Türkiye sağlık turizminden 50 milyar dolar gelir sağlayabilir

Türkiye sağlık turizminden 50 milyar dolar gelir sağlayabilir

ABONE OL
21:12 - 22/01/2020 21:12
Türkiye sağlık turizminden 50 milyar dolar gelir sağlayabilir
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Kaplan
Best

Türkiye sağlık turizm sektörü, 1 trilyon dolar ticaret hacmine ulaşan Dünya sağlık turizminden daha çok pay almak için destek, teşvik ve düzenlemelerin gerçekleştirilmesini istiyor.

Türkiye Sağlık Turizmi Konseyi Kurucu Başkanı Emin Çakmak Dünya Gazetesi muhabirine yaptığı açıklamada, Dünya ve Türkiye sağlık turizmi konularında bilgi verdi.

Dünya sağlık turizminin çok hızla gelişen ve en hızlı büyüyen sektörlerin başında geldiğini belirten Çakmak, Dünya sağlık turizm pazarının 2019 yılını 800 milyar dolara yakın kapattığını, 2020 için tahminlerin de 1 trilyon dolara ulaşacağını kaydetti.

Türkiye’nin sağlık turizmine 15 yıl önce girdiğini anımsatan Emin Çakmak, yapılan sağlık reformları ve yatırımlarıyla uluslararası rekabet edecek konumunu yakalayarak sektöre hızlı bir giriş yaptıklarını açıkladı. Çakmak, ”Devlet özel sektör işbirliği ile el ele verince 15 yılda 50. sıralardan giriş yaptığımız dünya pazarında bugün sayısal bakımdan 5., gelir bakımından da Amerika ve Almanya’dan sonra 3. sıraya yerleşmiş durumdayız” dedi.

2023’DE 20 MİLYAR DOLAR GELİR HEDEFİ

Sağlık turizmi sektöründe 2020 yılı hedeflerini de anlatan Çakmak, 20 milyar dolar gelir hedeflediklerini bildirdi. Emin Çakmak, şöyle devam etti.

”2018 yılını 890 bin sağlık turisti ile 8,5 milyar dolar gelir elde ettik. 2019 yılı rakamlarımız ise 1 milyon 087 bin sağlık turisti ve 10 milyar dolar gelir elde etmiş durumdayız. 2020 yılında hedefimiz 1 milyon 250 bin sağlık turisti ile 12,5 milyar dolar, 2023 yılında 2 milyon sağlık turisti ile 20 milyar dolar hedefliyoruz.”

Sağlık turizminin gelişmesi için sektörün önündeki engellerin kaldırılmasını ve yeni düzenlemeler yapılmasını isteyen Çakmak, ”En önemli engelimiz sağlık bakanlığımızın yeni uygulamaya koyduğu Sağlık Turizm akredite kriterlerinde Aracı kurumlar kriterleri çok sıkıntılı ve sağlık Turizminin genişlemesine ve gelişmesini baltalıyor, şayet bir an evvel kriterler yeniden gözden geçirilip belli kolaylıklar sağlanmaz ise 2023 hedeflerimizi tutturmamız mümkün gözükmüyor” dedi.

50 MİLYAR DOLAR GELİR

İkinci önemli engelin ise Ticaret Bakanlığı’nın uyguladığı teşvik desteklerinde geri ödemelerinin süresinin çok uzaması ve birtakım uygulamalarının sektörle istişare etmeden değiştirilmesinin tanıtım çalışmalarını aksattığını, bunun da hedeflere ulaşmakta zorlandıklarını anlatan Emin Çakmak, sözlerini şöyle tamamladı.

”Coğrafi konumumuz ve Avrupa ya sınır olmamız nedeniyle vize uygulama sistemi fevkalade sıkı. Her ne kadar Dışişleri Bakanlığımız ellerinden gelen desteği ve kolaylığı sağlamaya çalışsa da ellerinde olmayan nedenlerle ve ülke güvenliğimiz nedeni ile sıkı bir uygulama yapılıyor. Örneğin Afrika’da ciddi bir potansiyel olmasına rağmen Afrika vatandaşlarına çok uzun araştırmalar sonucu ancak vize verilebiliyor ve bu da Afrika’nın gerçek potansiyeline ulaşmamızda önemli engel teşkil ediyor. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu (sadece sağlık turizmden 50 milyar dolar kazanabiliriz) diyor ve doğru söylüyor. Her ilgili paydaş bakanlığımız Dışişleri bakanlığımız kadar konulara eğilseler ve çözüm odaklı çalışsalar sadece sağlık turizminden 50 milyar dolar gelir elde edebiliriz.”

ha-ber.com/Fikri Cinokur Antalya

 

Inal

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.