TDU Basın Sözcüsü Doğan Azman, ATGB`nin konuğu oldu

16.09.2023 22:44

Bizim yakından takip edip sürekli yaptığımız haberlerden de bilindiği gibi Berlinli gazeteciler her ayın “İkinci Pazartesi” günü düzenli olarak toplanıyor, mesleki sorunlarını…

TDU Basın Sözcüsü Doğan Azman, ATGB`nin konuğu oldu

Bizim yakından takip edip sürekli yaptığımız haberlerden de bilindiği gibi Berlinli gazeteciler her ayın “İkinci Pazartesi” günü düzenli olarak toplanıyor, mesleki sorunlarını tartışıyor ve çözüm yolları arıyorlar.

Eylül ayında 51. kez bir araya gelen medya mensupları, geçen sene örnek gazeteci yazar Uğur Mumcu’nun doğum gününde kurdukları yeni dernekleri Berlin ATGB’nin ve üyelerinin tanıtımı ile ilgili bir çalışma grubu oluşturdular.

Berlin ATGB’nin Eş Başkanı Ali Yıldırım, Eylül toplantısının gündem maddelerini kısaca açıkladıktan sonra, Tanıtım Çalışma Grubu’ndan Aysel Özkan’ın hazırladığı üyeler ve derneğin tanıtımı ile ilgili öneriler masaya yatırıldı.

Tanıtım Grubu’na yeni üyelerin katılımı ile çalışmalara devam edilmesi kararı alındı. Asbaşkanlardan Mustafa Ekşi’nin derneğe yeni bir logo kazandırma önerisi de bu çerçevede ele alındı. ATGB.Berlin üyelerinin fotoğraflarından oluşan 2024 takviminin aylık mı yoksa haftalık mı olması gerektiği konusu tartışılmaya açıldı, karar Ekim toplantısında verilecek.

Türk-Alman İşverenler Birliği’nin (TDU) Yönetim Kurulu’nda Genel Sekreter ve Basın Sözcüsü olarak görev yapan iş adamı Doğan Azman, Alman-Türk Gazeteciler Birliği’nin (ATGB) her ayın “İkinci Pazartesi” günü düzenlediği, ‘Berlinli Gazeteciler Buluşuyor’ etkinliğine katıldı.

Doğan Azman, 11 Eylül 2023 Pazartesi akşamı TDU’nun salonlarında gerçekleştirilen etkinliğin hem ev sahibi, hem de ‘Medya’nın Canlı Tanıkları’ gündem maddesinin bu ayki konuğu olarak katıldığı toplantıda Erzincan’dan Berlin’e, lise öğreniminden Karstadt AVM’ler zinciri yöneticiliğine, restoran işletmeciliğinden TDU Genel Sekreterliği ile Basın Sözcülüğüne uzanan yolculukta edindiği tecrübelerini ve deneyimlerini Berlinli medya mensupları ile paylaşarak, kendisine yöneltilen soruları tüm içtenliği ve samimiyeti ile yanıtladı.

TDU, kurum olarak bize başvuran iş insanlarının sorunlarına çözüm bulmaya çalışıyoruz.

TDU kurum olarak, başkanları Kaplan Döner ve Kaplan Group’un sahibi ve CEO’su iş adamı Remzi Kaplan’ın önderliğinde kendilerine başvuran Berlin ve Almanya’daki iş insanlarının her türlü sorununa çare olmaya ve sorunlarına çözüm bulmaya çalıştıklarını ifade ederek; bunun yanı sıra, son yıllarda Türkiye’den Almanya’ya burslu olarak gelen gençlerin, doktora öğrencilerinin, akademisyen ve sağlık görevlileri ile Almanya’da yaşayan Türk doktorlarının sorunlarına da katkı sağladıklarını söyledi. Azman, Almanya’ya gelen uzman doktorların, buradaki görevleri ile kariyerlerinin uyuşmadığını, çoğunun ‘Asistan’ ünvanı ile çalıştıklarını ve bu durumun gerçek deneyimlerini yansıtmadığını ifade etti. Bunlardan birinin kendisinin çok yakını olduğunu belirten Doğan Azman, uzun yıllar Berlin’de yaşayan             ve burada öğrenim gören Diş Doktoru yeğeninin, Türkiye’de bir muayene açtıktan sonra, tekrar buraya gelerek, yaşamına burada devam etmek istediğini, ama çok uğraş vermesine rağmen muayenehane açmasına, diş doktoru olarak çalışmasına müsaade edilmediğini, bir buçuk yıl taksi şoförlüğü yaptıktan sonra TDU’nun araya girmesi ile ancak çalışmaya başladığını ve yıllar içinde Türkiye’de kazandığı birikimlerini ve topluluk içindeki rolünün önemini ancak paylaşabildiğini belirtti.

Azman, “Size müracaat eden Türkiye’den gelen meslek grupları var mı?”

