TÜM PARTİLER KÜRT OYLARINA MUHTAÇ KALACAK !

13.10.2021 20:28

AKP -MHP- HDP ortaklığı gerçekleşecek mi bekleyip göreceğiz, fakat görüşmesi kesin olacak.

Tek şart HDP`nin Cumhurbaşkanlığı seçimleri ilk turunda aday açıklaması.

Aday deyince de öyle tanınmış filan birisine gerek yok , sokaktan geçeni gösterse yeter.

Türkiye’de nüfusun yaklaşık olarak %18’ini Kürt kökenli vatandaşlar oluşturuyor.

TBMM içerisinde ki gücü MHP den 8 Millet vekili daha fazla.

MHP sandalye sayısında HDP`den daha sonra geliyor.

Dolayısı ile , HDP ilk turda aday gösterirse ikinci turda rakipler Kürtçe öğrenmek için hızlandırılmış kurslara gideceklerdir.

Birde şöyle hesap yapalım ;

HDP aldığı oyları PKK için “terörist” demeden almaktadır. PKK’ya terörist gözüyle bakıp ta başka partilere oy veren Kürt seçmenini de göz ardı etmeyelim bu seçimlerde. Bana sorarsanız Kürt kökenli toplam oy sayısı  en az 8-10 milyon civarında olur ilk seçimde.

Nerden bakarsak , nasıl hesap yaparsak yapalım sonuç değişmiyor. İlk turda HDP aday gösterirse , ikinci turda AKP-MHP ittifakı HDP ile görüşmek için randevu isteyecekler .

İşte bu öngörüyü yapan Cumhurbaşkanı , şimdiden hesapları yapmak zorunda olduğunu biliyor. İkinci tur öncesi görüşme yapar ise , MHP ile ayrılık zamanı gelecektir. Bundan dolayı  görüşmeler bu günlerde yapılıp , HDP ile seçim arifesinde hiçbir görüşme yapmadan önceden alınan ortak kararlar çerçevesinde hareket etmesi sağlanabilir.

HDP bu işe evet derse zaten mesele yok , bir bahane ile gerilim çıkartır olur biter . Fakat şimdiden bir söz vermezse ilk turdan sonra çok misafir ağırlayacaktır !

MHP bu günlerde bazı sözler almalı , fakat AKP genel başkanı Erdoğan ne der bu işe bilemem.

Bu durumda adaylar çok önemli değil bence. Sebebi derseniz 2023 te kimsenin gözü aday görecek gibi olmaz.

Peki AKP ilk turu bilinçli olarak kaybetmeyi isterse ne olur ?

Faizler yükselir , döviz artar ve bir hafta içinde ekonominin anasından emdiği süt burnundan gelir . Sonra ikinci tura bu şartlarda giren vatandaş doğru yolu bulur ve en çok oyu alan AKP adayı kazanır. Seçimlerin  ertesi günü piyasalara döviz pompalayacak bir destekçi lazım AKP genel başkanına.

İşte o zaman “128 milyar dolar nerede “ diye soranlar konuyu çözecekler. Merkez bankasından yüklü dolar alan bir kısım yandaş , “tezgahları “ bozulmasın diye bu dövizi piyasaya sürüp destek vereceklerdir. Bu destek hiçbir talep olmadan gelecektir . Düzenden beslenenlerin , düzeni desteklemesi kadar normal bir şey olamaz değil mi ?

Fakat bu insanların seçimlerden sonra ilk fırsatta döviz alıp ülkeyi terk edeceklerini de garanti ederim !

Şimdi AKP genel başkanına benden bir tavsiye gelsin ;

CHP ve İyi parti yetkililerinden rica edin , kimsenin tanımadığı ve sevmeyeceği bir aday göstersinler. Hani geçmişte gösterdikleri Ekmeleddin İhsanoğlu gibi bir aday.

Neticede yapmadıkları bir iş değil yani……. !

Yada seçimleri bir kararname ile tek tura indirin ve çok alan aday kazansın . Halk dilinde “ oy pusulası büyüklüğüne göre sandığa delik delmek “ diyoruz biz böyle işlere . Hadi kolay gelsin .

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap

Yazarın Diğer Yazıları