19.7 C
Berlin
14:32 - 10/07/2020
Almanya Haber – Berlin Haberler – Son Dakika Avrupa Haberleri
Antalya EKONOMİ TÜRKİYE

Turizmcilere YÖREX Fuarı sitemi

 

Yöresel ürünler Fuarı bakımından Türkiye’nin markası olan ”Sizin Oraların Nesi Meşhur” sloganıyla bu yıl 10’ncusu düzenlenecek olan Yöresel Ürünler Fuarı’na turizmcilerin destek vermemesi eleştirilere neden oldu.

Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır, Başkan Yardımcısı Halil Bülbül, Yönetim Kurulu Üyeleri Cüneyt Doğan ve Süleyman Ersan, Ekonomi Muhabirleri Derneği üyesi gazetecilerle Zeytinpark’ta bir araya geldi.

Başta YÖREX Fuarı olmak üzere turizm ve tarım sektörlerinin ele alındığı toplantıda Türkiye’nin markası haline gelen YÖREX Fuarı’na turizmcilerin ilgi göstermediği belirtildi.

Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır,  Türkiye’nin en çok sevilen fuarı YÖREX’in TOBB’un desteğiyle 23-27 Ekim 2019 tarihlerinde bu yıl 10’ncusunun düzenleneceğini söyledi.

YÖREX’in artık Türkiye markası haline geldiğini belirten Çandır, ”Bu markayı birlikte büyüttük. YÖREX’in ardından yöresel ürünler daha çok bilinir ve ticareti daha da arttı. Özellikle büyük zincir mağazalarda yöresel ürün satışları artıyor. Kırsal kalkınmaya da önemli katkısı olan yöresel ürünlerin daha da artırılması ve markalaşması için çalışıyoruz” dedi.

81 İL KATILACAK

Anadolu’nun 12 bin yıllık birikimi sayesinde yurdun dört bir yanında binlerce yöresel ürün bulunduğunu ve bunların ekonomiye kazandırılmayı beklediğine dikkat çeken Çandır, şöyle devam etti.

”YÖREX Fuarı önemli bir kıvılcımı ateşledi. Antalya’nın markası haline gelen YÖREX artık Türkiye markası olmuştur. Bütün kurumlar YÖREX’e  sahip çıkıyor. Biz yine 10 bin metrekarede rengarenk bir Türkiye oluşturma gayretindeyiz. Bu başarı hepimizin gayretleriyle oluyor. Yine sizin desteklerinizle bu yıl YÖREX’in 10’uncusunu daha renkli ve yüksek katılımlı gerçekleştireceğimize inanıyorum.”

ANADOLU’NUN PEYNİRLERİ YÖREX’TE SERGİLENECEK

Bu yıl YÖREX’te, TOBB’un katkılarıyla yerel üretici ve firmaların ulusal ve yerel market zincirlerinin tedarikçileriyle yüz yüze görüşebileceğini anlatan Çandır, ”YÖREX Fuarında Kalkınma Ajanslarının destekleriyle coğrafi işaretler konulu paneller ve tecrübe paylaşımı etkinleri düzenlenecek. Fuarda Coğrafi işaretli ve coğrafi işaret başvurusunda bulunmuş peynirler sergilenecek özel bir alan oluşturulacak. Bu alanda peynir atölyesi, söyleşiler, sergi ve tadım etkinlikleri gerçekleştirilecek” dedi.

YÖREX’e katılımların devam ettiğini anlatan Çandır, fuara 81 ilden katılım beklediklerini ve bunun için çalıştıklarını kaydetti. Fuara ayrıca 19 Kalkınma Ajansı ile 500’ün üzerinde katılımcının yer alacağını ifade eden Çandır, şunları kaydetti.

”Türkiye’nin en çok sevilen fuarı YÖREX’e bu yıl ziyaretçi rekoru bekliyoruz. ANFAŞ’ta yapılan fuarlara katılanların 4’te biri YÖREx’e geliyor. 250 binden fazla ziyaretçi YÖREX’e takip ediyor.”

TURİST GÖRMEDEN GİTMESİN, KÜLTÜR TURLARI DÜZENLENSİN

Türkiye’nin markası YÖREX Fuarı’na turizmcilerin ve otelcilerin kent tanıtımı için hiç bir etkinliğe destek olmadıklarını ve ilgi göstermediğine dikkat çeken Çandır, şöyle konuştu.

”Antalya sadece deniz-kum ve güneş değil. Hem ülkemizin hem de Antalya’nın tanıtılacak yöresel ürünleri de var. 10 yılda Türkiye markası olan YÖREX Fuarına turizmciler ve otelciler nedense ilgi göstermiyor. Antalya’da yüzlerce otel var. Her otel bir otobüs turist getirse yine de YÖREX’in ve ülkemizin yöresel ürün tanıtımı yapılmış olur. Yöresel ürünler memleket meselesi oldu. 1980’den sonra bize dayatılanları tüketmeye, kendimize ait ürünleri unutmaya başladık. Turistler mutlaka YÖREX Fuarını görmeli. Maalesef yurt dışından gelen misafirlerimizi YÖREX’te çok fazla göremiyoruz. Dünyada yöresel ürünler, coğrafi işaretli ürünler turizmin önemli bir parçası ama biz bunun henüz farkında değiliz. Gaziantep’te, Kahramanmaraş’ta, Mardin’de yerel yönetimler, tarım, turizm müdürlükleri bu tarz etkinliklere turisti çekiyor. Biz Türkiye’ye damga vurmuş bir etkinlik yapıyoruz turisti göremiyoruz. Yerel yönetimler bu konuda daha aktif rol almalı. Antalya’da YÖREX Altın Portakal’dan sonra ikinci büyük marka. Bunu el birliğiyle daha yükseklere taşımalıyız. Belediyelerimizden ve turizmcilerden kültür turlarını YÖREX’e de yapmalarını bekliyoruz.”

TURİZMCİLERİN ANTALYA’YA KATKISI YOK

Toplantıda diğer konuşmacılar da turizmcilerin büyük çoğunluğunun vergilerini Antalya yerine şirket merkezlerinin bulunduğu başka şehirlerde ödediklerine dikkat çekerek, ”Antalya’dan para kazanan ve kenti kirleten bu işletmeler nedense Antalya’nın tanıtımına ve tanıtım etkinliklerine bir katkı sağlamıyor. Turizmciler, (Turistlerden konaklama ücreti alınsın) denildiğinde de itiraz ediyorlar” diye görüşlerini belirttiler.

ha-ber.com/Fikri Cinokur/Antalya

İlgili haberler

Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?

Çerezler (cookie), ha-ber.com web sitesini daha etkin bir şekilde kullanmanızı sağlamaktadır. Anladım daha fazla