Murdoch imparatorluğunun başına geçmesi beklenen Lachlan Murdoch kim?

Murdoch imparatorluğunun başına geçmesi beklenen Lachlan Murdoch kim?

ABONE OL
14:17 - 24/09/2023 14:17
Murdoch imparatorluğunun başına geçmesi beklenen Lachlan Murdoch kim?
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Kaplan
Best

Lachlan Murdoch için babası Rupert Murdoch’ın iki medya şirketi News Corp. ve Fox Corp. başkanlığından Kasım ayında istifa edeceğini açıklaması, uzun zamandır beklenen bir gelişmeydi.

Kasım’da bu açıklama gerçekleşirse, Lachlan Murdoch, Fox News kanalının ana şirketi olan Fox Corp’un CEO’su olarak kalırken News Corp’un yönetim kurulu başkanlığı koltuğuna oturacak.

Bu büyük değişiklikler Rupert Murdoch’ın en büyük oğlunu, babasının yıllar içinde büyüttüğü medya imparatorluğunun tartışmasız lideri haline getiriyor.

Kardeşleri ve eski rakipleri James ve Elisabeth’in en tepedeki görev için ona karşı çıktıklarına dair gerçek bir işaret yok.

Özellikle James birkaç yıldır şirketten ve babasının politikalarından uzak durdu.

Ancak şu anda 92 yaşında olan Rupert Murdoch, uzun zamandır en büyük çocuklarını geliştirmek, sonra zayıflatmak, bazen birbirlerine karşı kışkırtmak ve çoğu zaman haber vermeden masayı devirmek gibi bir huya sahip.

İşler bir anda tersine dönebilir

Rupert Murdoch’ın ilerlemiş yaşı göz önüne alındığında, bu onun son iktidar hamlesi olabilir. Ancak televizyon dizisi “Succession “ın genellikle Murdoch aile şirketinin ince bir şekilde gizlenmiş ve karanlık bir hicvi olarak yorumlanmasının bir nedeni var.

Dizideki Roy ailesinin kurgusal dünyasında olduğu gibi Murdoch Dünyası’nda da, özellikle beklenmedik fırsatlar ortaya çıktığında, görünüşte kesin olan işler bir anda tersine dönebilir.

Ticaret okumadı felsefe tezi yazdı

Lachlan Murdoch bunu ilk elden deneyimledi. Londra’da doğdu, New York’ta büyüdü ve Princeton Üniversitesi’nde okudu ama iş dünyasına değil felsefeye odaklandı.

“Kant’ın Pratik Felsefesinde Özgürlük ve Ahlak Üzerine Bir Çalışma” başlıklı lisans tezi, Hindu kutsal kitaplarından pasajlarla birlikte bu ağır konuları ele alıyordu.

Haber kuruluşu Intercept’teki 2019 tarihli bir makaleye göre tez, Bhagavad Gita’nın “ebedi ruh” ve “sonsuzluğun saf sükuneti”ne atıfta bulunan bir satırla kapanıyordu. Princeton’daki tez danışmanı Béatrice Longuenesse, e-posta yoluyla bu tezin doğruluğunu teyit etti.

Avustralya’da babasının şirketinde eğitim aldı

Ancak Lachlan Murdoch mezun olduktan sonra babasının işine balıklama daldı ve bir zamanlar News Corp. işinin çekirdeğini oluşturan Murdoch gazetelerinde çalışmak üzere Avustralya’ya taşındı.

Pek çok kişi onun News Corp. şirketinde daha yüksek görevler için yetiştirildiğini düşünüyordu; yanılmadılar da.

Lachlan Murdoch, sadece birkaç yıl içinde, News Corp. holdinginin Avustralya’daki mülkleri için CEO yardımcısı oldu; kısa bir süre sonra News Corp. şirketinde yönetici pozisyonuna geldi ve kısa süre içinde şirketin televizyon istasyonlarını ve basılı yayıncılık operasyonlarını yönetmeye başladı.

İstifasının iki nedeni neydi?

Oğul Murdoch’ın yükselişi 2005 yılında News Corp. şirketinden kamuoyuna hiçbir açıklama yapmadan istifa etmesiyle aniden durdu.

