‘‘Türkiye Tahıl Koridoru İçin Rusya'yla Görüşüyor’’

26.05.2022 18:55

  Türkiye’nin İstanbul Boğazı’ndan Ukrayna’ya bir tahıl koridoru açılması konusunda Rusya ile müzakereler yürüttüğü bildirildi. Reuters haber ajansı, müzakereleri üst düzey bir…

‘‘Türkiye Tahıl Koridoru İçin Rusya'yla Görüşüyor’’

 

Türkiye’nin İstanbul Boğazı’ndan Ukrayna’ya bir tahıl koridoru açılması konusunda Rusya ile müzakereler yürüttüğü bildirildi. Reuters haber ajansı, müzakereleri üst düzey bir Türk yetkiliye dayandırdı.

Görüşmeler gizli yürütüldüğü için adını açıklamayan yetkili, Reuters’a yaptığı açıklamada Türkiye’nin Ukrayna’nın tahıl ihracatı konusunu hem Rusya hem de Ukrayna ile görüştüğünü söyledi.

Yetkili, Türkiye’de açılacak bir koridorla bu tahılların hedef piyasalara ulaştırılması talebi olduğunu ve bu konudaki görüşmelerin hala sürdüğünü belirtti.

Ukrayna’nın Karadeniz limanları Rusya’nın Şubat ayında işgale başlamasında bu yana kapalı. 20 milyon tondan fazla tahıl ambarlarda kilit altında.

Rusya ve Ukrayna küresel buğday tedarikinin neredeyse üçte birini oluşturuyor. Ukrayna’nın ihracat yapamaması küresel ölçekte artan gıda krizini kötüleştiriyor.

Reuters haber ajansına göre konuyla bağlantılı iki isim daha Türkiye’nin tahılların Ukrayna’dan çıkartılmasına yardım edeceği söylentilerini doğruladı. Bu kaynaklardan biri Türkiye’nin NATO üyesi olmasına rağmen Rusya’ya karşı diğer Batılı üyelere kıyasla daha ‘‘tarafsız’’ görüldüğünü söyledi.

‘’Türkiye Karadeniz’de çok güçlü’’

Üst düzey bir Avrupalı diplomat ise Türkiye’nin bu ihracatın Odesa’dan Karadeniz’e taşınmasının takibini yapmaya katkı sağlayacağını, çünkü Türkiye’nin Karadeniz’de çok güçlü olduğunu ve yardıma hazır olduğunu söyledi.

Merkezi İstanbul’da bulunan Bosphorus Observer Danışmanlık başkanı Yörük Işık, Türkiye'nin Karadeniz'de halihazırda iki fırkateyn, iki denizaltı ve yarım düzine devriye ve hızlı saldırı gemisine sahip olduğunu ve çok daha fazlasının böyle bir görev için hızla çağrılabileceğini belirtti.

Işık, Türkiye’nin gıda koridoru rotalarında devriye gezmesinin ve ayrıca bölgeye döşenen mayınları temizlemesinin mümkün görüldüğünü söyledi.

Cumhurbaşkanlığı Ofisi ise Reuters’ın konuyla ilgili yorum talebine henüz yanıt vermedi.

Rusya Dışişleri Bakan Vekili Andrey Rudenko’nun dün, Batı’nın koyduğu bazı yaptırımların kaldırılması karşılığında Moskova’nın gıda taşıyan tankerlere bir koridor sağlamaya hazır olduğunu söylediği belirtilmişti.

Türkiye, Karadeniz’de hem Rusya hem de Ukrayna’yla komşu. Ankara Rus işgalini kınasa da iki ülkeyle de iyi ilişkilerini sürdürmeye çalışıyor.

Birleşmiş Milletler de devrede

Öte yandan geçen ay Moskova ve Kiev'i ziyaret eden Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, Rusya, Ukrayna, Türkiye, ABD ve Avrupa Birliği ile temas halinde, hem Ukrayna’nın gıda ihracatını hem de Rus gıda ve gübre ihracatını yeniden başlatmak için bir ‘‘paket anlaşmaya’’ arabuluculuk etmeye çalışıyor.

Ancak yetkililer ve uzmanlara göre konuyla ilgili bazı engeller var. Bunlar arasında Rusya’nın bazı yaptırımların kaldırılması talebi, mayınlar ve deniz yollarının güvence altına alınmasının yüksek maliyeti yer alıyor.

VOA tarafından geçilen ‘‘Türkiye Tahıl Koridoru İçin Rusya'yla Görüşüyor’’ haberinde ha-ber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi yoktur. ‘‘Türkiye Tahıl Koridoru İçin Rusya'yla Görüşüyor’’ haberi web sayfamıza otomatik olarak VOA sitesinden geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan ‘‘Türkiye Tahıl Koridoru İçin Rusya'yla Görüşüyor’’ haberinin hukuki muhatabı haberi geçen web siteleri ve ajanslardır.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yap

Diğer Haberler

RTÜK'ten VOA Türkçe'ye Erişim Engeli Açıklaması

RTÜK'ten VOA Türkçe'ye Erişim Engeli A..

RTÜK'ten VOA Türkçe'ye Erişim Engeli Açıklaması
Kuzey Kore’den “Yabancı Şeyler” İddiası

Kuzey Kore’den “Yabancı Şeyler” İddiası

Kuzey Kore’den “Yabancı Şeyler” İddiası
DW Erişim Engeline Karşı Yasal Yollara Başvuracak

DW Erişim Engeline Karşı Yasal Yollara..

DW Erişim Engeline Karşı Yasal Yollara Başvuracak
“İdam Cezası Kararını Onaylarım”

“İdam Cezası Kararını Onaylarım”

“İdam Cezası Kararını Onaylarım”
Almanya'da işsiz sayısı arttı

Almanyada işsiz sayısı arttı

Almanya'da işsiz sayısı arttı