14.3 C
Berlin
03:01 - 08/07/2020
Almanya Haber – Berlin Haberler – Son Dakika Avrupa Haberleri

İlter Gözkaya-Holzhey

İlter Gözkaya-Holzhey arşivindeki tüm yazılar ha-ber.com'da.

Diğer Yazarlar

SÜNNET TARTIŞMASI

00:00 - 30/07/2012

 Köln Eyalet mahkemesinin sünnete yasaklama kararından sonra alman basınında ve medyada hayli tartışmalar oldu. Erkek meselesi olduğundan olsa gerek çoğunlukta erkekler söze karıştı. Sünnet dini bir vecibe, din anayasanın kanunların üstünde olamaz sesleri hukukçulardan geldi. Zira çocuğun vücuduna müdahale esnasında yaralama olursa koruma devletin vatandaşına karşı görevidir.

İsa peygamber sünnetli olduğuna göre Hristiyanlar bu tartışmayı tam 2000 yıl önce kapatmıştı. Musevilerin ve Müslümanların yıllarca yaptığı ritüel önemli bir konu olarak gündemde yerini aldı.
Musevilerin varlığı hep hissedildi, ama Müslümanların görülmesi küresel çıkarlardan sonra yeni bir düşman arama ihtiyacından doğdu. Yine Museviler sayesinde aman din elden gidiyor korkusuna kapılmadan halledilecek. Almanya’nın Başbakanı bu konuda verdiği demeçte Müslüman kelimesini dışladı, hiç ondan söz etmedi. Ona göre bu sorun Musevi sorunu idi. Kelime hazinesinde sakıncalı iki kelime hiç yer almaz, Türk ve Müslüman.
Kelimenin sözlük anlamı Arapçadan gelme, Hz. Muhammet’in buyruğu olan ve uyulması Müslümanlarca gerekli davranış. İkinci anlamda erkek çocuğun pipisinin ucundaki deriyi çepeçevre kesmek.
Almanya Almanya şaşırma, pipimize karışma, demiş Bekir Coşkun.
Mademki karışıldı, dini vecibe tarafını din bilimcilere bırakırken, eğitici öğretici olarak tartışmadan ders alınması gerekir, diye düşünüyorum. Böylece kadın olarak söze karışmış oldum.
Hayatımda hiçbir sünnet düğününe gitmedim. Yatakta yaralı bir çocuk yatıyor, düğüne katılanlar müzikle dans ediyor, eğleniyor. Bu korkunç tezadı mantık ve duygularımla bağdaştıramıyorum. Çocuğun hediyesini yarası tamamen iyi olduktan sonra götürdüm.
O halde düğün sonra yapılabilir dersini çıkarabiliriz ki çocukta rahatlıkla zevk alıp eğlensin. Zaten erkek kimliği vermek adına sünnet düğünü yalnız Türkiye’de yapılıyor. Musevilerde sekizinci günde sünnetin göbek bağı tam iyileşmemiştir. O halde örneğin kırk gün içinde yapılabilir. Çocuk on dört yaşında bir ameliyat gibi olur. Hâlbuki bebek iken ince bir zardır kesilecek olan uç deri, fark etmeyecek.
Erkeklerde bir travma yaşanıyorsa, bu olayın nasıl yapıldığına bağlı. Çocuk psikolojik olarak iyi hazırlanmalıdır. Bebekken yapılırsa bu sorun halledilmiş olur.
Tartışma, bir çocuğun sünnetle yapılan bir hatadan dolayı kanama durmayınca mahkemelik olmasından çıktı.
 