Geçen yıl Lachlan Murdoch’ın biyografisini yayınlayan Avustralyalı gazeteci Paddy Manning’e göre, asıl sorun Lachlan’ın o dönemde Fox News’u yöneten Roger Ailes ile anlaşamadığı, konulardan kaynaklanıyordu.

Manning bir röportajında, “Asıl mesele, Lachlan’ın Rupert’in oğlu yerine yöneticilerini desteklediğini hissetmesiydi. Lachlan da ‘eğer desteklenmeyeceksem ne anlamı var ki’ diye düşündü” dedi.

Lachlan Murdoch, sık sık kendini evinde gibi hissettiğini söylediği Avustralya’ya döndü ve farklı mülklerin yanısıra bir dizi yerel radyo istasyonu satın alan bir yatırım grubu kurdu.

Dönüm noktası İngiltere’deki telekulak skandalı

O uzaklardayken News Corp. dalgalı sulardaydı. News of the World ve Murdoch’a ait diğer yayınlardaki boyalı basın gazetecilerinin, İngiliz kraliyet ailesinin, rakip gazetecilerin ve hatta kayıp bir kız öğrencinin sesli mesajlarını dinlemenin bir yolunu bulduğu İngiltere’deki telekulak skandalı şirkete ciddi zarar vermişti.

Rupert Murdoch, oğulları Lachlan ve James ile.

Skandal, birçok News Corp. yetkilisinin istifasına, bazıları hakkında suç duyurusunda bulunulmasına ve mali durumu kötüye giden News of the World’ün kapanmasına yol açtı.

Manning, skandalın News Corp. şirketine, babasına ve İngiliz gazete grubunun CEO’su olan kardeşi James’e verdiği zararın, Lachlan Murdoch’ın şirkete geri dönmesine yardımcı olduğu görüşünde.

Manning’e göre Lachlan süreci yönetmede, ailesini hedef alan silahları dışarı çevirmeye ve babasının kardeşi James’i kovmasını engellemede etkili oldu.

Daha fazla ikna edilmesi gerekse de, Lachlan Murdoch sonunda 2014 yılında James ile birlikte News Corp. eş başkanı olarak şirkete geri döndü.

Kısa bir süre sonra Roger Ailesi, çok sayıda ciddi cinsel taciz iddiasının ardından Fox News’teki görevinden ayrılmak zorunda kaldı.

Medya eleştirilerinin hedefinde

Lachlan Murdoch, Fox News’ün giderek artan komplocu ve yanlış bilgileri teşvik eden yayınları nedeniyle medya gözlemcilerinin eleştirilerine maruz kaldı.

Kanal, 2020 seçimlerinin ardından oylama makinesi şirketi Dominion Voting Systems’in Fox News’a 1,6 milyar dolarlık dava açması ve Fox’un oylama makinelerinin güvenliği hakkında bilerek yanlış komplo teorilerini desteklediğini iddia etmesiyle dibe vurdu.

Fox bu davayı bu yılın Mart ayında 787,5 milyon dolar karşılığında çözdü. Fox’a bir başka oylama makinesi üreticisi olan Smartmatic tarafından açılan benzer bir dava da 2025 yılında görülebilir.

Ancak Lachlan Murdoch’ın davranışları, News Corp’taki rolü konusunda bazı kararsızlıklara işaret ediyor.

2021 yılında Sidney’e geri taşındı ve o zamandan beri Avustralya’dan işe gidip geliyor veya uzaktan çalışıyor. ABD merkezli şirketleri yönetirken bunu yapmaya devam edip edemeyeceği ya da ne kadar sürdürebileceği ise merak konusu.

VOA tarafından geçilen Murdoch imparatorluğunun başına geçmesi beklenen Lachlan Murdoch kim? haberinde ha-ber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi yoktur. Murdoch imparatorluğunun başına geçmesi beklenen Lachlan Murdoch kim? haberi web sayfamıza otomatik olarak VOA sitesinden geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan Murdoch imparatorluğunun başına geçmesi beklenen Lachlan Murdoch kim? haberinin hukuki muhatabı haberi geçen web siteleri ve ajanslardır.

Inal

    En az 10 karakter gerekli
    Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.