13.3 C
Berlin
03:06 - 12/07/2020
Almanya Haber – Berlin Haberler – Son Dakika Avrupa Haberleri

Av. Nurullah Aydın

Av. Nurullah Aydın arşivindeki tüm yazılar ha-ber.com'da.

Diğer Yazarlar

TÜRKİYE’DE DEVLET KRİZİ VE ABD!

14:00 - 12/03/2010

Türkiye’de devlet krizi yaşanırken, neden ve niçinleri konusunda herkes farklı yorumlar yaparken bir gerçek göz ardı ediliyor.. ABD, Türkiye’de olan bitenlere nasıl bakıyor ne yapabilir sorusunun cevabı, tartışılmıyor.

Dikkat edilirse Gladio, çeteler, cunta, darbe, demokrasi milli irade hakim olacak deniyor. Deniyor ama tüm bunların perde gerisinde olan aktör hiç konuşulmuyor. Sanki Türkiye’nin ABD ile iç içe geçmiş askeri birlikteliği yok. Sanki bugüne kadar ki darbelerde ABD’nin hiç rolü yokmuş da Türk ordusu kendiliğinden müdahale etmiş. Oysa ABD Türkiye’de İnönü ile başlayan Menderes’le yapılan anlaşmalarla, NATO ya girişle birlikte her alanda varlığı var.

Sovyetler öldü, ortaklık bozuldu mu diyeceğiz? Hiç de öyle değil.. Nasıl mı?
Bakın Amerikalı ajanların Özel Harp Dairesi’nde at koşturduğu o mutlu günler geride kaldı. Kanaatimce; bundan sonra hiçbir zaman Türk Komutanlarının ABD ve NATO isteklerine sorgusuz sualsiz boyun eğdikleri güzel günler geri gelmeyecek.

ABD; ordu dergilerinde Türk Generalleri hizadan çıktı haberi yayımlandı,
ABD Muavenet savaş gemimizi vurup subaylarımızı şehit etti,
ABD; Süleymaniye’de Özel Kuvvetler askerlerimizin başına çuval geçirdi,
ABD ordusu; Nevada Çölü’nde Binyılın meydan okuması adı altında Türkiye’yi işgal tatbikatları yaptı,
ABD’nin PKK’ya yardımını engelleyen Org. Eşref Bitlis’in uçağına sabotaj yapılarak şehit edildi,
Malatya’da Özel Kuvvetler birliğimizi taşıyan uçağın düşürüldü,
Amerikan ordu dergisinde Türkiye’yi parçalayan “Büyük Kürdistan” haritasının yayımlandı,
Harita; İtalya’daki NATO toplantısında Amerikalı subaylar tarafından ekrana yansıtıldı,
Ordumuz Kandil’e ilerlerken ABD’nin Bu kadar yeter, hadi artık oradan çıkın dedi,
ABD’nin devlet siyaseti olan Büyük Ortadoğu Projesine Türkiye’yi yönetenler Eşbaşkan oldu.

Gerçekleri bugün artık hemen herkes görmeye başladı..

Sovyet tehdidi öne sürülerek Türk subayına Amerikan siyasetleri kabul ettirilebiliniyordu. Artık; ABD’ye biatı, hiçbir Türk subayına kabul ettirmek mümkün değildir. Kendi isteklerini yapacak subay bulamayacaklardır. Yani; ABD, Türk Ordusu’nu kaybetmiştir.

Darbe söylentileri gittikçe artıyor. Cuntalardan söz ediliyor. Peki, darbe olursa ne olur?

Yaşam tarzı Batı’ya daha yakın olan kesim, orduyla birlikte iktidara gelir ve Batı’nın desteğini kaybeder. Avrupa buna kesinlikle karşı çıkar.

ABD her zamanki pragmatizmiyle, Kuzey Irak ve Ortadoğu politikalarını, desteklemesi karşılığında darbeyi kabullenebilir mi? Ama ABD’nin önünde de ciddi bir engel var. Demokrasi getireceğim diye Irak’ı, Afganistan’ı işgal eden bir ülke, dünyaya ve kendi kamuoyuna Türkiye’deki darbeyi niye desteklediğini açıklayamaz. İstese de istemese de darbeye karşı çıkar.

Silahını ve parasını Batı’dan alan bir ordu ve ülke, Batı’dan koptuğunda ne yapacak? Türkiye’de darbe olursa dünya, tarihte bugüne kadar hiç gerçekleşmemiş, yeni bir oluşumla karşılaşacak. Türkiye, olası bir darbeden sonra, Rusya ve İran’la ortaklık kurmak isteyecek. Silahı, enerjiyi ve parayı bu iki ülkeden alacak. Rusya’yla İran’ın elindeki doğal gaz, petrol ve nükleer güç, Türkiye’yi ayakta tutmaya yeter.

Ama Rusya-Türkiye-İran bloğu Dünyanın bütün dengelerini değiştirir. Ortadoğu’nun kontrolünü tümüyle ele geçirir. Avrupa’yı küçük kıtasına hapseder. Kafkasları, Afganistan’ı, Pakistan’ı kendi gücüne katar. Müslüman dünyayla yakın bir ilişki kurar. Petrol kaynaklarına egemen olur. Çin’le işbirliği yapabilir.

Bu gelişme, Avrupa, ABD ve biraz da Japonya’dan oluşan Batının, dünyadaki etkinliğini inanılmaz bir biçimde azaltır. Yeni blok asker, enerji ve para acısından çok güçlenir. Böylece, Türkiye’deki çatlama dünyada büyük bir çatlamaya yol açar. Asla böyle bir şey olmaz denilebilir. O zaman ne yapılabilir?

Bugün Türkiye’de tartışılması gereken konu bence budur! Kamplaşan ve bölünen insanlar da, Türkiye’yi itmeye çalışan, işbirliği yerine akıl hocalığı yapmaya kalkan Avrupa da, Türkiye politikasında ikili oynayan ABD’nin de düşünmesi gereken senaryo budur.

GüNüN SöZü: Dün ve bugün yaşananlarla yarın ne gibi sonuçlar doğuracağını düşün.

Prof. Dr. Nurullah Aydın
Gazi Ü. İletişim Fakültesi Radyo-Televizyon ve Sinema Bölümü Öğr. Gör.

Yazarın Diğer Yazıları

Tüm Yazıları

Çerezler (cookie), ha-ber.com web sitesini daha etkin bir şekilde kullanmanızı sağlamaktadır. Anladım daha fazla