“Türkiye’nin Tutumunu Netleştirmeye Çalışıyoruz” 

13.05.2022 22:48

  ABD’nin Avrupa ve Avrasya İşlerinden Sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı Karen Donfried, İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya olası üyelikleri konusunda Türkiye’nin tutumunu netleştirmek…

“Türkiye’nin Tutumunu Netleştirmeye Çalışıyoruz” 

 

ABD’nin Avrupa ve Avrasya İşlerinden Sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı Karen Donfried, İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya olası üyelikleri konusunda Türkiye’nin tutumunu netleştirmek için çalıştıklarını söyledi.

Donfried bu açıklamayı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bugün, “birçok terör örgütüne evsahipliği yaptığını” söylediği iki Avrupa ülkesinin, NATO’ya katılmasını desteklemeyeceklerini söylemesi üzerine yaptı.

Gazetecilerin telekonferans üzerinden sorularını yanıtlayan Donfried, bu konunun, hafta sonunda Almanya’nın başkenti Berlin’de düzenlenecek olan, Türkiye, İsveç ve Finlandiya’nın da katılacağı NATO dışişleri bakanları gayriresmi toplantısında gündeme gelmesine kesin gözüyle baktıklarını belirtti.

Karen Donfried, “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sarfettiği sözlerle ilgili, Türkiye’nin tutumunu netleştirmek için çalışıyoruz” ifadesini kullandı.

Toplantıya ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken da katılacak. Blinken’ın Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’yla ikili görüşme yapıp yapmayacağı ise henüz netleşmedi.

Donfried, Biden yönetiminin önce Ankara’nın bu konudaki tutumunu tam olarak anlamaya ihtiyacı olduğunu vurguladı; “Türkiye’nin itiraz edeceklerini söylemesi benim açımdan anlaşılır değil” dedi.

Donfried, Erdoğan’ın yorumlarının NATO’nun bakanlar toplantısında görüşmelere hakim olacağını düşünmediğini, NATO genelinde iki ülkenin üyeliği konusunda önemli birlik olduğunu kaydetti.

Tüm NATO üyelerinin Finlandiya ve İsveç ile yakın ilişkiler geliştirdiklerini belirten Amerikalı yetkili, ittifakın iki ülkeyle uzun yıllardır birlikte çalıştığını kaydetti.

Amerika'nın Sesi (VOA) muhabirinin konuyla ilgili bir sorusunu yanıtlayan ABD Dışişleri Bakanlığı’nın bir sözcüsü de Türkiye’nin önemli bir müttefiki ve kritik bir bölgesel ortak olduğunu vurguladı ancak “Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yorumlarıyla ilgili sorularınız için sizi Türkiye Hükümeti'ne yönlendiriyoruz” ifadesini kullandı.

Sözcü açıklamasında şunları kaydetti:

“NATO'nun Açık Kapı politikasını ve her ülkenin kendi geleceğine, dış politikasına ve güvenlik düzenlemelerine karar verme hakkını kuvvetle destekliyoruz. Hem Finlandiya'da hem İsveç'te devam eden siyasi süreçlere saygı duyuyoruz. NATO üyeliği ile ilgili bir karar, bu ülkelerin bağımsız kararıdır. ABD, başvuruda bulunmayı seçerlerse Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliğini destekleyecektir. Verdikleri karara saygı duyacağız. Finlandiya ya da İsveç’in olası bir başvurusu için müttefiklerin güçlü desteği olduğu konusunda Genel Sekreter Stoltenberg ile hemfikiriz. Her iki ülke de ABD'nin ve NATO'nun yakın ve değerli savunma ortakları. Gelişen demokrasiler olarak uzun yıllardır NATO ile yakın işbirliği içinde çalışıyorlar. İttifakımızı güçlendirecek ve Avrupa'nın güvenliğine ve istikrarına katkıda bulunacaklar.”

VOA muhabirinin konuyu sorduğu Pentagon da yanıt için Türkiye hükümeti ve NATO’yu işaret etti.

Çavuşoğlu NATO Genel Sekreteri Stoltenberg'le görüştü

Bu arada Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile bugün telefon görüşmesi yaptığı bilgisi verildi. Dışişleri Bakanlığı’nın açıklamasında görüşmeyle ilgili başka ayrıntı verilmedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul’da Cuma namazı sonrası gazetecilere yaptığı açıklamada ‘‘Biz şu anda İsveç ve Finlandiya ile ilgili gelişmeleri takip ediyoruz ama olumlu bir düşünce içerisinde değiliz’’ demişti.

Erdoğan, ‘‘İskandinav ülkeleri ne yazık ki terör örgütlerinin adeta misafirhanesi gibi. PKK'sı, DHKPC'si İsveç'te, Hollanda'da yuvalanmış durumdalar ve oraların hatta daha da ileri gidiyorum parlamentolarında da yer alıyorlar. Bu noktada bizim olumlu bakmamız mümkün değil’’ diye konuşmuştu.

Türkiye, ABD’nin liderliğindeki NATO’ya 70 yıl önce katılmasından bu yana ittifakın genişlemesini resmi olarak destekledi. Buna karşın Ankara’nın İsveç ve Finlandiya’nın üyeliğine muhalefet etmesi, yeni katılımların tüm üyelerin onayını gerektiriyor olmasından dolayı sorun oluşturabilir.

VOA tarafından geçilen “Türkiye’nin Tutumunu Netleştirmeye Çalışıyoruz”  haberinde ha-ber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi yoktur. “Türkiye’nin Tutumunu Netleştirmeye Çalışıyoruz”  haberi web sayfamıza otomatik olarak VOA sitesinden geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan “Türkiye’nin Tutumunu Netleştirmeye Çalışıyoruz”  haberinin hukuki muhatabı haberi geçen web siteleri ve ajanslardır.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yap

Diğer Haberler

Lavanta tarlasına kurulan Arı evi, rengarenk kovanlarıyla ilgi çekiyor

Lavanta tarlasına kurulan Arı evi reng..

Lavanta tarlasına kurulan Arı evi, rengarenk kovanlarıyla ilgi çekiyor
“Türk Yargısının Bağımsızlığına Yine Türk Yargısı Karar Verecek”

“Türk Yargısının Bağımsızlığına Yine T..

“Türk Yargısının Bağımsızlığına Yine Türk Yargısı Karar Verecek”
Ukrayna’nın Ayrılıkçı Bölgesinde Saldırılar Yoğunlaştı

Ukraynanın Ayrılıkçı Bölgesinde Saldır..

Ukrayna’nın Ayrılıkçı Bölgesinde Saldırılar Yoğunlaştı
Yerinden Edilenlerin Sayısı 100 Milyona Yaklaşıyor 

Yerinden Edilenlerin Sayısı 100 Milyon..

Yerinden Edilenlerin Sayısı 100 Milyona Yaklaşıyor 
Abramoviç’in Bir Uçağına Daha Uçuş Yasağı

Abramoviçin Bir Uçağına Daha Uçuş Yasağı

Abramoviç’in Bir Uçağına Daha Uçuş Yasağı
G7'den Ukrayna'ya 19,8 Milyar Dolarlık Yardım

G7'den Ukrayna'ya 19,8 Milyar Dolarlık..

G7'den Ukrayna'ya 19,8 Milyar Dolarlık Yardım