NATO’dan Ukrayna’ya Destek Mesajı 

15.11.2021 16:03

  NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Rusya’nın çok sayıda askerini sınırına yığdığı Ukrayna’ya destek mesajı verdi. Stoltenberg durumun kontroldan çıkmasını önlemenin önemine…

NATO’dan Ukrayna’ya Destek Mesajı 

 

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Rusya’nın çok sayıda askerini sınırına yığdığı Ukrayna’ya destek mesajı verdi.

Stoltenberg durumun kontroldan çıkmasını önlemenin önemine dikkat çekerek Rusya’ya askeri faaliyetleri konusunda şeffaf olması ve gerilimin tırmanmasının önüne geçmesi çağrısı da yaptı.

Stoltenberg, Brüksel’de Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmytro Kuleba ile birlikte düzenlediği basın toplantısında ‘‘Gözümüzü açık tutmalıyız, karşı karşıya olduğumuz zorluklar konusunda gerçekçi olmalıyız. Bu şu ana kadar Rusya’dan gördüğümüz en büyük askeri sevkiyattır’’ diye konuştu.

Rusya’nın niyeti konusunda yorum yapmak istemediğini belirten Stoltenberg, ‘‘Sınırda aşırı bir yığılmaya tanık oluyoruz. Rusya’nın bu tür asker adımları, Ukrayna’ya karşı agresif eylemlerde bulunmadan önce atmaya meyilli olduğunu biliyoruz’’ dedi.

Rusya iddiaları reddediyor

Ukrayna sınırındaki Rus askerlerinin hareketleri son günlerde olası bir saldırı kaygısını arttırdı. Moskova ise iddiaları reddederek bu tür söylemlerin tahrik edici olduğunu kaydetti ve NATO’nun bölgedeki faaliyetlerini arttırmasından şikayetçi oldu.

Rusya, Kırım’ı 2014 yılında Ukrayna’dan ilhak etmiş ve karasularının da Moskova’ya ait olduğunu öne sürmüştü. Ancak birçok ülke yarımadayı hala Ukrayna toprağı olarak kabul ediyor.

Rusya tarafından desteklenen ayrılıkçılar Ukrayna’nın doğusundaki Donbass bölgesinin kontrolunu da aynı yıl ele geçirmişti. Burada yaşanan çatışmalarda her iki taraftan askerler de hayatını kaybetmeye devam ediyor.

Stoltenberg, sınırdaki askeri sevkiyatın Rusya’nın olası agresif bir eylemini kolaylaştıracağı gerekçesiyle, tehlikeli olduğunu belirtti. Ukrayna geçen hafta sınırdaki Rus askeri sayısının 100 bin civarında olduğu tahmininde bulunmuştu.

Rus askerlerinin kısmen Rusya-Ukrayna sınırına yakın konuşlandıklarını kaydeden Stoltenberg, kısmen de ilhak edilen Kırım'da bulunduklarını kaydetti. Stoltenberg, ‘‘Ayrıca Ukrayna'nın bir parçası olan Donbass'ta Rusya tarafından desteklenen ve yardım edilen militanları, ayrılıkçıları görüyoruz" dedi.

Bir NATO kaynağı, Rusya’nın sınırdaki sevkiyatında yer alan büyük tanklar ve topçu sistemleri gibi büyük malzemelerin gece yerlerinin değiştirildiğini bildirdi ve Rusya’nın, bahardaki askeri mevzilenmesi sırasında da benzer şekilde hareket ettiğini hatırlattı.

VOA tarafından geçilen NATO’dan Ukrayna’ya Destek Mesajı  haberinde ha-ber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi yoktur. NATO’dan Ukrayna’ya Destek Mesajı  haberi web sayfamıza otomatik olarak VOA sitesinden geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan NATO’dan Ukrayna’ya Destek Mesajı  haberinin hukuki muhatabı haberi geçen web siteleri ve ajanslardır.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap

Diğer Haberler

Lübeck AKM'de Bayrak Değişimi

Lübeck AKMde Bayrak Değişimi

Lübeck AKM'de Bayrak Değişimi
Mehmet Öz Cumhuriyetçi Parti’den Adaylığını Açıkladı

Mehmet Öz Cumhuriyetçi Partiden Adaylı..

Mehmet Öz Cumhuriyetçi Parti’den Adaylığını Açıkladı
El Chapo’nun Eşine ABD’de 3 Yıl Hapis Cezası 

El Chapo’nun Eşine ABD’de 3 Yıl Hapis ..

El Chapo’nun Eşine ABD’de 3 Yıl Hapis Cezası 
SİVAS İMRANLI BELEDİYE BAŞKANI MURAT AÇIL TRAFİK KAZASINDA HAYATINI KAYBETTİ

SİVAS İMRANLI BELEDİYE BAŞKANI MURAT A..

SİVAS İMRANLI BELEDİYE BAŞKANI MURAT AÇIL TRAFİK KAZASINDA HAYATINI KAYBETTİ
Öğretmen Eylemine Kalkanlı Engel 

Öğretmen Eylemine Kalkanlı Engel 

Öğretmen Eylemine Kalkanlı Engel