16.2 C
Berlin
03:01 - 10/07/2020
Almanya Haber – Berlin Haberler – Son Dakika Avrupa Haberleri

Ender Özerdem

Ender Özerdem arşivindeki tüm yazılar ha-ber.com'da.

Diğer Yazarlar

YERLİ UÇAN ARABA TEZEKLE ÇALIŞSIN!

18:14 - 21/09/2019

 

Bir haber dikkatimi çekti. “Türkiye, milli uçan araba projesiyle söz konusu teknoloji üzerinde çalışan ülkeler arasına girdi. “Cezeri” adı verilen arabanın, 17-22 Eylül’de gerçekleştirilecek TEKNOFEST’te uçurulması hedefleniyor.” diyordu.

Milli araba, yerli uçak haberlerine alışık olduğumuz için okuyup geçtim bir nefeste. Beklemeye başladım Teknofest te uçurmalarını, fakat bekleyiş boşa çıktı!

Şimdi gelelim ülke gerçeklerine;

İstanbul Sanayi Odası (İSO) “Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu” için açıklamayı yaptı. 2017 yılında faaliyet kârının yaklaşık yarısı yani %50 si finansman giderlerine gitti.2018 yılında ise kazancın yaklaşık %90 kısmı finansman giderine ödenmiş. Kısacası geçtiğimiz sene ilk 500 şirket ne kazandıysa faize ve borç ödemesine vermiş neredeyse. Elinde az bir şey kalsa da onu da enflasyon farkına sayarsanız işler hiç iyi gözükmüyor.

İSO “2018’deki rakamlara bakarsak, faizdeki ve döviz kurlarındaki artışlar neredeyse tüm kârı yuttu” diyor.

Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir ise, “şirketlerin borçlarını ödeyemedikleri için zor durumda olduklarına dikkat çekerek Merkez Bankası’nın reel sektörün borcunu üstlenip firmalara ortak olmasını” teklif ediyor.

Ben size Ankara ve İstanbul sanayi odası başkanlarının sözlerini hatırlatıyorum sadece.

Hükümet ekonomik veriler bu durumda iken, yerli ve Milli sanayi Başkanların sözlerine göre çökme noktasına gelmişken, yerli uçan araba, Milli tayyare laflarını bırakıp olayları ciddiye alsınlar diye durumu hatırlatmak istedim.

Biz hatırlatalım da Dimyat’a pirince giderken eldeki bulgurdan olmasınlar.

Uçan araba tezekle çalışırsa diye bir fikir sunmak istedim sadece.

Çerezler (cookie), ha-ber.com web sitesini daha etkin bir şekilde kullanmanızı sağlamaktadır. Anladım daha fazla