LVM Fikret Odağ

Trabzon Tonya’dan Marmara Adası’na Uzanan Öykü!

14.05.2020 14:26

“Kişiyi bir ömür boyu göreceksiniz ki, portresini çekebilirsiniz” diyor ünlü fotoğraf sanatçısı Albert Stickens. Bu sözleri adı Marmara Adasıyla bütünleşen 61 yaşındaki,…

Trabzon Tonya’dan Marmara Adası’na Uzanan Öykü!

“Kişiyi bir ömür boyu göreceksiniz ki, portresini çekebilirsiniz” diyor ünlü fotoğraf sanatçısı Albert Stickens.

Bu sözleri adı Marmara Adasıyla bütünleşen 61 yaşındaki, Foto Mehmet Baki için bire bir uyarlayabiliriz.

Mermer çıkartılan bir bölge olmanın yanında çok yeşil bir doğası ve sığ denizi ile tatil için tercih ettiğim bir tatil beldesi olan Marmara Ada’sında yaşayan üç çocuk sahibi Mehmet Baki, 1978 yılında Trabzon/ Tonya’dan Ada’ya göç eder.

BİR DOĞA HARİKASI

Eşsiz doğası, temiz havası, berrak denizi ve tabii plajlarıyla huzur dolu bir tatil geçirmek isteyenlerin tercih ettiği, Marmara Adası zeytinlikleri, bağları, yükseklerdeki kızılçamları ve güneydeki makileriyle farklı güzelliğe sahiptir. Bu güzel Ada’nın eşsiz doğa güzelliklerini fotoğraf makinesinin kadrajına alarak büyük bir keyifle insanlara yansıtan ve paylaşan Foto Mehmet Baki adaya geldiğinde önce, yüzyıllara meydan okuyan görkemli yapıların hammaddesi olan mermer ocaklarında dokuz yıl aralıksız çalışır.

Ardından 3 yıl boyunca ekmek teknesi olan seyyar el arabasıyla kaynamış mısır satar. Sonrasında ise, 6 yıl manavlık yapar.

Daha sonra çok sevdiği fotoğrafçılık mesleğine başlar. Marmara Adasında önemli bir eksikliği olan fotoğrafçı dükkânı açar. Diğer yandan da ticari taksi alarak, ikinci iş olarak taksiciliği de yönelir.

 MEHMET BAKİ ADETA ADA’NIN TURİZM ELÇİSİ GİBİDİR!

“Ben Marmara adası aşığı bir insanım” diyen namı değer Foto Mehmet Baki, keyifle adayla ilgili bilgiler vermeye başlar. Balıkesir’e bağlı olan Marmara denizinde bulunan Marmara Adasının, Gökçeada’dan sonra ülkemizin en büyük ikinci adası olduğunu belirten eden Baki, “Marmara’nın en büyük, Türkiye’nin ise ikinci büyük adası olan ve ismi mermerden (Marmor) gelen Marmara Adası, yaklaşık 110 kilometrelik bir alana sahiptir. Bazı bölgelerinde yer yer çam korulukları olup, tepelerin güneye bakan etekleri zeytinliklerle kaplıdır. Marmara merkezi hariç ona bağlı; Saraylar, Çınarlı, Topağaç, Gündoğdu ve  Asmalı köyleri mevcuttur. Avşa ve Ekinlik Adaları’da Marmara ilçe merkezine  bağlı mahalle/köy statüsündedir. Marmara Adası denizden 709, 65 metre yüksekliğinde ve yüz ölçümü 117 km’dir. Takım adaları olan Avşa adası 20.62 kilometrekare, Ekinlik Adası 2.47 kilometrekaredir.  Çanakkale Boğazı’na 40, İstanbul Boğazına 60 deniz mili uzaklıktadır. Marmara Adası dağlardan inen içimlik suyun denize dökülmesiyle berraklaşan en güzel koylara sahip olup günümüze kadar bakir kalmayı başarmış bir cennet köşesidir.” dedi.

O ADA’NIN HER KÖŞESİNİ ADIM ADIM BİLİR!

