20.6 C
Berlin
06:53 - 05/07/2020
Almanya Haber – Berlin Haberler – Son Dakika Avrupa Haberleri

Adil Hacıömeroğlu

Adil Hacıömeroğlu arşivindeki tüm yazıları ha-ber.com'da.

Diğer Yazarlar

VATAN PARTİSİ KİMLERDEN OY ALIR?

13:15 - 23/05/2015

VATAN PARTİSİ KİMLERDEN OY ALIR?

Vatan Partisi açıkladığı seçim bildirgesi, parti programı ve yöneticilerinin söylemleriyle kamuoyunda ilgi çekmekte. Bu durumuyla Vatan Partisi, diğer partilerden farklılık göstermekte. Söylemleri, yalnızca sözde kalmıyor, çoğu zaman eylemsellikte göstermekte: Suriye, Mısır, İran’la iyi ilişkiler; Ermeni soykırımı, Ege’deki yüz elli iki ada, ulusal bayramları kutlamadaki başarı, Silivri’yi boşaltmadaki kararlılık, işçi grevlerindeki etkin tutum, gençlik mücadelesinde önde bulunma, AKP ve PKK’nın birlikte yaptıkları Cumhuriyet yıkıcılğını teşhir etme, Gladyo’nun ipliğini pazara çıkarma … gibi.
İçinde bulunduğumuz zor koşullarda Vatan Partisi, ABD-AKP-PKK’nın Cumhuriyeti yıkma, Türkiye’yi bölme saldırısına karşı cepheden savaşım vermekte. Çoğu zaman da bu savaşımda bedeller ödemekte. Türkiyenin AKP’nin on üç yıllık iktidarının en karanlık dönemlerinde Vatan Partililer geri çekilmediler, tersine BOP eşbaşkanlığıyla çetin bir savaşımının içinde oldular. Bu durumuyla Vatan Partililer kamuoyunun geniş kesiminin saygısını kazandı. 
Ne yazık ki gerek muhalefet partileri gerekse medyanın ezici çoğunluğu Vatan Partisi’nin önünü kesmek için ortak bir kampanya yürütmekteler. Özellikle YCHP ve MHP sözcüleri, Vatan Partisi’nin kendi oylarını böldüğünü söyleyerek büyük bir haksızlığa imza atarak AKP’ye olanak sağlamaktalar. geçen yıl yapılan hem yerel hem de cumhurbaşkanlığı seçiminde AKP’yi başarıya götüren, seçimlere katılma oranının düşüklüğüdür. Özellikle cumhurbaşkanlığı seçiminde yaklaşık on beş milyon kişi sandığa gitmemiştir. Bu kişilerin büyük bir çoğunluğu AKP karşıtıdır. Ancak YCHP ve MHP’nin politikalarını da beğenmemekteler. Görünüşe bakılırsa bu kitle, parlamenter sistemden umudunu kesmiş durumda. Bu nedenle bu kitleye yeni bir umut, farklı bir söylem ve bakış açısı  gerekmekte. Bu da Vatan Partisi…
Vatan Partisi AKP, YCHP, MHP, HDP tabanlarından da oy alabilecek durumdadır. Söylem ve eylemleriyle bu partilerin tabanlarında heyecan uyandırmıştır. Geçen zaman göstermiştir ki AKP’ye oy vermiş seçmen, iktidardan memnun olmasa dahi YCHP ve MHP’ye oy vermemekteler. O zaman AKP tabanından kaymakta olan oyların yöneleceği bir adres olmalı. Bu da Vatan Partisi’nden başkası olamaz. 
YCHP ve MHP yöneticileriyle medyanın Vatan Partisi’ne karşı yürüttükleri olumsuz kampanya AKP-HDP’ye yaramakta. Çünkü her iki parti tabanlarından olası oy kaymaları bu yolla engellenip statüko korunmakta. 
Seçime katılma oranının düşük olması AKP’ye iktidar yolunu açarken HDP’ye de baraj aşırır. YCHP ve MHP’nin de oylarını üç aşağı beş yukarı koruduğu düşünülürse var olan siyasal tablo Cumhuriyet güçlerinin aleyhine olarak varlığını sürdürür. 
Vatan Partisi’ne karşı yürütülen olumsuz kampanya geçmişte sandığa gitmeyen seçmeni siyasetten soğutur. Bu durum, yıkılmakta olan AKP’nin ekmeğine yağ sürer. Oysa, Vatan Partisi sandığa gitmeyen seçmenin yarısını sandığa götürmeyi başarsa hem barajı aşar hem de AKP’yi iktidardan düşürür. Bu matematiksel gerçeği görmeden Vatan’a karşı saldırganca bir tutum içine girmek, bilinçsizce bir karalama kampanyasının içinde olmak en çok Cumhuriyet düşmanlarına yarar. Kısacası Cumhuriyet güçleri kaybeder, ABD destekli BOP eşbaşkanlığıyla HDP/PKK kazanır. 
Vatan partisi’ne karşı olumsuz kampanya yürütenlere son sözümüz şudur ki: Cumhuriyet’e değil, AKP’ye hizmet ediyorsunuz. Tıpkı geçmiş on üç yılda AKP’nin her düşüşünde onu yerden kaldırdığınız gibi… Bıırakın Türkiye kazansın, vatan esenliğe ersin; ABD, gericiler, bölücüler kaybetsin.

Adil Hacıömeroğlu

Yazarın Diğer Yazıları

Tüm Yazıları

Çerezler (cookie), ha-ber.com web sitesini daha etkin bir şekilde kullanmanızı sağlamaktadır. Anladım daha fazla