11.9 C
Berlin
04:28 - 26/09/2020
Almanya Haber – Berlin Haberler – Son Dakika Avrupa Haberleri
Antalya EKONOMİ TÜRKİYE

MB, TL’ye güveni artıracak önleyecek duruş sergilemeli

ha-ber-com/Fikri Cinokur/Antalya

Merkez Bankası’nın TL’ye güveni artıracak, kur-enflasyon sarmalını önleyecek net bir duruş sergilemesi gerektiği belirtildi.

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) ve Batı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme Vakfı (BAGEV) Başkanı Davut Çetin, Ağustos ayı enflasyon rakamlarını değerlendirdi.

Kurdaki yükselişin enflasyon üzerindeki olumsuz etkisinin görüldüğünü belirten Çetin, Merkez Bankası’nın TL’ye güveni artıracak, kur-enflasyon sarmalını önleyecek net bir duruş sergilemesi gerektiğini kaydetti. Davut Çetin şöyle devam etti.

‘’TÜİK tarafından açıklanan verilere göre TUİK endeksinde kapsanan 418 maddeden 273 maddenin fiyatında artış, 92 maddenin fiyatında düşüş, 53 maddenin fiyatında ise değişim olmadığını görüyoruz. Giyim ve gıda grupları enflasyonu düşürücü etki yaptı. Altın fiyatını da içeren çeşitli mal ve hizmetler, ulaştırma, lokanta ve oteller grubu ile su faturasını içeren konut ve ev eşyası grupları enflasyona en fazla katkıyı yapmıştır.’’

Kur etkisi enflasyonu yükseltiyor

Enflasyonda gıda değil, döviz kuru artışı kaynaklı sürpriz olmayan bir yükseliş gördüklerini ifade eden Çetin, şunları kaydetti.

‘’Kur etkisi maliyet artışlarıyla kendisini üretici fiyatlarında da göstermiş bulunmaktadır. Dövizdeki yükseliş maliyet baskısını artırıyor. Ekonomide bir taraftan COVID-19 pandemisi, diğer tarafta dövizdeki yükseliş maliyet baskısı artmaktadır. Merkez Bankası’nın TL’ye güven artışı sağlayacak, kur-enflasyon sarmalını önleyecek düzeyde net bir duruş sergilemesi önümüzdeki dönemde giderek daha önemli hale gelecektir. Ayrıca hem halk sağlığı hem de ekonomi üzerindeki etki açısından pandemiyle daha katı bir mücadelenin sürdürülmesi de gerekli görünmektedir.’’

İlgili haberler

Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?

Çerezler (cookie), ha-ber.com web sitesini daha etkin bir şekilde kullanmanızı sağlamaktadır. Anladım daha fazla