Merz, net bir dille "HAYIR tabii ki!”

19.01.2023 16:47

 CDU Genel Başkanı Friedrich Merz, Metropol FM'in konuğu oldu. Son günlerde kamuoyunda yarattığı uyum tartışmalarıyla gündeme gelen Hristiyan Demokrat Birlik Partisi’nin (CDU)…

Merz, net bir dille "HAYIR tabii ki!”

 CDU Genel Başkanı Friedrich Merz, Metropol FM'in konuğu oldu.

Merz, Net Bir Dille "HAYIR Tabii Ki!”

Son günlerde kamuoyunda yarattığı uyum tartışmalarıyla gündeme gelen Hristiyan Demokrat Birlik Partisi’nin (CDU) Genel Başkanı Friedrich Merz, Almanca-Türkçe radyo Metropol FM'i ziyaret etti.

Merz’i Metropol FM’in Genel Müdürü Tamer Ergün karşıladı.

 

Radyoda Merz’le sohbet eden Tamer Ergün, görüşme sırasında Almanya’da Hükümet’in göçmenlerle diyaloğu ve etkileşiminde yaşanan eksikliklere dikkati çekti. Ergün, özellikle eğitimsel ve kültürel alanlarda göçmen kökenlilere destek olunamamasını gündeme getirdi. Ergün "Entegrasyon sorunları öncelikle kültürel katılımdan ve göçmen ailelerin eğitim alanında güçlendirilmesindeki eksiklerden oluşuyor. Bu alanlarda federal hükümet çok az katkı (girişimde bulunuyor) yapıyor. Bu da esas olarak entegrasyon alanındaki pek çok sorunun temelini oluşturmaktadır. " dedi. 

Daha sonra radyonun B Stüdyosuna geçen Merz burada tecrübeli redaktör Ferhad Poye’nin gündeme dair sorulara yanıt verdi. Merz röportajda yılbaşı gecesi yaşanan olaylardan, okullarda teneffüslerde Almana dışındaki dillerin kullanılmaması yönündeki tartışmalara dek birçok konuda görüşlerini açıkladı. 

 

CDU Genel Başkanı Merz, röportajında büyük tartışma ve tepki uyandıran televizyon konuşmasına atıfta bulunarak, bu programda aslında uyumu tüm yönleriyle konuştuklarını söyledi.

CDU Lideri “Bu programda, başarılı olan şeyler hakkında da ayrıntılı olarak konuştuk. Göçmen kökenli insanların büyük çoğunluğu, örneğin sizin radyonuzla temsil ettiğiniz grubu, Alman - Türklerini ele alalım, Almanya'ya yerleşik hale gelmiş ve %99 oranında entegre olmuş bir durumdalar.   

Programda da tartıştıkları konuların daha sonra medyada pek dile getirilmemesinden üzüntü duyduğunu söyleyen Merz,  “Esas olarak, aralarında Almanların da bulunduğu, devletin otoritesini tanımak istemeyen ve ona meydan okuyan gençlerle (genç erkeklerle) meseleleri olduğunu” ifade etti. 

Yine CDU Genel Sekreteri’nin dile getirdiği okullarda teneffüs aralarında Almanca dışında dil kullanılmaması önerisine atıfta bulunan bir soruya Merz, net bir dille "HAYIR tabii ki!” yanıtını verdi. Merz, daha anaokullarında zaten kısmen ikinci, üçüncü bir dil öğrendiklerine dikkati çekerek, bunu devam ettirmekten yana olduklarını dile getirdi. 

CDU Lideri “Bu sadece İngilizce, Fransızca ile sınırlı olmak zorunda değil” diyerek, farklı diller öğrenme ve konuşmaya olumlu baktığı mesajını verdi. Merz bununla birlikte Almanca öğrenmenin önemine bir kez daha vurgu yaparak, “Bunu yaparlarsa ileride çıkacak birçok sorunu halletmiş oluruz” şeklinde konuştu.

Friedrich Merz "Temel Almanca bilgisi, daha ileri düzeyde uyum için bir ön koşuldur. Bu sadece göçmen aileler değil, aynı zamanda evlerinde zorluklar yaşayan Alman aileler için de geçerli."  

 Röportajında çifte vatandaşlığın hukuksal temelde mümkün olması gerektiğin söyleyen Merz, ancak bu konuda oldukça dikkatli ve temkinli olduğunu söyledi. “Dürüst olmak gerekirse, bu konuda henüz kesin bir yargıya varmış değilim. Ben temelde temkinliyim çünkü vatandaşlıkta aynı zamanda bir parça kimlik, tanınma ve yaşadığımız devlete sadakate vurgu yapmak istiyorum.” şeklinde konuştu. Merz, bu tartışmanın henüz başında olduğunu belirterek, vatandaşlığın kolay elde edilebilir bir şey olamaması gerektiğine vurgu yaptı ve daha geniş bir toplumsal uzlaşmaya işaret etti. 

Ferhad Poye (Metropol FM)

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap

Diğer Haberler

"Kurtuluş Destanı" adlı oyun seyirciyl..

"Kurtuluş Destanı" adlı oyun seyirciyle buluştu
Yunanistan'da Ölen Türk Göçmen İşkence mi Gördü?

Yunanistan'da Ölen Türk Göçmen İşkence..

Yunanistan'da Ölen Türk Göçmen İşkence mi Gördü?
ABD’de Nüfusun Yüzde 64’u Ucu Ucuna Geçiniyor

ABD’de Nüfusun Yüzde 64’u Ucu Ucuna Ge..

ABD’de Nüfusun Yüzde 64’u Ucu Ucuna Geçiniyor
George Santos'tan Meclis Komisyonlarından Ayrılma Kararı

George Santostan Meclis Komisyonlarınd..

George Santos'tan Meclis Komisyonlarından Ayrılma Kararı
F-16’lar Ukrayna’ya Verilecek mi?

F-16’lar Ukrayna’ya Verilecek mi?

F-16’lar Ukrayna’ya Verilecek mi?
Rusya ve İran Bankacılık Sistemlerini Birleştiriyor

Rusya ve İran Bankacılık Sistemlerini ..

Rusya ve İran Bankacılık Sistemlerini Birleştiriyor