"Topraklarımıza Girmekle Tehdit Edenlere Karşı Hazırız"

12.09.2022 21:49

Türkiye ve Yunanistan arasında tansiyon yükselirken, Yunanistan Başbakanı Kyriakos Miçotakis, Paris'e gelerek Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile görüştü. Elysee Sarayı'nda gerçekleşen görüşme…

"Topraklarımıza Girmekle Tehdit Edenlere Karşı Hazırız"

Türkiye ve Yunanistan arasında tansiyon yükselirken, Yunanistan Başbakanı Kyriakos Miçotakis, Paris'e gelerek Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile görüştü.

Elysee Sarayı'nda gerçekleşen görüşme öncesi açıklama yapan iki lider, Rusya ve Ukrayna savaşı, enerji krizi, iki ülke arasındaki stratejik ortaklık ve Türkiye konusunu görüşeceklerini açıkladı.

İki ülke arasında güvenlik ve savunma alanında özel Stratejik Ortaklık Anlaşması imzalandığına dikkat çeken Macron, Yunanistan'a yönelik tehditlere karşı, Atina'nın yanında olduklarını belirterek, "Yunanistan'ın bağımsızlığını tehdit eden provokasyonlar, kabul edilemez sözler söylenmeye devam ediyor. Açıklık ve kararlılıkla Yunanistan'a tam desteğimizi yineliyorum. Dışişleri bakanım aracılığıyla da bunu ilettim. Yunanistan ile stratejik ortaklığımızı son yıllarda hiç olmadığı kadar arttırdık. Bu stratejik ortaklık uzaktan geliyor ve uzağa gidecek. Özellikle Doğu Akdeniz'de ve size karşı hiçbir karışıklığın yerleşmesine izin vermeyeceğiz" diye konuştu.

Yunanistan Başbakanı Kyriakos Miçotakis de, Fransa ile imzaladıkları Stratejik Ortaklık Anlaşması'nın birinci yılında Paris'e gelmekten mutluluk duyduğunu belirterek, Rusya'ya karşı birlik olmanın önemli olduğunu söyledi.

Rusya örneğinin, "dünyanın başka yerlerinde başka otoriter liderlere örnek olmaması gerektiğini" dile getiren Miçotakis, "Moskova'nın enerjiyi Avrupa'ya karşı bir silah gibi kullanmasına izin verilmemesi gerektiğini" söyledi. Toplantıda Türkiye konusunu da ele alacaklarını belirten Miçotakis, şöyle konuştu:

"Türkiye'yi, Türkiye'den gelen provokasyonu konuşacağız. Sayın Macron'a açık desteği için yeniden teşekkür ediyorum. Rafale'ler ülkemizde. Belara fırkateyni de geldi. Fransa'ya teşekkür ediyoruz. Bizi tehdit eden herkese, bir gece adalarımıza, topraklarımıza ansızın girmekle tehdit eden herkese karşı koymaya hazırız. Sanıyorum hukuk açık ve biz her zaman hukukun yanındayız. Biz bu provokasyonlara kapıyı kapatıyoruz. Ama her zaman diyaloğa açığız. Biz işbirliğine ve diyaloğa açık bir ülkeyiz"

İki lider, Elysee Sarayı'nın girişindeki ortak açıklamanın ardından, görüşmeye çalışma akşam yemeğinde devam etti.

VOA tarafından geçilen "Topraklarımıza Girmekle Tehdit Edenlere Karşı Hazırız" haberinde ha-ber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi yoktur. "Topraklarımıza Girmekle Tehdit Edenlere Karşı Hazırız" haberi web sayfamıza otomatik olarak VOA sitesinden geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan "Topraklarımıza Girmekle Tehdit Edenlere Karşı Hazırız" haberinin hukuki muhatabı haberi geçen web siteleri ve ajanslardır.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap

Diğer Haberler

Batı Şeria’da İsrailli Yerleşimci Sayısı 500 Bini Geçti

Batı Şeriada İsrailli Yerleşimci Sayıs..

Batı Şeria’da İsrailli Yerleşimci Sayısı 500 Bini Geçti
Ilhan Omar Meclis Komisyonundan İhraç Edildi

Ilhan Omar Meclis Komisyonundan İhraç ..

Ilhan Omar Meclis Komisyonundan İhraç Edildi
HDP Cumhurbaşkanı Adayında Israrcı Olacak Mı?

HDP Cumhurbaşkanı Adayında Israrcı Ola..

HDP Cumhurbaşkanı Adayında Israrcı Olacak Mı?
Erken Emeklilikte “Gün” Meselesi Tartışılıyor

Erken Emeklilikte “Gün” Meselesi Tartı..

Erken Emeklilikte “Gün” Meselesi Tartışılıyor
Belçika Bir İşadamına Sattığı Tankların Peşinde

Belçika Bir İşadamına Sattığı Tankları..

Belçika Bir İşadamına Sattığı Tankların Peşinde
Datça’daki kış maratonundan Avrupalı yüzücülere davet var!

Datça’daki kış maratonundan Avrupalı y..

Datça’daki kış maratonundan Avrupalı yüzücülere davet var!