NRW´DEKİ YEREL SEÇİMLERDE EN BAŞARILI PARTİ YEŞİLLER

28.09.2020 19:30

Almanya ‘nın nüfus olarak en büyük eyaleti olan Kuzey Ren Vesfalya‘da 13 Eylül’de gerçekleşen yerel seçimlerin II. Turu da dün yapıldı. Seçimlerin en kazançlı partisi olan Yeşiller Aachen, Bonn ve Wuppertal gibi önemli büyükşehirlerde Belediye başkanlıklarını kazandı. Eyalet başkenti Düsseldorfta ise CDU başkanlığı SPD nin elinden aldı. Münster‘de Yeşiller CDU lu başkana karşı kıl payı seçimi kaybettiler.

Dortmund, Hamm, Mönchengladbach ve Krefeld‘te ise Sosyal Demokrat adaylar ipi göğüslediler. Yine de toplam olarak Merkel’in Hristiyan Demokrat Partisi (CDU) oy kaybına rağmen seçimlerde 1. Parti oldu.

NRW deki oy oranları Partilere göre şu şekilde dağıldı: Hristiyan Demokratlar Birliği (CDU )    34,3      %  -3,2% ,  Sosyal Demokratlar  (SPD )     24,3      %   -7,1% , Yeşiller (Grüne) 20,0       %  8,3% , Hür Demokratlar ( FDP)      5,6          %  0,8% ,  Sol Parti (Die Linke) 3,8     %  0,0%, Irkçı Almanya için Alternatif Partisi (AfD ) 5,1 % + 2,6

Sosyal Demokrat Parti (SPD) bir zamanlar açık ara önde olduğu, yönettiği şehirlerde yüzde 8 lere varan bir puan kaybı yaşadı.

Almanya‘nın bu önemli eyaletinde ilk kez 16 yaşındakiler de oy kullandı. 5 Milyon göçmenin yaşadığı NRW de Türk kökenlilerin seçimlere ilgisi belirli gruplar dışında hiçte fazla değildi. Türkiye kökenli Belediye Meclisi adayları genelde Yeşillerden, Sol Partiden ve SPD den seçildiler. Duisburg gibi şehirlerde de bazı muhafazakâr, AKP ye yakın Almanya’daki Diyanetinde desteklediği iddia edilen gruplar kendi isimleriyle seçimlere katıldılar.

Buradaki toplam nüfusumuza orantısal olarak az da olsa farklı partilerden bazı Türkiye kökenli adaylar belediye meclislerine girdiler.

Ortaya çıkan tablo, Seçim sonuçları, bu yılın Aralık ayında yapılacak olan büyük kurultayda CDU genel başkanlığına aday olan Eyalet Başbakanı Armin Laschet'in elini güçlendirmiş görünüyor.  Laschet büyük bir ihtimalle gelecek yıl yapılacak olan genel seçimlerde CDU'nun başbakan adayı olması ve Merkel‘in yerine geçmesi  bekleniyor.

Hamm şehrinde virüs hızla yayılıyor

Almanya ‘daki diğer gündem maddeleri ise 15 bine yakın yurttaşımızın yaşadığı Kuzey Ren Vesfalya Eyaletinin 200 bin nüfuslu Hamm şehrinde Pandeminin patlaması. Hamm şu anda Almanya’daki virus bulaşan şehirler arasında açık ara 1. Durumda.

15 gün içinde 3 Türk düğününde kuralların çiğnenmesi nedeniyle virüsün önce 80 şu an ise 200 kişiye bulaşması şehirdeki huzuru bozmuş bulunuyor. Hamm’ da yaşayan Türkler düğün sahiplerine kızarken ırkçı gruplar Türkiyeliler aleyhine propagandalarını hızlandırmış bulunuyorlar.

Yüzlerce kişiyle gerçekleşen ve önlem almadan yapılan bu düğünlerde bulaşan virüs nedeniyle Hamm Belediyesi tüm masrafları Düğün ve Düğün salonu sahibine yıkmak istiyor.

Almanya’da son 24 saatte 2 bin 143 Kovid-19 vakası tespit edildi. Alman Maliye Bakanı Almanya Ekonomi ve Enerji Bakanı Peter Altmaier, katıldığı AB Ticaret Bakanları toplantısında bakanların birinin çalışanında Covid-19 saptanınca, önlem olarak kendisini karantinaya almış bulunuyor.

Federal Almanya’da Dışişleri Bakanı Heiko Maas’ta bilindiği üzere Peter Altmaier gibi koronavirüs (Covid-19) tehlikesiyle kendisini karantinaya almıştı.

Başbakan Merkel önlem alınmaz, kurallara uyulmazsa hergün 19 bin insana virüs bulaşabileceğini ve bu durumda Almanya’ da yaşayanları felaket bekliyor dedi.

Alman Polis teşkilatında aşırı sağcı örgütlenme ve Avrupa’ daki MIT faaliyetleri

Kuzey Ren Vestfalya eyaletindeki aşırı sağcı polislerin faaliyetleri son bulmuyor.

Eyalet İçişleri Bakanlığı'nın yayımladığı rapora göre, hem bakanlık içerisinde hemde Essen emniyet teşkilatında olmak üzere 35 aşırı sağcı olduğu tespit edilen şüphelenilen toplam 104 emniyet mensubu tespit edilmiş bulunuyor.

Geçen hafta WhatsApp'daki yazışma gruplarında da ırkçı polisleri paylaşımları ifşa oldu. Bu nedenle de 29 polisin açığa alındığını Kuzey Ren Vestfalya İçişleri Bakanı Herbert Reul yaptığı bir basın toplantısıyla kamuya açıkladı.

Buna benzer bir şeyde bugün ortaya çıktı. Irkçı parti olan AfD de uzun yıllardır Parti sözcülüğü yapan Christian Lüth yabancıları gaz odalarında yakma ya da onları kurşuna dizme konusunda yaptığı açıklamalar nedeniyle partisinin yönetimi tarafından bu görevden alındı.

  1. dünya savaşında Irkçı, faşist Hitler rejimin soktuğu savaşta milyonlarca insanını kaybeden Almanya’ da artık bunlarda konuşuluyor. Nereden nereye?

Almanya’da yaşayan Prof. Dr. Burak Çopur ise çıktığı Alman ve Türk TV kanalarında Türkiye’de yaşayan anne ve babası üzerinden MIT’ ten tehdit aldığını, kendisine yöneltilen PKK lı ya da FETÖ cü iddialarının ise gülünç absürt olduğunu söyledi.

Diğer bir konuda çok yeni bir olay olan Almanya ve Avusturyadaki MIT faaliyetleri 3 gün önce Avusturyada bir MIT tetikçisi  güvenlik güçlerine sığınarak eski Yeşiller Milletvekili Berivan Aslan ve daha başka muhalif siyasetçi ve aydınlara yapacağı suikastı itiraf etti. Avusturya ve Alman yetkililer, güvenlik birimleri MIT’ in   bu tür faaliyetlerinin kendi içgüvenliklerini tehdit ettiğini ve müsamaha edilmeyeceğini söylediler.

Son olarakta geçen hafta sonu HDP ye yönelik gözaltılar başta Köln olmak Almanya’nın farklı şehirlerinde birçok STK ve kişiler tarafından şiddetle protesto edilip birlikte mücadele edilme çağrısı yapıldı.

 

Mehmet Tanlı

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap

Yazarın Diğer Yazıları