20.1 C
Berlin
11:54 - 05/08/2020
Almanya Haber – Berlin Haberler – Son Dakika Avrupa Haberleri
Rusya

Rusya’dan Türkiye’ye ‘operasyon’ uyarısı: Şam’ın onayı alınmalı

Rusya Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Mariya Zaharova, Suriye topraklarına düzenlenecek tüm askeri harekatlar için Suriye hükümetinin onayı alınması gerektiğini belirterek ‘Bu, Rusya’nın hiçbir şekilde değişmeyen ilkesel duruşu olup, Türkiye tarafından düzenlenen harekatlar için de geçerlidir’ dedi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Mariya Zaharova, Türkiye’nin Fırat’ın doğusuna operasyon planlarına ilişkin olarak yaptığı değerlendirmede, Suriye topraklarında düzenlenecek tüm askeri harekatlar için Suriye hükümetinin onayının alınması gerektiğini söyledi.

Haftalık basın toplantısı düzenleyen Zaharova, AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Suriye topraklarında Fırat’ın doğusuna harekat düzenleneceği yönündeki açıklaması hakkında konuştu.

‘TÜRKİYE İLE ÇÖZÜLEN VE HENÜZ ÇÖZÜLMEYEN SORULAR VAR’

Zaharova, “Terörle mücadele faaliyetleri için Şam’ın onayı alınmalı. Burada egemen bir ülke söz konusu olduğu için bu, ilk ve mutlak şarttır. Bu, Rusya’nın hiçbir şekilde değişmeyen ilkesel duruşu olup, Türkiye tarafından düzenlenen harekatlar için de geçerlidir. Hiç kuşkusuz, Türk partnerlerimizle iletişim halindeyiz. Halihazırda çözülen ve henüz çözüm bulunmayan sorular var ancak bu, egemen bir ülke olarak Suriye’nin topraklarını kontrol etmesi gerektiği ve topraklarında yaşananlara ilişkin kararlar alma hakkına sahip olduğu gerçeğini ortadan kaldırmaz” diye konuştu.

‘SURİYE’NİN BÖLGELERİ HİÇBİR ŞEKİLDE KOPARILAMAZ’

Sputnik’in aktardığına göre, Rusya’nın Suriye’yi parçalamayı öngören her türlü girişime karşı olduğunu da belirten Zaharova şöyle devam etti: “Suriye’nin bölgelerinin hiçbir gerekçeyle koparılamayacağını ve bunun kabul edilemez olduğunu düşünüyoruz.”

Erdoğan, ay başında yaptığı açıklamada “Afrin’e, Cerablus’a, El-Bab’a girdik. Şimdi de Fırat’ın doğusuna gireceğiz. Biz bunu Rusya ile ABD ile paylaştık” demişti.(soL Haber)

İlgili haberler

Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?

Çerezler (cookie), ha-ber.com web sitesini daha etkin bir şekilde kullanmanızı sağlamaktadır. Anladım daha fazla