O halde uzman kişi ve doktorlar tarafından yapılması kontrol altına alınmalıdır.
Dünyada erkeklerin üçte biri sünnetli. Sünnetle erkek çocuğa yeni bir kimlik veriliyor. Pekiyi kızlarda bir haksızlık duygusu yaratmıyor mu? Aile eğitiminde kız çocuklara cinsel kimliğini adeta gizleme zorunluluğu getiriyor. Kız çocukları ilk adet görünce korkuya kapılıyor.
Alman öğretmen arkadaşlarım, Türk çocukları ile cinsel öğreti dersini yapmıyorlardı. Hayat Bilgisi dersinde ben kendim ders planı yapıyordum. Ailelerin görmesinde sakınca olabilecek resimleri kullanmadan.
Seyran Ateş İslam’a Cinsel Konularda bir Reform gerektiriyor, kitabında Türkiye’de ve Yurtdışı Türklerde uygulamaları tartışmaya açıyor.
Aile ve öğretimle ilgilenen derneklerde genç meslektaşlarım cinsel öğreti konusunu ele alıp bu derse kaynak hazırlamalıdır. Hem kız hem erkek öğrenciler cinsel yönden bilgilendirilmelidir. Evde soramadıkları açık kalan soruları okulda sorabilmelidir. Almanya’da ilkokul dördüncü sınıftan itibaren cinsel öğreti Hayat Bilgisi dersinde işlenmektedir.
Her ne kadar lâikliği din ile devlet işlerini birbirinden ayırmak, diye tarif etsekte tam ayrılamıyor. Din, kültür, alışkanlıklar, sosyal yaşam adet ve görenekler içiçe girmiş. Yoksa doğan bir çocuğun nüfus cüzdanında din hanesi olmazdı. Almanya’da hiçbir yazılı belgede din hanesi yoktur.
Bir televizyon programında Seyran Ateş, Musevi Cemiyeti’nde üye olan konuşmacıya tek Tanrı’ya inananların benzer taraflarını ortaya çıkarmalıyız, dedi.
Konu sünnet olunca Museviler ile Müslümanların ortak bir yönü ortaya çıktı. Farklılıklara hoşgörü ile yaklaşmayı öğretmelidir elbette. Benzer tarafları açıklanırsa insanları Din Bilgisi’nde birbirine daha yakınlaştırır. Etik dersi birleştiricidir, öğrenci çeşitli dinler hakkında bilgi edinmektedir.
Yeri gelmişken, Din Bilgisi Dersi’nin Almanca öğretilmesi gerektiğine inanıyorum. Bu ülkede doğduklarına göre en iyi bildikleri dil Almancadır. Aynı dil birleştiricidir. Bir sınıfın öğretmeni hasta olursa o gün diğer dinde olan çocuklar da bu derse katılabilirler. Daha küçük yaşta birbirlerini anlayabilir, önyargılara karşı hazırlanmış olurlar. Almanca diğer uluslardan oluşan Müslüman çocuklarını bu derste bir araya getirir. Daha geniş bir biz toplumu oluşur.
Mescit tartışmasına nokta koymak amacı ile yazıyorum. Berlin Eyaleti mahkeme kararıyla mescide izin vermedi. Haklı olarak, Hristiyan mezhepleri okullarda bilgi olarak yapılır. Dua etmek için her mezhep kendi kilisesine gider. Kırk senedir Berlin’de çok az yeni kilise yapıldığını duydum. Tam tersine okuluma en yakın Luther Kilisesi’nin bazı bölümlerine sokakta yaşayanları kurtarmak için odalar inşa edildi.
Seyran Ateş’in televizyonda konuşmacı olarak düşünce ve kitabından bahsettim. Türkiye’de okurlarım tanımıyor olabilir. Seyran Ateş, 1963 yılında İstanbul’da doğdu. 1969 yılından beri Almanya’da yaşıyor. 2006 yılına kadar avukatlık bürosu vardı.
 
Baskı altında olan, boşanmak isteyen kadınları şiddetten koruyup mahkemede temsil ettiği için tehdit aldı, hatta yaralandı, ölümden döndü.
Tabuları yıkan, kadın hakları koruma sürecinde deneyim ve düşüncelerini kitaplarda yazdı. Çok sayıda ödül aldı.
Sünnet konusunda sayısız okuyucu gazetelerde düşüncelerini bildirdi. Okuduklarımın çoğu tartışılma ve netice en doğru yolu bulma yolunda. Nefret içeren yazı okumadım. Hıristiyan din bilimcileri bile sünnetin yasaklanmasına karşı, ama kontrol altına alınmasını yazdılar.
Herkesin kızlara cinsel duyguları köreltmek için yapılan insanlık dışı sakat bırakan kesimin sünnet ile aynı çerçevede konuşulmaması taraftarı olduğu gözlendi.
Hangi dinden olursa olsun, her çocuğa şu dua öğretilebilir:
“Allah’ım değiştiremeyeceğim şeyler için bana sabır, değiştireceğim şeyler için cesaret ver. Huzurla akıl ver, ki iyi ile kötüyü birbirinden ayır edebileyim, amin.”
Hoşça kalın!
 
İlter Gözkaya – Holzhey 
Emekli Öğretmen 
 
 
Kitap tavsiye:
Seyran Ateş, Der Islam braucht eine sexuelle Revolution,
Eine Streitschrift.
Berlin 2009, Ullstein Buchverlage GmbH
ISBN 978-3-550-08758-5
Şu anda okuduğum kitap:
Pınar Selek, Sürüne sürüne erkek olmak
İletişim Yayınları, İstanbul, 4. Baskı 2010
ISBN 978-975-05-0621-5

Yazarın Diğer Yazıları

Tüm Yazıları

Çerezler (cookie), ha-ber.com web sitesini daha etkin bir şekilde kullanmanızı sağlamaktadır. Anladım daha fazla