Azman, “Size müracaat eden Türkiye’den gelen meslek grupları var mı?” sorusu üzerine; “Var; şimdi size şu doktorlar konusunu anlatmaya çalışıyordum. Türkiye’den doktorlar geldiği zaman uzman oldukları konularda çalışamıyorlar. Bizzat ben birkaç ay önce ameliyat oldum, orada çalışan üç uzman doktor vardı ve burada ancak asistan olarak çalışabiliyorlardı. Türkiye’de uzman doktor, ama burada yaptıkları işe karşılık adları asistan olarak geçiyor. Türkiye’den birikimleri çok ve hatta buradaki doktorlardan daha da iyiler ama o ‘titel - ünvan’ onlara verilmiyor. Bizler de kurum olarak bu işin takipçisiyiz. Maalesef sadece bir dernekle olmuyor, buna hep birlikte çözüm bulmalıyız. Arkadaşımız uzman ve hatta profesör doktor, niye burada asistan olarak çalışsın? Bu çok önemli! İkinci sınıf muamelesi görüyor ve aylık olarak da ikinci sınıf asistan olarak maaşını veriyorlar. Bir örnek vermek gerekirse, bizim amcaoğlu diş doktoru ve bu süreci bizzat yaşadı. Biz burada kurumlar olarak bunun aynasıyız, sadece TDU olarak değil, eğer işini temiz yapan kurumlar varsa, bizi çok ciddiye alıyorlar, kim olursa olsun. Polisinden tut, çeşitli Alman kurumları, hatta Büyükelçilik ve Başkonsolosluk bile. Büyükelçiliği bile belki o kadar ciddiye almazlar ama sivil toplum kuruluşları olarak, bizim burada varlığımız çok önemli. Çünkü biz her zaman buradayız.

Almanya pazarında çok ciddi payımız var.

Azman: Almanya pazarında çok ciddi payımız var. Biz bir araya gelsek, ciddi bir anons versek, tüm Türkler ve bütün işverenlerimiz belki bir hafta çalışmazlar, bakalım o zaman ne olacak Almanya’nın hali? Maalesef herkes bizim gibi düşünmüyor, rekabet eden dernekler ve sivil toplum kuruluşları var. Birlik ve beraberlik yok! Oysa Türk toplumu Almanya’da önemli bir faktör. Nasıl deprem olayında hep birlikte bir araya geldik, beraber olduk, Metropol FM’e birlikte gittik, isteklerimizi sunduk ve herkes yardıma koştu, hep böyle olmalıyız! Bizler ancak zorda kalınca birlik ve beraberlik içinde oluyoruz. Hepimiz kardeşiz, bunu unutmamalıyız! Bireysel değil, ancak birlikte olursak güçlüyüz. Sonuç olarak, biz her konuda olduğu gibi bu konuda da Türkiye’den gelen meslek erbabının kariyerlerini daha iyi tanıtmak için TDU olarak yardımcı oluyoruz.” dedi.

“Sayın Azman; Almanya’dan tüm Türkleri çeksek acaba neler olur?”

Bir soru da ben sordum. “Sayın Azman; Almanya’dan tüm Türkleri çeksek acaba neler olur?”  Doğan Azman bu şekildeki sorumu düşünceli bir şekilde, “Kaos olur! Hiçbir şey yürümez! Ne çöpler toplanır ne taksiler çalışır ne bantlar döner ne de yiyecek döner bulunabilir. Kentlerde hayat durur!” diye yanıtladı.

Toplantı, daha sonra katılımcıların ayrıntılı sorularına Azman’ın içtenlikte verdiği yanıtlar ile geç saatlere kadar devam etti. Berlin ATGB toplantılarının olmazsa olmazı hep birlikte bir aile fotoğrafının çekilmesi ile Eylül buluşması sona erdi.

Doğan Azman kimdir?

1968 Erzincan Doğumlu olan Doğan Azman, 6 yaşında Berlin’e gelmiş. Liseye bitirdikten sonra Karstadt’da meslek eğitimi alan Azman, aynı zamanda işletme okumuş. Şirket içinde kariyer yaparak, müdür olan Doğan Azman, Almanya’da çeşitli Karstadt mağazalarında Yöneticilik yapmış. 22 Yıldan sonra çıkışını alan Azman, Berlin’in en işlek yerinde restoran işletmeye başlamış. 2015 Yılından itibaren TDU yönetiminde olan Doğan Azman, 2004 yılından beri IHK Berlin Müfettiş olarak da görevini sürdürüyor.

ha-ber.com/Haber ve Fotoğraflar: Hüseyin İşlek

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap

Diğer Haberler

Tutuklu gazeteci Merdan Yanardağ’ın ilk duruşması 4 Ekim’de

Tutuklu gazeteci Merdan Yanardağ’ın il..

Tutuklu gazeteci Merdan Yanardağ’ın ilk duruşması 4 Ekim’de
Almanya, Başbakan Scholz'un sözlerini Polonya'nın iç işlerine müdahale olarak görmüyor

Almanya, Başbakan Scholz'un sözlerini ..

Almanya, Başbakan Scholz'un sözlerini Polonya'nın iç işlerine müdahale olarak görmüyor
Frankfurt’ta Şili tartışması: “Biz de bu trajedinin bir parçasıydık”

Frankfurt’ta Şili tartışması: “Biz de ..

Frankfurt’ta Şili tartışması: “Biz de bu trajedinin bir parçasıydık”
TBMM Başkanı’ndan yeni Anayasa çıkışı: “Boynumuzun borcudur”

TBMM Başkanı’ndan yeni Anayasa çıkışı:..

TBMM Başkanı’ndan yeni Anayasa çıkışı: “Boynumuzun borcudur”
Amerikalı üst düzey yetkililer Ermenistan'da, Karabağ Ermenileri bölgeyi terk ediyor

Amerikalı üst düzey yetkililer Ermenis..

Amerikalı üst düzey yetkililer Ermenistan'da, Karabağ Ermenileri bölgeyi terk ediyor