Senatör Kızıltepe: Birçok iş alanında boşluk var, bundan yararlanın

Senatör Kızıltepe: Birçok iş alanında boşluk var, bundan yararlanın

ABONE OL
20:41 - 28/09/2023 20:41
Senatör Kızıltepe: Birçok iş alanında boşluk var, bundan yararlanın
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Kaplan
Best

Berlin’deki Kreuzberg Eğitim Atölyesi (BWK) bünyesinde sunulan ‘Kamu Hizmetine Hazırlık Eğitimi’ (AVÖD) kurslarını tamamlayanlara sertifikaları verildi. Kurslardan mezun olanlar melek eğitimlerini de başarıyla tamamlarlarsa, Berlin’de Emniyet Teşkilatı ve adalet kurumlarında çalışma fırsatı bulacak.

 

‘Birçok alanda boşluk var, bundan yararlanın’

Kurslar Berlin’de kamu kurumlarında çalışan personel arasında çeşitliliği yaygınlaştırmak ve eğitim fırsatından yararlanamayan gençlere imkân yaratmak amacıyla yapılıyor.

 

BWK tarafından sunulan hazırlık kursları, Çalışma, Sosyal İşler, Eşitlik, Entegrasyon, Çeşitlilik ve Ayrımcılıkla Mücadele Senatörlüğü tarafından finanse ediliyor. Göçmen kökenli gençler özellikle yetersiz Almanca, iletişim sorunu ve başvuru yöntemlerindeki eksiklileri nedeniyle meslek eğitimi sınavlarında başarısız oluyor. BWK ise bu gençleri meslek eğitimi sınavlarına hazırlıyor.

 

‘Birçok alanda boşluk var, bundan yararlanın’

 

YETERİNCE İŞ YOKTU

BWK salonunda yapılan sertifika törenine Çalışma Senatörü Cansel Kızıltepe (SPD), Berlin Polis Okulu yetkilileri ve Adalet Senatörlüğü temsilcileri katıldı. Kendisinin de Kreuzberg’de doğup büyüdüğünü anlatan Kızıltepe, gençlere, karşılarına çıkan fırsatları değerlendirmeleri tavsiyesinde bulundu. 2000’li yılların başında eğitimini tamamladıktan sonra iş ararken yaşadığı zorlukları anlatan Kızıltepe, “O zamanlar işsizlik sorunu çok büyüktü. Yeterince iş yoktu. Yüzlerce başvuru yapardık ve ‘ret’ cevabı gelirdi. Şimdilerde gençler daha avantajlı. Demografik gelişimleri çok yakından hissediyoruz. Birçok iş alanında boşluk var. Bundan yararlanın” dedi.

Kızıltepe, Federal Meclis’te milletvekiliyken, Federal İmar ve İnşaat Bakanlığı’nda müsteşarlık yaptığını hatırlattı ve başkentteki konut sorununa dikkati çekti. Üniversite öğrencilerine sunulan yurtlar gibi meslek eğitimi öğrencileri için de benzer konutlar yapılması gerektiğini belirten Kızıltepe, bunun için çalışacaklarını söyledi. Kızıltepe, “Berlin’de iş bulan insanlar ev kiralarının metrekaresi 20 Euro’dan başladığını duyunca buraya gelmekten vazgeçiyor” dedi.

Sorgeç, “Çok farklı uluslardan insanlara hizmet veriyoruz.”

BWK Müdürü Nihat Sorgeç, Berlin’deki mahkemeler, hukuk büroları ve devlet dairelerine alınacak memurlar ile polis teşkilatına göçmen kökenli memur adayı yetiştirme hazırlık kurslarına 15 yıldır devam ettiklerini belirterek, bu kursların çok önemli olduğunu söyledi. Konuşmasında, 2030 yılına kadar Berlin’deki kamu hizmeti görevlerinde çalışanların yaşlanması nedeniyle yaklaşık 40 bin personel açığı olacağını kaydeden Sorgeç, BWK’nın, 6-8 ay süren meslek eğitimi öncesi hazırlık kurslarına katılan Türk kökenlilerin yanı sıra yaklaşık 8 ila 10 farklı ulustan insanlara hizmet veriyoruz. Son  3 yıldır bu hazırlık kurslarına Almanlarda katılabiliyor” dedi.

ha-ber.com/ Haber ve Fotoğraflar/ Hüseyin İşlek/Berlin

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Inal

    En az 10 karakter gerekli
    Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.