Rusya Ukrayna’nın enerji altyapısını hedef alan yeni saldırılar düzenledi

Rusya Ukrayna’nın enerji altyapısını hedef alan yeni saldırılar düzenledi

ABONE OL
18:19 - 21/09/2023 18:19
Rusya Ukrayna’nın enerji altyapısını hedef alan yeni saldırılar düzenledi
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Kaplan
Best

Rusya, gece boyunca Kiev ve etrafını hedef alan füze saldırıları düzenledi. Ukraynalı yetkililer, saldırılarda 18 kişinin yaralandığını, enerji tesislerinin zarar gördüğünü ve saldırıların elektrik kesintilerine neden olduğunu açıkladı.

Ukrayna’nın batı, orta ve doğusundaki beş bölgede kısmi elektrik kesintileri yaşandığı bildirilirken, bu durum Rusya’nın geçtiğimiz kış kritik altyapıya düzenlediği ve Ukraynalı siviller için enerji kesintilerine neden olan hava saldırılarını hatırlattı.

Rivne, Ziytomir, Kiev, Dnipropetrovsk ve Harkiv bölgelerinde kısmi elektrik kesintileri yaşandığı açıklandı.

Ukrayna ordusu komutanı Valeri Zaluzhnyi, Rusya’nın gece boyunca 43 seyir füzesi fırlattığını ve Ukrayna hava savunma sistemlerinin bunlardan 36’sını düşürdüğünü söyledi. Zaluzhnyi telegram hesabından, “Füzeler birkaç dalga halinde fırlatıldı. Ukrayna’nın hava sahasına çeşitli yönlerden girdiler ve rotalarını sürekli değiştirdiler” dedi.

Reuters’a konuşan görgü tanıkları, şafak sökerken patlamaların Kiev ve çevresindeki bölgeyi sarstığını söyledi.

Kiev Belediye Başkanı Vitali Klitschko ise, başkentte aralarında dokuz yaşında bir kız çocuğunun da bulunduğu yedi kişinin yaralandığını söyledi. Klitschko, füzelerin şehir merkezine düştüğünü ve bir altyapı tesisi ile birkaç konut dışı binanın saldırılar sonucu hasar gördüğünü kaydetti.

Ukrayna İçişleri Bakanı Ihor Klimenko ise, saldırılar sonucu Ukrayna’nın orta kesimindeki Çerkasi’de bir otel ve birkaç alışveriş büfesinin hasar gördüğünü ve yedi kişinin yaralandığını söyledi.

Herson Valisi Oleksandr Prokudin ise, gece gerçekleşen ayrı bir saldırıda, Rusya’nın güneyindeki Herson kentinde bir yatakhanenin bombalaması sonucu iki kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı.

Saldırılar, Ukrayna’nın doğu ve güneydeki Rus güçlerine karşı saldırılarını sürdürdüğü bir sırada meydana geldi.

VOA tarafından geçilen Rusya Ukrayna’nın enerji altyapısını hedef alan yeni saldırılar düzenledi haberinde ha-ber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi yoktur. Rusya Ukrayna’nın enerji altyapısını hedef alan yeni saldırılar düzenledi haberi web sayfamıza otomatik olarak VOA sitesinden geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan Rusya Ukrayna’nın enerji altyapısını hedef alan yeni saldırılar düzenledi haberinin hukuki muhatabı haberi geçen web siteleri ve ajanslardır.

Inal

    En az 10 karakter gerekli
    Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.