20.2 C
Berlin
01:40 - 15/07/2020
Almanya Haber – Berlin Haberler – Son Dakika Avrupa Haberleri

İlter Gözkaya-Holzhey

İlter Gözkaya-Holzhey arşivindeki tüm yazılar ha-ber.com'da.

Diğer Yazarlar

REFORMASYON YILI 

21:36 - 10/02/2017

REFORMASYON YILI 

Hıristiyan dini mensupları Dr. Martin Luther’in (1483-1546) yaptığı reformun 500. Yılını anıyor. 

Dini katı ve sert kurallardan kurtararak, kulları korkutmadan inanmalarını sağlama amacıyla 95 maddelik bir liste yapmıştı.
Din görevlilerin evlenme izni, incilin Almanca ’ya tercüme etmesiyle tarihe geçti. Mezhep savaşlarını arzu etmemişti, ama engel olamadı. Cehennemi satın aldım, diyerek korku dini olmasından kurtardı.

Matbaanın icadıyla kutsal kitap İncil’i yalnız Latince okuyanların yorumundan kurtarıp, kendi anadillerinde anlamaları sağlanmış oldu. 2017 yılına kadar anma törenlerinde gölgede kalan Museviler ve Türkler hakkında tarihe geçen düşmanca, negatif söylemleri konu olarak bu yıl gündeme giriyor.

Türkler konuşulmadan Reformasyon yılı olmaz, kavramını araştırıp okuyarak başka bir yazımda ele almak üzere, bu yazımda Museviler hakkında söylemleriyle sınırlayacağım.
1523 yılında İsa Peygamber Musevi olarak Dünya’da geldi, diye pozitif yazdı. Eğer Hristiyanlar Musevi dininden olan insanlara insan gibi davransaydı, onları dışlamadan vatandaş olarak davransaydı, böyle ayrımcılık olmayacaktı. Ekonomide, sosyal konularda yalan uygulamalarla katılım hakkı verilmedi. Onların Hristiyan olması beklenemezdi.

Yahudilerde Hristiyan dinine geçme adımları göremeyince sertleşti, 1543 yılında Yahudiler ve Yalanları adında kitap yazdı. Tevrat’a karşı tezlerini yazarken, dini inançları saygı sınırını aşan ifadeler kullandı.

Çok daha ileri giderek, karar mekanizmalarının güçlerini harekete geçirmelerini istedi. Sinagogları ve evleri yakılmalı, çingeneler gibi toplama kamplarında barındırmalıydı. Kutsal kitapları toplanmalı, din görevlileri ölüm korkusuyla sindirilmeliydi. Seyahat özgürlüğü ellerinden alınıp, mallarına el konmalıydı. Zorunlu zor işlerde çalıştırmalı, resmi dairelerde iş verilmemeliydi.

Hitler söylemlerinin hepsini yerine getirdi. Gaz fırınlarından boğularak öldürülmeleri hariç. Zira, o zehirleyici gaz sonraki yıllarda keşfedildi. Yaşasaydı Nürnberg Mahkemesi’nde cezalandırılırdı belki diyen din bilimcileri var.
Kendi düşüncesinde olmayanın inancını anlatırken yalana baş vurduğu söyleniyor. Bugün de Pegida taraftarları yalancı basın ve medya, diyerek hükümete karşı gösteri yapıyor. Her yılda en sık kullanılan kötü kelime seçilir. Bu sene de bu kavram seçildi, yalancı basın.
                           
Yalan iddiası, yılbaşında kadınlara şiddet uygulayan erkeklerin Kuzey Afrika kökenli olduğu söylenmedi. Haber verildiğinde hem tam aydınlanmamıştı hem de sığınmacı düşmanlığının alevlenmesinden çekinildi. Bahane arayanlar her gün bir sığınmacı barınağı yakıyordu.

Protestan kilisesi Tevrat’ın içeriğini İncil ile karşılaştırarak, polemikten sakınarak din bilimcilerden kurulan bir grup tarafından eşit yaklaşımlarla 2015 yılında tartıştı, bu sene daha etraflı ele alacak.

İkinci Paylaşım Savaşı’ndan sonra 1948 yılında Amerika din bilimcileri öncülüğünde Hıristiyan inancında olanlarla Musevileri bir masa etrafında toplayıp barışçıl konuşmaya adım atıldı.

Almanya’da sağ kalan Yahudiler artık bu ülkede yaşama umudu olmadan, bavul üstünde yaşıyorlardı. Berlin’de Hıristiyan cemiyeti bilimci Alman ailesinin saklayıp, toplama kampında ölümden kurtarılan iki Yahudi bu diyaloğu üstlendi. 

Sigmund Weltlinger ve Jean ette Wolff ile başlatılan cemiyet, dinler arası dostluk ilişkilerini geliştiriyor.

Tüm çaresizliklere, düşmanlık ve kutuplara ayrılmaya karşı çözüm diyalogtur. Karşılıklı konuşulmazsa, karşı tarafın ne düşündüğü bilinmez. Probleme ad koymadan çözümde olmaz.
Bugün de Türk ve Türkiye düşmanlığının hangi zeminde yeşerdiğini anlamak tarihi okumadan mümkün olmaz. 

Öyleyse yaşadığımız ülkede olanlarla yakından ilgilenmeye teşvik biz yazarlara düşüyor. Yurtdışı Türkleri ve Türk kökenli Avrupa vatandaşları yönünü hiç bu yılki kadar Türkiye’ye çevirmemişti. Devamlı nerede yaşadığımızı hatırlamalıyız.

Yalansız kalın!

İlter Gözkaya-Holzhey                

Din tarihi ile ilgilenenlerin mutlaka okuması gereken dergi ve kitap:

Peter von der Osten-Sacken, … von ihren Lügen 
Himmel und Erde, Gemeindezeitung für den Wilmersdorfer Süden,
Februar 2017, Nr. 1, S.3

Martin Luther, Von den Juden und ihren Lügen, [orijinal yazılı],
Alibri Verlag 2016
ISBN 978-3-86569-196-5 

Yazarın Diğer Yazıları

Tüm Yazıları

Çerezler (cookie), ha-ber.com web sitesini daha etkin bir şekilde kullanmanızı sağlamaktadır. Anladım daha fazla