42 yıldan beri Marmara Ada’sında yaşayan ve Ada’nın en ücra köşelerine bilen, tanıyan, elindeki fotoğraf makinası ve kamerayla bu güzellikleri görüntüleyen Mehmet Baki tüm bunları büyük bir özveri, fedakârlık ve Aşk’la sosyal Medya’da paylaşarak adanın tanıtımına önemli bir katkı sağlamaktadır.

O adeta Ada’nın fahri kültür ve turizm elçisi gibi çalışmaktadır. Koronavirüsü nedeniyle sıkıntılı günler yaşadığımız şu günlerde dahi, o her gün, Marmara adasının eşsiz güzelliklerine çekerek, paylaşarak insanlara moral verip, motive etmektedir. O adanın gönüllü bir danışma bürosu gibi çalışmaktadır. Ada’da neyi, nerede bulabilirsiniz, adres mi arıyorsunuz, gemiler hangi gün, hangi saatte nereye kalkacak? Tüm bunlarla öğrenmek ve bilgi sahibi olmak için, Foto Mehmet Baki’yi arayıp ondan bilgi alabilirsiniz. O hiç bıkmadan insanlardan gelen bu türden sorulara cevap vermektedir.

O yaşarken Marmara adasının efsane isimleri arasına ismini yazdırmış, Ada’da iz bırakan ender insanlardan birisidir. Dile kolay tam 42 yıl olmuş, gençlik yıllarında geldiği Marmara adasına ömrünü adamış bir insandır.

İnsan vardır; güzelliğin doğruluğun, yaşam sevincinin, erdemliliğin ve onurun simgesidir. Bunlara bir de çalışkanlığı, dürüstlüğü, üretkenliği ve yardım severliği de eklerseniz, bu güzel insanlara sevginiz, saygınız daha da bir artar.

“ADAMIZ HAK ETTİĞİ DEĞERİ GÖRSÜN İSTİYORUM”

Yaşadığı Marmara adasına değer katan, adı bu şirin ilçeyle bütünleşen Foto Mehmet Baki için söylenecek daha çok söz vardır.

Ben ona haber yazımı noktalarken son sözlerini soruyorum. O diyor ‘ki ” Tek amacım dünyanın ender güzellikteki turistik cennet köşelerinden birisi olan Ada’mızın yeterince tanınmasını ve hak ettiği değer göreceği yere gelmesine istiyorum.  Sağlık turizmi için adamız ideal bir yerdir. Marmara Adası’mızın havası içerdiği temiz oksijen ve nem oranının olmaması nedeniyle, astım hastalığı için çok faydalıdır. Yürüyüş ve dağcılık sporu yapılabilir. Dağ bisikleti kullanılabilir. Su sporu ve dalış yapılabilir. Avcılık yapılabilir. Olta Balıkçılığı yapılabilir. Yelkenli kullanılabilir. Gün batımı seyredilebilir. Bu güzel ilçemizin keşfedilmesine, yatırım ve teşvik desteği görmesine ihtiyaç var. Marmara adası gönüllüleri olarak, hep birlikte el ele çaba gösterirsek ve yetkilerden de destek görürsek bunu başarabiliriz” dedi.

Bende Foto Mehmet Baki’ye bu arzu ve isteklerinin gerçekleşmesinde başarı dileklerimi iletip, kendisine sevdikleriyle birlikte Marmara adasında daha nice nice sağlık, başarı ve huzur dolu yıllar diliyorum.

ha-ber.com/Ali Akdemir/Fotoğraflar: Mehmet Baki

#

Yorumlar

    Öyle bir güzelleme yapılmış ki burada yaşamasam adaya hayran kalırdım.. Aslında hayran kalınacak bir coğrafya. Yol kenarlarının çöplerle dolu olduğunu, oturmuş bir kültürü olmadığını, kentleşme anlayışının hiç olmadığını, korunması gereken alanların yapılaşmaya açıldığını, o yapıların nasıl ucube anlayışla inşa edildiğini, sanatsız, yaşamsız, renksiz, eril.. Tüm bunları görmezden gelirsek, adanın kendisi, havası, suyu, toprağı gerçekten çok güzeldir. Umarım adanın simgesinin palmiye değil çınar ağacı olduğunu bilen insanlar tez vakitte geri döner..

Comments are closed.

İlgili Haberler