20.1 C
Berlin
19:54 - 06/04/2020
Almanya Haber – Berlin Haberler – Son Dakika Avrupa Haberleri
ABD DÜNYA Suriye TÜRKİYE

Trump: Türkiye ile Kürtlere anlaşın dedim, başta kabul etmeseler de anlaştılar

Trump: Türkiye ile Kürtlere anlaşın dedim, başta kabul etmeseler de anlaştılar

ABD Başkanı Trump, Erdoğan’dan ve Kürtlerden anlaşma imzalamalarını istediğini, başta tarafların kabul etmediğini ancak sonunda anlaştıklarını söyledi.

ABD Başkanı Donald Trump, Fox News’a verdiği söyleşide Türkiye’den ve Suriye’de Kürtlerden barış anlaşması imzalamalarını talep ettiğini, başta tarafların buna istekli olmadığını ancak daha sonra kabul ederek anlaştıklarını ileri sürdü.

Trump söyleşinin bir yerinde “Türkiye ve Suriye. Bunu bir örnek olarak veriyorum. Kürtlerle anlaşma imzalayın, barış yapın dedim. Erdoğan istemedi. O Türkiye’yi seven bir adam, benim onunla iyi ilişkim var. Anlaşma imzalayın dedim. Erdoğan pek istemedi, Kürtler pek istemedi” dedi.

Trump sözlerini şöyle sürdürdü:

“Biliyorsunuz birkaç ay önce, sözde güvenli bölge… Bana bir iyilik yapın, anlaşma imzalayın dedim, pek istemediler. Sonra birden çatışmaya başladılar. Çok tehlikeliydi, başka ülkeler dahil oldu. Sonra anlaşma imzalayın dedim ve dediler ki tamam anlaşma imzalayacağız. Bir sürece ihtiyacımız vardı. Bunu yapmasaydım yapmadığım için inanılmaz bir biçimde eleştirilecektik” dedi.

Öte yandan Trump’ın “Erdoğan ile Kürtlerin başta istekli olmasalar da sonunda anlaştıkları” yolunda bir örneği koronavirüs salgınına karşı sosyal temastan kaçınma tavsiyesini anlatırken “sürece ihtiyacımız var” sözlerini açıklamak için vermesi de dikkat çekti.

Trump bizarrely compares his decision to recommend social distancing guidelines to Erdogan signing a deal with the Kurds, as both leaders didn’t want to do it but felt obligated to pic.twitter.com/2yenI3B5l8

— Aaron Rupar (@atrupar) March 24, 2020


soL haber portalı tarafından geçilen tüm haberlerde ha-ber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi yoktur. Haberler web sayfamızda otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen web siteleri ve ajanslardır.

İlgili haberler

YORUM EKLE

* Yorum formunu kullanarak, verilerinizin bu site üzerinden depolanması ve işlenmesine izin verirsiniz.

Çerezler (cookie), ha-ber.com web sitesini daha etkin bir şekilde kullanmanızı sağlamaktadır. Anladım daha fazla