“Savaş devam ederse Almanya’ya da sıçrayabilir”

“Savaş devam ederse Almanya’ya da sıçrayabilir”

ABONE OL
22:45 - 14/05/2024 22:45
“Savaş devam ederse Almanya’ya da sıçrayabilir”
2

BEĞENDİM

ABONE OL
Kaplan
Best

Almanya’ya iki ayrı konferans için gelen gazeteci Dr. Merdan Yanardağ vatandaşlardan yoğun ilgi gördü.

Gazeteci, yazar, Tele 1 Televizyonu kurucusu ve aynı zamanda TV programcısı Dr. Merdan Yanardağ konuşmacı olarak katıldığı iki ayrı şehirdeki toplantıya gurbetçiler yoğun ilgi gösterdiler.

Fikir Atölyesi Derneği (FAD) “Seçimlerden sonra Türkiye’de neler oluyor? ve Özgür Basın ile dayanışma adı altında Oberhausen Alevi Kültür Merkezi’nde ve Köln Alevi Kültür Merkezi’nde organize ettiği konferansa Almanya, Belçika ve Hollanda`da yaşayan farklı görüşte vatandaşlar, AABF Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti başkanı Selahattin Göktürk ve çok sayıda gazeteci meslektaşlarımız katıldı.

Köln AKM’de düzenlenen ve moderatörlüğünü Kaya Eren’in yaptığı ikinci toplantıda Dernek başkanı Gökhan Berk, FAD başkanı Orhan Göktan, gazeteci Recai Aksu ve Mehmet Tanlı birer selamlama konuşması yaptılar.

Daha sonra “Anneler Gününü” kutlayan Merdan Yanardağ Kerbela’nın çocukları ile birlikte olmaktan çok mutlu olduğunu söyleyerek konuşmasına başladı.

“Solingen’de 1993 yılında aşırı sağcıların kundakladıkları evde Genç ailesinden 5 kişi ve daha iki ay önce ateşe verdikleri başka bir evde Bulgaristan vatandaşı Türk 4 kişi hayatını kaybetmişti. Aşırı sağcı partisi AFD yükselişte. Irkçılık hiçbir yerde kabul edilemez, lanetliyoruz! Almanya bir göç ülkesidir. 63 yıldır burada yaşayan insanlarımız Alman ekonomisine büyük katkı sağlamıştır. Almanya’ya çağrılan Türk işçilerle Türkiye ‘ye gelen 20 ile 30 yaş arası olan bekar ve nerede kaldıkları bilinmeyen Afganlılarla asla kıyaslanamaz! İslam dünyası 12. yüzyılda karanlığa uğramıştır. Maalesef İslam dünyası Ortaçağ`da devam ediyor bu yüzden Atatürk’ten ve Cumhuriyet’ten nefret ediyorlar. Niye gelişmiş tek bir İslam ülkesi yok? Neden bilim ve teknoloji üretilmiyor ve neden diktatörlük tarafından yöneltiliyor? Türkiye’nin diğer İslam ülkelerinden farkı 1908 devrimi ve Cumhuriyet devriminin yapmış olmasıdır! Bu nedenle AKP tüm çabalarına rağmen ülkemizdeki aydınlığı yok edememiştir! AKP iktidarından kurtulmak için siyasal mücadelenin cesaretle yapılması gerekiyor. Türkiye’de sol ittifak 31 Mart’ta AKP’yi yenilgiye uğrattı. Halk sadece yoksullaşma nedeniyle değil yanlış ve demografiyi değiştiren mülteci politikaları nedeniyle AKP- MHP koalisyonuna dur demiştir. Sol demokratik ittifakı biz Alevilerin çok büyük payı var. CHP’de ideolojik kirlenme ve karışıklık var. CHP’nin bugünkü yönetim değişikliğini ben genel çizgileriyle olumlu buluyorum. En büyük antifaşist potansiyel şu an CHP’de. Umarım Kemal Kılıçdaroğlu’nun yaptığı hatayı yapmayız! Türkiye’de demokrasinin ve solun gerilemesi nedenlerinden biri bir önceki dönemde CHP yönetimin egemen olan anlayışıdır. CHP sağ partilerle değil, kendi soluna açılan bir ittifak kurmalıydı. Muhafazakâr sağ partililerin oylarına talip olunurdu, kazanılması lazımdı. Türkiye’de CHP’nin HDP’nin (DEM) Türklerin, Kürtlerin, Alevilerin ve tüm demokrat yurtsever grupları içinde barındıracak ve demokratik Türkiye’nin yeniden inşası için bir siyasi ittifaka ihtiyacı var!”

Ukrayna savaşına değinen Yanardağ şunları söyledi:

“Ukrayna savaşı batının ayıbıdır. Orada NATO savaşıyor. Amerika ve Almanya var. Bu savaş bir dünya savaşıdır. Rusya’nın ve oradaki yerel halkın verdiği mücadeleyi haklı ve doğru buluyorum.! Savaş devam ederse Almanya’ya da sıçrayabilir.”

2028’den önce bir erken seçimin olup olmayacağı sorusuna Yanardağ şöyle cevap verdi:

“Ben genel seçimin beklenmemesini gerektiğini ve CHP’nin mutlaka bir sene içinde bir erken seçime gitmesini gerektiğini düşünüyorum. AKP bu yüzden Özgür Özel’i uzlaştırmaya çalışıyor ve elbette bu bir tuzaktır. Gazetecilik siyası bir meslektir ve gazeteci siyasal bir bilgi sahibidir.”

Yanardağ, “Alevi Kültür Merkezlerine beni dinlemeye gelen ve kitaplarımı imzalatan ülkücü vatandaşların olması beni çok sevindirmiştir” dedi.

Daha sonra tüm kitaplarını imzalayan Yanardağ vatandaşlarla bol bol hatıra fotoğrafı çektirdi.

Hüseyin Gül/Köln

Inal

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.