“Rusya Yaptırımlarında Daha İleri Gidebilirdik’’

16.04.2021 09:44

  ABD Başkanı Joe Biden, Rusya’ya yeni yaptırımların açıklanmasının ardından konuştu. Biden, “Yaptırımlarda daha ileri gidebilirdik, ancak bunu yapmamayı tercih ettim” dedi.…

“Rusya Yaptırımlarında Daha İleri Gidebilirdik’’

 

ABD Başkanı Joe Biden, Rusya’ya yeni yaptırımların açıklanmasının ardından konuştu. Biden, “Yaptırımlarda daha ileri gidebilirdik, ancak bunu yapmamayı tercih ettim” dedi.

Başkan Biden Beyaz Saray’da yaptığı konuşmada, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e Rusya’nın ABD seçimlerine müdahale ettiği sonucuna vardıklarını söylediğini ve yabancı bir gücün bunun sonuçlarını umursamadan ABD seçimlerine müdahale etmesine izin vermeyeceklerini belirtti.

Joe Biden, Rus lidere ABD’nin yaptırımlar konusunda daha ileri gidebileceğini net bir şekilde ilettiğini, ancak bunu yapmamayı ve orantılı olmayı tercih ettiğini söyledi. Biden, Rusya’nın “ABD demokrasisine müdahale etmeyi sürdürmesi halinde buna karşılık vermeye hazır olduklarını, bunun ABD Başkanı olarak sorumluluğu olduğunu” da ifade etti.

“Gerilimi düşürme zamanı”

ABD Başkanı, Ukrayna konusunda yaşanan gerilime de değindi, gerilimin düşürülmesinin zamanının geldiğini kaydetti.

Başkan Biden Rusya ile istikrarlı ve öngörülebilir bir ilişki istediklerinin de altını çizdi.

Putin’le kendisi arasında iletişimin önemli olduğunun altını çizen Başkan Joe Biden, ABD ve Rusya’nın İran ve Kuzey Kore’den kaynaklanan nükleer tehdidine birlikte çözüm bulabileceklerini söyledi.

“Ekipler zirve olasılığını görüşüyor”

Biden hafta başında Rusya Devlet Başkanı Putin’le yaptığı telefon görüşmesinde üçüncü bir ülkede zirve düzenlenmesi önerisinde bulunmuştu.

Joe Biden, ABD ve Rus ekiplerinin zirve olasılığı konusunu görüştüklerini belirtti.

Başkan Joe Biden yönetiminden Perşembe günü yapılan açıklamada, 10 Rus diplomatın sınır dışı edileceği ve Rusya'da yaklaşık 30 kişi ve şirkete yeni tur yaptırımlar uygulanacağı, sınır dışı edilmelerine karar verilen 10 Rus diplomat arasında Rus istihbarat hizmetleri temsilcilerinin de olduğu kaydedilmişti.

Biden yönetimi Rusya'nın 2020 başkanlık seçimlerine müdahale girişiminde bulunmasını ve geçen yıl ABD federal hükümet dairelerine siber saldırı düzenlemesini yaptırımlara gerekçe olarak göstermişti.

VOA tarafından geçilen “Rusya Yaptırımlarında Daha İleri Gidebilirdik’’ haberinde ha-ber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi yoktur. “Rusya Yaptırımlarında Daha İleri Gidebilirdik’’ haberi web sayfamıza otomatik olarak VOA sitesinden geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan “Rusya Yaptırımlarında Daha İleri Gidebilirdik’’ haberinin hukuki muhatabı haberi geçen web siteleri ve ajanslardır.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap

Diğer Haberler

Rusya Hür Avrupa Radyosu'nun Banka Hesaplarını Dondurdu 

Rusya Hür Avrupa Radyosunun Banka Hesa..

Rusya Hür Avrupa Radyosu'nun Banka Hesaplarını Dondurdu 

"Virüsün Laboratuvardan Sızmış Olması ..

"Virüsün Laboratuvardan Sızmış Olması İhtimal Dışı Değil"
Gıda Fiyatları Artıyor Çiftçi Sayısı Azalıyor

Gıda Fiyatları Artıyor Çiftçi Sayısı A..

Gıda Fiyatları Artıyor Çiftçi Sayısı Azalıyor
Almanya'daki Yahudiler Saldırılara Hedef Olmaktan Endişeli

Almanyadaki Yahudiler Saldırılara Hede..

Almanya'daki Yahudiler Saldırılara Hedef Olmaktan Endişeli
İstanbul ve Ankara’da İsrail’i Protesto Eylemleri

İstanbul ve Ankara’da İsrail’i Protest..

İstanbul ve Ankara’da İsrail’i Protesto Eylemleri
ABD'nin İsrail'e Desteğinde Çatlaklar Oluşuyor

ABD'nin İsrail'e Desteğinde Çatlaklar ..

ABD'nin İsrail'e Desteğinde Çatlaklar Oluşuyor