Ramazan Çalık 20 yıl önce hastalık ve virüslere dikkat çekmişti

Ramazan Çalık 20 yıl önce hastalık ve virüslere dikkat çekmişti

ABONE OL
00:04 - 03/04/2020 00:04
Ramazan Çalık 20 yıl önce hastalık ve virüslere dikkat çekmişti
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Kaplan
Best

Serik’in Eski Belediye Başkanı Ramazan Çalık’ın 20 yıl önce Alman arşivlerinde yaptığı çalışma Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Mehmet Soysal’ın makalesine konu oldu.

Koronavirüs kelimesinin en çok konuşulduğu bir dönemde Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Mehmet Soysal’ın bugünkü köşe yazısı bir anda gözlerin Serik Eski Belediye Başkanı Ramazan Çalık’a çevrilmesine yol açtı. Mehmet Soysal Ramazan Çalık’ın 22 yıl önceki çalışmasını köşe yazısına konu ederek savaşlar ve krizler döneminde virüs ve hastalıklar konusunu uzun uzun anlatması özellikle akademik camiada dikkat çekti.

Makalesinde Ramazan Çalık’ın genç bir akademisyen iken Alman arşivlerinde yaptığı çalışmadan pasajlar aktaran Soysal, “Doç. Dr. Ramazan Çalık ve arkadaşı Muzaffer Tepekaya’nın ‘Birinci Dünya Savaşı’nda Anadolu’da Salgın Hastalıklar ve Ermeniler’ adlı çalışmasını okuduğumuzda hayretler içerisinde kalıyoruz. Bu ülkenin çocuklarına yıllardan beri tarih dersi okutuluyor ama yaşanan gerçekleri hiç kimse bilmiyor. Methiye kültürü ile tarih dersi yazmış ve okutmuşuz. Ve biz buna yüz yıldan beri “milli eğitim” diyoruz. Yaşadığımız tarihi gerçekleri bile ülkemizin çocuklarına anlatmayarak belki de en büyük kötülüğü yaptık “şeklinde devam eden satırlarında virüs ve hastalıkların bir orduyu, milleti ve toplumu nasıl yok ettiğini anlattı.

Ramazan Çalık’ın Alman arşivlerindeki çalışmasından örnekler veren Soysal, “Orduda alınan önlemlere rağmen sıtmanın yaygınlaşması önlenemedi. Dört sene içinde Osmanlı ordusunda 412 bin er sıtmaya yakalandı. Bunların 20 bini öldü. Askerlerimizin bir bölümü de taşıyıcı olarak geri döndü. Özellikle Hicaz, Irak ve diğer sıcak bölgelerden dönen askerlerimiz sıtmanın yayılmasına neden oldu “derken, hem Türkiye’nin bir türlü içinden çıkamadığı kayıp birkaç yüz bin Ermeni nüfusun da bu hastalık ve virüslerden nasibini almış olduğunu genç akademisyen Çalık ve arkadaşının konuyu belgeleri ile ortaya koyduğuna ve hem de yanlış tarih eğitimine dikkat çekti.

Mehmet Soysal’ın Hürriyet Gazetesi’nde bugün yer alan ve pazartesi de devam edecek olan makalesi sonrası kendisine telefon ile ulaştığımız Prof. Dr. Ramazan Çalık ise, “Mehmet Soysal konuyu gündeme getirince bugün çok sayıda telefon aldım. Özellikle Alman arşivlerinde daha yapılması gereken önemli işler var. Zaten tüm emir, bilgi, belge ve yönlendirmeler Almanların arşivinde. Tarih hem araştırılmalı hem de yayınlanmalı. En önemlisi ise okunmalıdır” dedi.

ha-ber.com/Taner TÜZÜN / NÜRNBERG

 

Inal

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.