Navalni’nin ölüm haberine ABD ve Avrupa’dan peş peşe tepkiler

Navalni’nin ölüm haberine ABD ve Avrupa’dan peş peşe tepkiler

ABONE OL
15:19 - 16/02/2024 15:19
Navalni’nin ölüm haberine ABD ve Avrupa’dan peş peşe tepkiler
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Kaplan
Best

Rus muhalif lider Navalni’nin cezaevinde öldüğünün açıklanması sonrası, Beyaz Saray, NATO ve Avrupa Birliği’nden açıklamalar geliyor.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Navalni’nin ölüm haberinin doğru olması durumunda bunun Rusya’nın zayıflığını ve çürümüşlüğünü ortaya koyacağını söyledi.

Blinken, Münih’te yaptığı açıklamada “Her şeyden önce, eğer bu haberler doğruysa, kalplerimiz eşi ve ailesiyle birlikte. Bunun ötesinde, bir Rus hapishanesinde ölümü ve kendisine duyulan saplantı ve korku, Putin’in inşa ettiği sistemdeki zayıflık ve çürümenin altını çiziyor. Bunun sorumlusu Rusya’dır” şeklinde konuştu.

Blinken, “Aleksey Navalni konusunda endişe duyan diğer pek çok ülkeyle de konuşacağız, özellikle de bu haberler doğru çıkarsa” dedi.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan da Ulusal Kamu Radyosu NPR’a verdiği söyleşide, ABD’nin Navalni’nin ölmüş olduğuna ilişkin haberi doğrulatmaya çalıştığını söyledi. Sullivan, ”Eğer doğrulanırsa bu, korkunç bir trajedi” dedi.

Rusya’nın tüm sorulara yanıt vermesi gerekiyor

Navalni’nin ölümüyle ilgili haberler karşısında “derinden üzüntü ve rahatsızlık duyduğunu” belirten NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, “Tüm gerçekleri ortaya koymamız ve Rusya’nın ölüm koşullarıyla ilgili tüm ciddi sorulara yanıt vermesi gerekiyor” dedi.

Avrupa Birliği Konseyi Başkanı Charles Michel tepkisini X üzerinden göstererek, “Aleksey Navalni özgürlük ve demokrasi değerleri için mücadele etti. İdealleri uğruna en büyük fedakârlığı yaptı. AB, bu trajik ölümden yalnızca Rus rejimini sorumlu tutmaktadır” şeklinde paylaşım yaptı.

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen de “Aleksey Navalni’nin ölüm haberi karşısında derin bir rahatsızlık ve üzüntü duyuyorum. Putin kendi halkının muhalefetinden başka bir şeyden korkmaz. Putin ve rejiminin ne olduğunun acı bir hatırlatıcısı. Otokrasiye karşı durmaya cesaret edenlerin özgürlük ve güvenliğini korumak için mücadelemizde birleşelim” dedi.

Baskı sistemine karşı direnişinin bedelini hayatıyla ödedi

İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, sosyal medya platformu X paylaşımında, ”Bu çok kötü bir haber. Rus demokrasisinin en ateşli savunucusu olan Aleksey Navalni, hayatı boyunca olağanüstü bir cesaret sergiledi” ifadesini kullandı.

Fransa Dışişleri Bakanı Stephane Sejourne da X mesajında, “Aleksey Navalni baskı sistemine karşı direnişinin bedelini hayatıyla ödedi. Bir ceza kolonisindeki ölümü bize Vladimir Putin rejiminin gerçekliğini hatırlatıyor. Ailesine, sevenlerine ve Rus halkına Fransa olarak başsağlığı diliyoruz” dedi.

İsveç Dışişleri Bakanı Tobias Billström de “Aleksey Navalni hakkında korkunç haberler… Rus hapishanesinde öldüğü haberi doğruysa bu, Putin rejiminin işlediği bir başka korkunç suçu temsil etmektedir. Navalni’ye yönelik acımasızlık, otoriterliğe karşı mücadeleye devam etmenin neden gerekli olduğunu bir kez daha göstermektedir” mesajını verdi.

Rus rejiminin eşi benzeri görülmemiş acımasızlığını gözler önüne serdi

Hollanda Başbakanı Mark Rutte ise Navalni’nin ölümünün “Rus rejiminin eşi benzeri görülmemiş acımasızlığını gözler önüne serdiğini” belirtti.

Rutte, “Navalni demokratik değerler için ve yolsuzluğa karşı mücadele etti. En ağır ve insanlık dışı koşullar altında tutulurken mücadelesinin bedelini ölümle ödemek zorunda kaldı. Ailesine, sevenlerine ve onunla birlikte Rusya’da değişim için mücadele eden herkese güç diliyorum” ifadelerini kullandı.

Belçika Başbakanı Aleksander de Croo da X mesajında, “Navalni’nin trajik ölümü, Ukrayna’yı neden desteklemeye devam edeceğimizin bir kez daha altını çiziyor. Rusya Ukrayna’da galip gelemeyecek. Düşüncelerimiz Navalni’nin ailesi, arkadaşları ve tüm cesur Rus siyasi mahkumlarla birlikte” dedi.

Kremlin tarafından vahşice katledildi

Letonya Cumhurbaşkanı Edgars Rinkevics de “Bir siyasetçi olarak Aleksey Navalni hakkındaki düşünceleriniz ne olursa olsun, kendisi Kremlin tarafından vahşice katledilmiştir. Bu bir gerçektir ve Rusya’nın mevcut rejiminin gerçek doğası hakkında bilinmesi gereken bir durumdur. Ailesine ve arkadaşlarına başsağlığı diliyorum” şeklinde bir paylaşım yaptı.

Çek Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Jan Lipavski de tepkisini, “Rusya dış politikasında olduğu gibi vatandaşlarına da aynı şekilde davranmaya devam ediyor. Nemtsov ya da şimdi Navalni gibi daha iyi bir gelecek hayal eden insanları öldüren vahşi bir devlete dönüştü. Putin’e karşı durdukları için hapsedildiler ve işkenceyle öldürüldüler. Huzur içinde uyu” şeklinde dile getirdi.

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) Başkanı Theodoros Rousopoulos da yaptığı yazılı açıklamada, “Onu zehirlemeye teşebbüs eden, yasadışı bir şekilde hapseden ve sistematik olarak korkunç ve insanlık dışı muameleye maruz bırakan Rus devletinin ölümünden tam sorumluluk taşıdığına dair çok az şüphe vardır. Bu olay, Rus rejimi tarafından halihazırda işlenmiş olan tüm suçlara eklendi” dedi.

VOA tarafından geçilen Navalni’nin ölüm haberine ABD ve Avrupa’dan peş peşe tepkiler haberinde ha-ber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi yoktur. Navalni’nin ölüm haberine ABD ve Avrupa’dan peş peşe tepkiler haberi web sayfamıza otomatik olarak VOA sitesinden geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan Navalni’nin ölüm haberine ABD ve Avrupa’dan peş peşe tepkiler haberinin hukuki muhatabı haberi geçen web siteleri ve ajanslardır.

Inal

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.