11.3 C
Berlin
07:26 - 26/09/2020
Almanya Haber – Berlin Haberler – Son Dakika Avrupa Haberleri

Adil Hacıömeroğlu

Adil Hacıömeroğlu arşivindeki tüm yazıları ha-ber.com'da.

Diğer Yazarlar

SPD’den ABD’YE DESTEK

03:07 - 21/12/2012

Alman Federal Meclisi, 14 Aralık Cuma günü Türkiye’ye yerleştirilecek patriotlarla ilgili karar verdi. Alman milletvekilleri ezici bir çoğunlukla patriotların yerleştirilmesini ve dört yüz Alman askerinin Türkiye’ye gönderilmesine “Evet!” dedi. 461 milletvekilinin “Evet!” dediği oylamada, 86 kişi de “Hayır!” oyu kullandı.
Oylama öncesinde TGB Almanya Başkanı Beyhan Yıldırım, milletvekillerini savaş konusunda uyardı. Daha sonra da protestosunu yaptı. İşte, Türk Gençliği bu. Her koşulda doğruları cesaretle savunmayı ve emperyalist savaşlara karşı çıkmayı görev edinen cesur bir yürek. Beyhan Yıldırım ve TGB ile ne kadar gururlansak az.

Alman siyasetinin önemli iki siyasal aktörü Hıristiyan Demokratlarla (CSU) Sosyal Demokratların (SPD) “Evet!” demesi beni şaşırtmadı. Yeşiller Partisi de hükümetin isteği doğrultusunda oy kullandı. Karara, Sol Parti (Eski Komünist Parti’nin devamıdır.) karşı çıkacağını önceden açıklamıştı. Görüşmeler sırasında Sol Parti Meclis Grubu Eşbaşkanı Gregor Gysi ise, Alman hükümetinin askerlerini Ortadoğu’ya gönderdiğini ve böylelikle savaşın tarafı olacağını savundu.
Evet, bu savaşın tarafları kimler? Bu kirli savaşı başlatan ABD ve uluslararası petrol tekelleriyle AKP, Katar, Suudi Arabistan, İsrail bir tarafta. Diğer tarafta ise ülkesinin bütünlüğünü savunan Suriye ve onu destekleyen İran, Irak, Rusya ve Çin var. Almanya, bu kararla Suriye’yi parçalayarak Ortaçağ zihniyetine teslim etmek isteyen saldırgan ABD bloğunun yanında yer almakta.
Kürecik’ten sonra Suriye sınırına patriotlar neden yerleştiriliyor, Türkiye’nin savunması için mi? Şu anda Türkiye bir savaşın içinde mi, yoksa bir saldırı tehdidi altında mı? Bu soruların yanıtı tabi ki “Hayır!”dır. O zaman neden savunma silahı olan patriotlar topraklarımıza iki arada bir derede yerleştirilmekte? Suriye’nin mevcut durumuyla Türkiye’ye saldıracak gücü ve niyeti mi var? Üstelik Suriye saldırgan bir siyaset izlemiyor. Olası bir İran saldırısında İsrail’i ve ABD üslerini korumak için yerleştirilmekte bu silahlar ülkemize.
Öteden beri İran ile ABD ilişkileri gergin. İsrail’in de İran’a düşmanlığı herkesçe bilinmekte. ABD’nin Ortadoğu’daki ulus devletleri parçalayarak erke (enerji) kaynaklarını daha rahat kontrol etmesi asıl amaç. Bu durumda ABD-İsrail zalim; İran, Suriye, Irak ve diğer bölge ülkeleri mazlum. AKP iktidarı, saldırganları destekliyor. Çoğu zaman da kraldan çok kralcı kesilmekte RTE. Hakkı, emeği savunanlar kimden yana olması gerek? Doğaldır ki mazlumdan…
Ülkemizde kimi sol siyasetçilerce örnek alınan Alman Sosyal Demokratları zalimden yana. ABD, İsrail ve AKP saldırganlığının yanında yer almakta SPD. Yani sosyal demokratlar, geleneksel kimlikleri gereğince emperyalizmin sol ayağı olarak mazlumun karşısında, zalimin hizmetinde bulunmayı yeğlemekteler Suriye’de. 1976-77 yıllarında Baader-Meinhof grubu üyeleri hapishanelerde tek tek öldürüldüğünde iktidarda kim vardı acaba? Sosyal demokratlar ne yazık ki…
CHP’yi Kemalizm’den sosyal demokrat çizgiye taşımak isteyenler, bu konudan ders çıkarmalı. Avrupa sosyal demokrasi tarihi boyunca ezilen ulusların yanında yer aldı mı hiç? Ezilen ulusların yanında olamaz, çünkü emperyalizmin sol ayağı. Ayak, başa karşı çıkabilir mi? İrade baştadır, yöneten de baştaki akıldır.

Adil Hacıömeroğlu

Çerezler (cookie), ha-ber.com web sitesini daha etkin bir şekilde kullanmanızı sağlamaktadır. Anladım daha fazla