TDU ile DEHOGA Berlin video konferans düzenledi

19.05.2021 00:26

Türk-Alman İşverenler Birliği (TDU) ile Alman Otelciler ve Gastronomlar Birliği (DEHOGA Berlin) “Pandemi sürecinde sektörün durumu” konulu Video-konferans düzenledi. “Yardım yetmez, politikadan…

TDU ile DEHOGA Berlin video konferans düzenledi

Türk-Alman İşverenler Birliği (TDU) ile Alman Otelciler ve Gastronomlar Birliği (DEHOGA Berlin) “Pandemi sürecinde sektörün durumu” konulu Video-konferans düzenledi.

“Yardım yetmez, politikadan uzun vadeli perspektif planlar bekliyoruz. Önümüzü göremiyoruz.”

DEHOGA ile Video-Konferans üzerinden yapılan toplantıya DEHOGA Berlin’in Başkanı Christian Andresen ile Genel Müdürü Thomas Lengfelder, TDU‘dan Başkan Remzi Kaplan, Basın Sözcüsü ve Gastronom Doğan Azman, Hotel Plus’un sahibi Beklan Coşkun ve TDU’nun büro yöneticileri Yeşim Keleşoğlu ile Mümtaz Ergün katıldılar.

Konferansta ilk söz alan GEHOGA Baskanı Christian Andresen, politikanın sektöre açık ve kapsamlı perspektifler sunması gerektiğinin altını çizerek, “maalesef politika durumumuzu tam olarak anlayabilmiş değil” dedi.  DEHOGA olarak pandeminin ortaya çıkışından bu yana hükümete sürekli öneriler götürdüklerini vurgulayan Birlik Başkanı, son olarak Aralık ayında Senato’ya sundukları ‘açılma yolu planına’ ise bugüne kadar yanıt gelmediğini kaydetti. Andresen konuşmasında amaca ulaşmak için hep birlikte politikaya baskı yapılmasının önemine dikkat çekti. Başkan Andresen sektörün en önemli hizmet sektörü olduğunu belirterek, yalnızca Berlin’de çeyrek milyon insanın gastronomi ve otel sektörü ile bağlantılı yan sektörlerde çalıştığını kaydetti.

Kendisi de gastronom olan Doğan Azman ise konuşmasında gastronomi işletmelerinin turizmden beslendiğine dikkat çekti ve gastronomi ile birlikte turizmin de açılması gerektiğinin üzerinde durdu. Sözlerine “bizler turizme bağlıyız” diyerek devam eden Azman gastronomi sektöründe göçmen kökenlilerin çok yoğun olarak yer aldığını belirterek, TDU olarak Berlin Senatosu ve diğer yetkili kurumlarla yapılacak toplantılara katılmak istediklerini vurguladı.

Azman’dan sonra konuşan Motel Plus’un sahibi Beklan Coşkun ise politikanın kendilerine çeşitli alternatifleri içeren uzun süreli perspektifler sunması gerektiğini vurguladı. Coşkun “Bugün pandemi sayılarının gerilediğini görüyoruz. Ancak yarın 4. dalga gelirse ne olacak. Mayıs ayındayız, Temmuz’da ne olacağını bilmiyoruz ve önümüzü görmek istiyoruz.” şeklinde konuştu.

TDU ve GEHOGA üyesi Coşkun, her ne kadar bürokratik işlemler kolay olmasa da, yardımların kısa sürede ödendiğine dikkati çekerek, yetkililere teşekkür etti. İşletmelerin ekonomik varlıklarını sürdürebilmek için yardımların bundan sonra da devam etmesi ve bu yönde politikacılara baskı yapılmasının önemine vurgu yapan Coşkun, 2021 yılının da şimdiden bitmiş sayılabileceğini söyledi

DEHOGA Genel Müdürü Thomas Lengfelder ise, sektörde açılım yapılsa da, bugünden yarına pandemi öncesi ciroya erişmenin mümkün olmadığını belirterek, kısa çalışma yardımı veya köprü yardımların 2022 yılında da devam etmesi gerektiğinin altını çizdi. Şimdiye kadar yardımların zamanında ödenmesi için hükümet nezdinde çok çaba sarf ettiklerini de ifade eden Lengfelder, kapanmanın kalkmasıyla seyahat ve tatil turizminde gelişmenin çabuk olacağını, ancak kongre, fuar ve toplantı turizminde davranışların değişeceğini beklediklerini ifade etti. Genel müdür yetkililerle yapılacak toplantılarda TDU’nun da yer almasını destekleyeceklerini ve katılımından memnuniyet duyacaklarını belirtti.

Çok samimi ve sıcak bir atmosferde geçen toplantı sonunda DEHOGA ile TDU arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi, düzenlenecek etkinliklere davet edilmesi ve yayınların karşılıklı olarak gönderilmesi kararlaştırıldı.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap

Diğer Haberler

Rusya ve Türkiye Yine AİHM Şampiyonu

Rusya ve Türkiye Yine AİHM Şampiyonu

Rusya ve Türkiye Yine AİHM Şampiyonu
Sinemaya 14 yaşında adım atan Fatma Girik, yaşamına 180 film sığdırdı

Sinemaya 14 yaşında adım atan Fatma Gi..

Sinemaya 14 yaşında adım atan Fatma Girik, yaşamına 180 film sığdırdı
Sivas'ta tipide yolu kapanan köylerdeki hastaların imdadına yardım ekipleri koşuyor

Sivasta tipide yolu kapanan köylerdeki..

Sivas'ta tipide yolu kapanan köylerdeki hastaların imdadına yardım ekipleri koşuyor
Kadın girişimci KOSGEB desteğiyle açtığı atölyede ihracata hazırlanıyor

Kadın girişimci KOSGEB desteğiyle açtı..

Kadın girişimci KOSGEB desteğiyle açtığı atölyede ihracata hazırlanıyor
Kayseri'de 547 mahalle yolu ulaşıma açıldı

Kayseride 547 mahalle yolu ulaşıma açı..

Kayseri'de 547 mahalle yolu ulaşıma açıldı
Gaziantep, Şanlıurfa, Malatya, Adıyaman ve Kilis'te kar yağışı etkili oluyor

Gaziantep, Şanlıurfa, Malatya, Adıyama..

Gaziantep, Şanlıurfa, Malatya, Adıyaman ve Kilis'te kar yağışı etkili oluyor