T.C. NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİNİN FARKI

09.07.2021 23:11

Nişantaşı Üniversitesi, Nişantaşı Eğitim Vakfı tarafından “Nişantaşı Meslek Yüksekokulu” olarak, 2009 yılında kurulmuş 2010 tarihinde de ön lisans eğitim-öğretimine başlamış bir vakıf yükseköğretim kurumudur. Yine Üniversite 2012 tarihinde İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi, Mühendislik Mimarlık Fakültesi, Sanat ve Tasarım Fakültesi, Fen Bilimleri Enstitüsü ve Sosyal Bilimler Enstitüsü üzerinden kamu tüzel kişiliğini kazanmış, Nişantaşı Meslek Yüksekokulu da Nişantaşı Üniversitesi’ne devir olmuştur.

2014-2015 akademik yılında İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi’nde 19, Mühendislik Mimarlık Fakültesi’nde 5 ve Sanat ve Tasarım Fakültesi’nde 6 olmak üzere toplam 30 bölüm ile lisans eğitimi vermeye başlamıştır. İlgili akademik yılda eğitim dili Türkçe olan Psikoloji bölümü ile birlikte eğitim dili İngilizce olan Psikoloji bölümümüzde de eğitim verilmeye başlanmıştır. Üniversitemizde Fakültelerimiz yanında 2016-2017 akademik yılından itibaren Sivil Havacılık Yüksekokulu 3, Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu 3 Bölüm ve Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu 3 bölümle lisans eğitimi vermeye başlamıştır. 2016-2017 ve 2017-2018 ve 2018-2019 akademik yıllarında da ilgili Yüksekokullar mevcut bölümlerini muhafaza ederek lisans eğitimi vermeyi sürdürmüşlerdir.

İstanbul Nişantaşı üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek okulu (BESYO) her yıl yaz ve kış eğitim kamlarını aksatmadan uygulayan ve Türkiyede seçkin üniversitelerden biridir.

Bu sene geleneksel yaz eğitim kampını Bodrumda faaliyet gösteren Meyaz Su Sporları Merkezinde sürdürmektedir. Bu yıl yapılmakta olan yaz kampına, iki yıla yakın bir süredir evlerinde (pandemiden dolayı zorunlu olarak) kalan öğrenci ve öğretim üyelerinin çok büyük bir sayı ile katılımları dikkati çekmektedir kısacası bu kadar süre evlerinden eğitim gören ve eğitim veren insanlar açılım sonucunda kendilerini bir bakıma deniz kenarına atmışlardır.

Yüksek Okul Müdürü Doç. Dr. Umut Başoğlu, Müdür yardımcısı Dr. Öğretim Görevlisi Sertaç Tülek ve Yöneticilik Bölüm Başkanı Dr.Öğretim Üyesi Mete Yazıcı ve Eğitim sorumlusu Dr. Öğretim Üyesi Nevzat Mutlutürk; Bu yaz eğitim kampına 180 öğrencinin katıldığını, bu kampa yoğun istek olması nedeniyle 28 Haziran 2 Temmuz Bir grup 5-9 Temmuz İkinci grup olmak üzere beşer günlük toplam on gün olarak uyguladıklarını belirtmişlerdir. Ayrıca öğrenciler bu eğitim kampı süresince, Sörf, Katamaran, Kano ve sup gibi farklı dallarda (su sporlarının önemli alanlarında) uzman eğitimciler tarafından on gün süreyle eğitim görmüşlerdir. Bu arada kamp süresince görev yapan Dr. Ögretim Üyesi Esen Derinesen, Ögr. Görevlisi Apturrahman Boyacı, Cemal Özman ve Araştırma Görevlileri, Ali Tolalı, Yeliz Yol, Rabia Kaya bu kampın başarılı olmasında önemli bir görevi üstlenmişlerdir.

Türkiyenin üç bir tarafı denizlerle çevril olmasına rağmen, bırakın su sporları ile uğraşmayı, yüzme bilmeyen çok sayıda insanımızın olduğunu düşündüğümüzde, yapılan bu işin önemi daha da çok öne çıkmaktadır. Bu avantajları bu güne kadar yeterince kullanamayan ülkemiz insanlarına bundan sonraki dönemlerde daha aktif hizmetler sunmaları için Üniversitelerimize ve bünyelerindeki Spor Yüksek Okullarına büyük görevler düşmektedir. İşte Nişantaşı üniversitesi ve dolayısı ile BESYO bünyesinde spor eğitimi alan öğrencilerini, yukarıda saydığımız spor dallarında da eğitip,  yeterli bilgilerle donatılmalarını sağlayarak, bundan sonraki yaşamlarında su sporları ve yüzmeyle ilgili ülkemizdeki açığı kapatmayı amaçlamaktadır.

Aslında bu alanda eğitim veren hem devlet ve hemde vakıf üniversitelerine çok büyük iş düşmesine rağmen bu konuda Nişantaşı Üniversitemizin böylesi bir anlayışla yaklaşması Ülkemiz açısındanda oldukça önemli olduğunu vurgulamak istiyorum. Çünkü bu konu her eğitim kurumunun olmazssa olmazlarından olması gerekirken yeterli ilginin duyulmadığı ve bu kampların sanki bir tatil olarak algılandığı düşünülmektedir! Oysa bu eğitimin bir parçası olup mutlaka yapılmasının yararlı olacağı bilinmelidir.

İşte bu bağlamda Nişantaşı Üniversitesi BESYO yönetimi Üniversite yönetiminide arkasına alarak bu felsefe ile yola çıkmış; Hem spor yöneticiliği, hem antrenörlük ve hemde Boş zamanları değerlendirme (Rekreasyon) bölümü öğrencilerini uzman kişilerin denetiminde güzel bir eğitimden geçirmeyi amaç edinmiştir. Bu gençlerimiz yarın farklı alanlarda hayata atıldıklarında umuyoruz ki daha değişik bir yaklaşımla çocuk ve gençlerimizin eğitiminde aktif roller alacaklardır.

Bu bağlamda Bizlere buradan; Üniversitenin Kurucularına,  Mütevelli heyeti başkanına, Rektörümüze ve BESYO yönetim kurulu ile eğitim veren tüm öğretim elemanlarına teşekkür etmekten başka bir şey düşmüyor ve kuşkusuz başta Almanya olmak üzere Avrupanın muhtelif ülkelerinde yaşayan tüm Türk kökenli vatandaşlarımıza eğitim yapabilmeleri için önemli bir kurumun sizleri İstanbulda beklediğini paylaşmak istiyorum.

Saygılarımla

 

Yorumlar

Ömer Akgül dedi ki;

2021-07-10 00:22:09

Değerli Hocam bir spor eğitmeni olarak kurumunuzun yaptığı bu eğitim çalışmasının ne kadar önemli olduğunu belirtmek isterim. Ülkemiz gençlerinin su sporlarını öğrenmesi ve bu kültürü geliştirmesi daha sağlıklı ve denizle barışık bir neslin yetişmesine katkıda bulunmasını sağlar. Umarım diğer devlet ve vakıf üniversitelerine rol model olur. Siz değerli hocalarımızın emeklerine sağlık. Saygılarımla Ömer Akgül.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap

Yazarın Diğer Yazıları