Menekşe Korosu insanları müzikle kaynaştırdı

Menekşe Korosu insanları müzikle kaynaştırdı

ABONE OL
21:41 - 27/05/2024 21:41
Menekşe Korosu insanları müzikle kaynaştırdı
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Kaplan
Best

Federal Parlamento Başkan Vekili Aydan Özoğuz, Hamburg Eyalet Başbakanı Dr. Peter Tschentscher ve eşinin ve Hamburg Başkonsolosu Emine Derya Kara’nın izlediği Menekşe Korosunun Yaz Konserinde, insanlar müzikle kaynaştı.

Hamburg’da yaklaşık 13 yıldır faaliyet gösteren Menekşe Korosunun Yaz Konseri keyif verdi.

Hamburg Eyalet Parlamentosu Milletvekili Güngör Yılmaz’ın kurucusu ve sözcüsü olduğu, Koro Şefi Aziz Özdemir yönetimindeki koronun konseri, Bergedorf ilçesindeki Körber Vakfının etkinlik salonu KörberHaus’da düzenlendi. Konser öncesi geleneksel çay ve kuru pasta ikramında misafirler tanışıp, sohbet etme imkanı buldular.

Federal Parlamento Başkan Vekili Aydan Özoğuz, Hamburg Eyalet Başbakanı Dr. Peter Tschentscher ve eşinin, Hamburg Başkonsolosu Emine Derya Kara ve KörberHaus Yöneticisi Eva Nemela’nın onur konukları olarak izlediği konserde, koro farklı müzik tarzlarındaki parçaları Türkçenin yanı kısmen Kürtçe, Almanca, İtalyanca ve Farsça okudu.

Sololar coşturdu

Koro Şefi Aziz Özdemir (ut, saz), Mete Tiril (piyano), Yıldırım Güner (kanun), Yüksel Buzoğlu (ut), Senem Gökçe (kemençe), Alican Yılmaz (keman), Erol Sağbur (ritim), Bülent Kurtuluş (perküsyon) ve 37 koro üyesinden oluşan Menekşe Korosu iki bölüm ve 20 parçadan oluşan konserinde, dinleyicilere keyif dolu anlar yaşattı. Solistler Gülcihan Bozkurt, Flora Abedinpour, Nil Şahin, Arzu Caba, Onay Dülger, Gülçin Yıldız, İsmail Doğaner, İhsan Durur, Münir Yıldırım ve Caner Yıldız gösterdikleri performansla dinleyicileri coşturdular.

Amaç tanıtmak ve kaynaştırmak

İkisi Aziz Özdemir’in senfoni orkestrası için bestelediği parçalar olmak üzere, Nurhan Damcıoğlu’ndan Barış Manço’ya, Kazım Koyuncu’dan Kayahan’a uzanan yelpazede, parçaları yerine göre rock, yerine göre cazımtrak tarzda okuyan koronun neşesi dinleyicilere de sıçradı.

Konser sonunda hararetle alkışlanan koro barış ve hoşgörü mesajları veren “Hayat Bayram Olsa“ ile bis yaptı.

Güngör Yılmaz, Menekşe’nin Türk müziğini tanıtmayı ve müziğin evrensel diliyle insanları kaynaştırmayı kendine görev edindiğini belirterek, “Bu nedenle konserlerimizde parçaların Almancaya tercüme edilmiş sözlerini Türkçe bilmeyen dinleyicilerimiz için fona yansıtıyoruz ve parçaları kısmen Alman ve başka dillerde okuyoruz “şeklinde konuştu.

Inal

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.