Moers‘te Hakkı Çimen ile okuma akşamı

12.09.2022 23:48

Almanya’ nın Krefeld şehrinde yaşayan Yazar Hakkı Çimen 23 Eylül Cuma günü saat 19.00-20.30 arasında VHS Moers´de halka açık bir okuma akşamı…

Moers‘te Hakkı Çimen ile okuma akşamı

Almanya’ nın Krefeld şehrinde yaşayan Yazar Hakkı Çimen 23 Eylül Cuma günü saat 19.00-20.30 arasında VHS Moers´de halka açık bir okuma akşamı gerçekleştirecek.

Hakkı Çimen’ in okuma akşamında tanıtacağı ‚Kostbarkeiten am Wegesrand-Yol boyunca hazineler ‘adlı kitabında 46 öykü var.

1979’dan beri Almanya’ da yaşayan Zaza kültürü ve dilinin yaşaması için 40 yıldır mücadele veren Öğretmen ve yazar Hakkı Çimen, Doğu Anadolu'da geçen çocukluğuna ve gençliğine dair öykü, fıkra ve anılarını yeni bu eserde toplamış bulunuyor. Kitapta Türkiye’de bir azınlık olan Zazaların hikayeleri yeniden ortaya çıkıyor. Yüzyıllar boyunca mahrumiyete uğramış, hor görülmüş, unutulmuş hatta zulme uğramış ama kendi kültürel kimliğinin korunması için mücadele etmek zorunda kalmış sayıları en az 6 milyonu bulan bir Mezopotamya halkının hikayesini anlatıyor hikayelerinde Hakkı Çimen.

Zazaca için adanan bir ömür

Hakkı Çimen’ in bu kitabı Türkiye´de "Sereniye u Bıneniya Rae” adı altında Zazaca ve Almanya´da "Kostbarkeiten am Wegesrand" adıyla Almanca yayınlandı.

1992 yılında Türkiye'nin en büyük sendikalarından Petrol-İş'in düzenlediği şiir yarışmasında Kırmızılı Sarı Yeşil adlı şiir cildiyle ödül kazanan Hakkı Çimen aynı zamanda Literaturwerkstatt (Edebiyat Atölyesi) Krefeld'in de üyesidir. Çimen “23 Eylül’ de Edebiyat ve kültürün iç içe geçtiği, alışılagelmişin dışında bir okuma akşamıyla kitabımı sizlere tanıtacağım. Sizi ve kitaba, sanata ve kültüre ilgili arkadaşlarınızı aramızda görmekten mutluluk duyacağım” dedi.

Hakkı Çimen, 23 Eylül’ de VHS Moersteki okuma akşamında kitabını illüstratör ve ortak yazar Sabine Neupert ile birlikte okuyacak. Okuma akşamı için rezervasyonu İnternetten www.vhs-moers.de E-Posta adresinden veya 0 28 41 / 201-565 numaralı telefondan yapılabilir.

Hakkı Çimen kimdir?

Kitapların Kültür ve Bilim Yayınevinde de yayımlanan Hakkı Çimen 1957 yılında Dersim-Tunceli’ de doğdu. Öğretmenlik eğitimi sonrası siyasi ve dini zulüm nedeniyle 1979'da Almanya'ya göç etti. 1998 yılında Alman vatandaşlığını aldı. "Kırmızılı Sarı Yeşil" adlı şiir kitabı şiir ödülü aldı ve öykü kitabı "Große Narren" Almanya'da da çok başarılı oldu. 40 yıl boyunca kendini Zaza dilini korumaya adadı. Uzun mücadelelerden sonra Hakkı Çimen Kuzey Ren Vesfalya Eyaletinde Zazacayı okullarda öğretilmesinin önünü açtı ve ders olarak Eyalet hükümetine kabul ettirdi. Çimen tüm bu kazanımlarda her zaman minnetle değindiği gibi, Alman demokrasisinin bu hedeflere ulaşmada, gerekli özgüveni sağlamada çok önemli bir rol oynadığını vurgulamaktadır.

 

ha-ber.com/Mehmet Tanlı/ Almanya

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yap

Diğer Haberler

Avrupa Siyasi Topluluğu’nun İlk Toplantısı: Topluluğun Amacı Ne?

Avrupa Siyasi Topluluğu’nun İlk Toplan..

Avrupa Siyasi Topluluğu’nun İlk Toplantısı: Topluluğun Amacı Ne?
Almanya’da koronavirüs vaka sayısı 132.494, Can kayıbı 97

Almanya’da koronavirüs vaka sayısı 132..

Almanya’da koronavirüs vaka sayısı 132.494, Can kayıbı 97
Peppa Pig, Türkiye’de İlk Defa SEA LIFE İstanbul’da

Peppa Pig, Türkiye’de İlk Defa SEA LIF..

Peppa Pig, Türkiye’de İlk Defa SEA LIFE İstanbul’da
Musk ve Twitter'dan Anlaşmaya Geri Dönme Hamlesi

Musk ve Twitterdan Anlaşmaya Geri Dönm..

Musk ve Twitter'dan Anlaşmaya Geri Dönme Hamlesi
Dünya Ticaret Örgütü'nden Olumsuz 2023 Tablosu

Dünya Ticaret Örgütünden Olumsuz 2023 ..

Dünya Ticaret Örgütü'nden Olumsuz 2023 Tablosu
İstanbul Havalimanı dünyanın 'en iyi havalimanı' seçildi

İstanbul Havalimanı dünyanın 'en iyi h..

İstanbul Havalimanı dünyanın 'en iyi havalimanı' seçildi