiye dayandırdığı habere göre bu adım, Türkiye’nin AB’nin ‘kara listesine’ girmeyeceği anlamına geliyor.

AB’nin 2017 yılında oluşturduğu ‘kara listede’ vergi kaçakçılığını önlemeye odaklı vergi politika ve uygulamalarının olmadığı ülkeler yer alıyor.

Listeye dahil edilmemesi için Türkiye’den de geçen yılın sonu itibariyle gerekli yeni yasaları geçirmesi talep edilmişti. Türkiye’de ilgili yasaların henüz yürürlüğe koyulmamış olmasına rağmen listeye alınmaması eleştirilere neden oluyor.

Kimliğini gizli tutan AB’li bir diplomat Reuters’a açıklamalarda bulunarak, “Teorik olarak Türkiye’nin listeye eklenmesi gerekiyor ancak siyasi nedenlerden dolayı bundan kurtuldu” dedi.

Bir başka AB’li diplomatsa Türkiye’ye gereklilikleri yerine getirmesi için bu yıl sonuna kadar zaman tanındığını söyledi.

AB yetkililerinin bir ön toplantıda aldığı bu kararın, gelecek hafta Brüksel’de toplanacak AB ekonomi ve finans bakanları tarafından onaylaması gerekiyor.

Kararın onaylanması halinde sözkonusu ‘kara liste’ uygulamalarına karşı tepki ve eleştirilerin daha da artacağı tahmin ediliyor. Zira listenin oluşturulmasından bu yana birçok milletvekili ve şeffaflık politikaları uzmanları, kuralların vergi şeffaflığında geride olanlara karşı fazla hoşgörülü bir şekilde işlediğini savunuyor.

Muhalif kesimler, Türkiye’nin listeye dahil edilmesi halinde Ankara’yla AB arasındaki finansal ilişkilerin ve Türkiye’nin itibarının zarar göreceği endişesiyle alınacak kararın diğer taraftan da AB’nin itibarına zarar verdiği görüşünde.

Amerika’nın Sesi tarafından geçilen tüm haberlerde ha-ber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi yoktur. Haberler web sayfamızda otomatik olarak haber sitelerinden geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen web siteleri ve ajanslardır.

İlgili haberler

YORUM EKLE

* Yorum formunu kullanarak, verilerinizin bu site üzerinden depolanması ve işlenmesine izin verirsiniz.

Çerezler (cookie), ha-ber.com web sitesini daha etkin bir şekilde kullanmanızı sağlamaktadır. Anladım daha fazla