26.4 C
Berlin
21:45 - 14/07/2020
Almanya Haber – Berlin Haberler – Son Dakika Avrupa Haberleri
ABD AVRUPA Avusturya Edirne GÜNCEL Hollanda Rusya Suriye TÜRKİYE Yunanistan

Sınıra Göçmen Akını Sürerken AB Konuyu Masaya Yatırıyor

Sınıra Göçmen Akını Sürerken AB Konuyu Masaya Yatırıyor

Türkiye’nin Avrupa’ya gitmek isteyen göçmenleri durdurmayacağını açıklamasının ardından sınırlara giden göçmen sayısı artmaya devam ediyor.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu bugün saat 12:10 itibariyle Türkiye sınırlarından Yunanistan geçmek üzere çıkış yapan göçmen sayısının 142 bin 175 olduğunu açıkladı.

Türkiye’den çıkışlara karşın Yunanistan sınırda aldığı önlemleri arttırdı ve göçmenlere müdahale etmeyi sürdürüyor. Bu sabah saatlerinde de Türkiye-Yunanistan arasındaki sınırın tampon bölgesinde yer yer göçmenler ve Yunan güvenlik güçleri arasında çatışmalar yaşandı.

Yunan güvenlik güçlerinin yer yer göçmenlere biber gazı ve tazyikli suyla müdahale ettikleri belirtiliyor.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu dün Edirne’de yaptığı açıklamada sınır bölgesine Türkiye’nin 1000 özel harakat polisi gündereceğini ve göçmenlerin Yunan güvenlik güçleri tarafından geri itilmesine müdahale edileceğini söylemişti. Bu sabah saatlerinden itibaren özel harakat polislerinin Yunanistan sınırı bölgesine sevk edilmeye başladığı ifade ediliyor.

Sınır geçişi denemelerinde başarılı olamayan bazı göçmenlerin de geri döndükleri de biliniyor.

Öte yandan Avrupa Birliği Dışişleri Bakanları da bugün Zagreb’de Suriye ve göçmenler konusunu konuşmak üzere acil gündemli toplantıda biraraya geliyorlar.

Avrupa Birliği Dış İlişkiler Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, dün Rusya ve Türkiye arasında imzalanan ateşkes anlaşmasının memnuniyetle karşılandığını söyledi.

Avrupa Birliği Dış İlişkiler Yüksek Temsilcisi Josep Borrell

Borrell, ateşkes anlaşmasıyla ilgili olarak “Nasıl işleyecek görelim ateşkes İdlib’teki insanlara insani yardımları arttırabilmenin ön şartıdır” değerlendirmesini yaptı.

AB’nin Türkiye ve Rusya’yls ilişkilerini geliştirmesi gerektiğini söyleyen Borrell, AB Dışişleri Bakanları’nın bugün Türkiye’ye daha fazla yardım sağlanması konusunu konuşacaklarını söyledi. Borrell ayrıca “Ancak buna karşın göçmenlerşn bir baskı unsuru olarak kullanılmasını da kabul edemeyiz” dedi.

Hollanda Dışişleri Bakanı Stef Blok’sa, AB’nin Türkiye’ye daha fazla yardım yapmasına karşı olduğunu Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın göçmenleri kötü bir amaçla kullandığını söyledi.

Hollandalı Bakan, “Türkiye’nin daha fazla parayı kabul etmek için bize baskı yapmasına bu şekilde tepki vermemeliyiz” dedi.

Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz da Türkiye’yi, Yunanistan’a yönelik organize bir saldırı içerisinde olmakla suçladı.

Alman basınına verdiği demeçte Kurz, “Bir hafta önce Yunanistan’da, Türkiye sınırıdan ve ayrıca Türkiye’de bir insani krizimiz yoktu. Bu planlı ve hedefli bir saldırıdır ve hükümet tarafından organize edilmekte ve yönlendirilmektedir. Avrupa bu baskıya boyun eğmemelidir”dedi.

Yunan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias da Türkiye sınırındaki durumun toplantıda konuşulacağını söyledi.

Yunan Bakan, “Yunanistan ve Avrupa sınırına doğru yoğun bir göçmen hareketi görüyoruz. Bunlar yıllardır Türkiye’de yaşayan göçmenler. Bu noktada göçmenlerin bu hareketinin Türkiye tarafından yaratıldığını ve yönetildiğini net biçimde görüyoruz” dedi.

Yunan yetkililer ayrıca sınırda Yunan güvenlik güçlerinin bölgeden çekilmesi ve göçmenlerin geçebilmesi için Türkiye tarafından biber gazı atıldığı iddiasında bulundu.

İrlanda Dışişleri Bakanı Simon Coveney de Zagred’te toplantı öncesi yaptığı açıklamada Yunanistan’a destek verdi ve AB’nin kolektif şekilde hareket etmesi gerektiğini söyledi. Ancak İrlandalı bakan Yunanistan’ın göçmenlere biber gazı ve plastic mermiyle müdahale etmesinin kabul edilemez olduğunu belirtti.

Amerika’nın Sesi tarafından geçilen tüm haberlerde ha-ber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi yoktur. Haberler web sayfamızda otomatik olarak haber sitelerinden geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen web siteleri ve ajanslardır.

İlgili haberler

Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?

Çerezler (cookie), ha-ber.com web sitesini daha etkin bir şekilde kullanmanızı sağlamaktadır. Anladım daha fazla