16.2 C
Berlin
01:21 - 12/07/2020
Almanya Haber – Berlin Haberler – Son Dakika Avrupa Haberleri

Av. Nurullah Aydın

Av. Nurullah Aydın arşivindeki tüm yazılar ha-ber.com'da.

Diğer Yazarlar

ÖLÜMSÜZLÜK PEŞİNDE OLANLAR!

22:02 - 25/09/2010

Her gün içimizi karartan haberlerin dışında konular da var. Tabi Türkiye’de değil başka ülkelerde!

Bakın; Rusya’da kendilerini transhümanist olarak adlandıran bir grubun kurduğu KrioRus merkezi,‘klinik ölüm’ü gerçekleşmiş, ama beyin hücreleri henüz ölmemiş kişileri para karşılığı dondurarak yeniden ‘canlanacakları’ ana kadar özel kapsüllerde saklıyor

Uzmanlar, saklama hazırlıkları öncesi cesette son operasyonları yapıyor.

2005 yılından bu yana faaliyet gösteren KrioRus Cyronics, yani kriyobiyoloji alanında ABD dışındaki ilk, ceset ya da organ saklama olanağına sahip dünyadaki üç kuruluştan biri.

Kriyobiyoloji yasal olarak ölmüş, yani kalbi durmuş kişilerin özel koşullarda dondurularak gelecekte teknolojinin ilerlemesinin yardımıyla canlandırabileceği ve daha sağlıklı ve uzun bir hayat sürebileceği tezine dayanıyor. Transhümanistler, teknoloji ve bilimin insanoğlunun hastalık ve yaşlanma, hatta ölüm gibi sorunlarına çözüm bulabileceğine, yani ölümün uzun süre, belki de sonsuza kadar ertelenebileceğine inanıyor.

Milliyet’in ziyaret ettiği Alabuşevo köyündeki KrioRus merkezindeki kuru buz dolu dev özel kabinde, bir gün yeniden canlanacakları umuduyla dört kişinin cesedi saklanıyor. Bu kişilerinden ikisi Ukraynalı, diğerleri ise Hollandalı ve Estonyalı. Merkezde devam eden onarım çalışmaları tamamlandığında kabinde bulunan dört kişi sıvı nitrojen dolu termosadı verilen bir başka kabine, yani sıfırın altında 196 dereceye konulacak.

Aslında şu anda KrioRus’ta yine sıvı nitrojen dolu bir termosun içinde dört kişinin beyni de saklanıyor. Beyinlerden biri, Rus kamuoyunda iyi tanınan, yaşamını kriyobiyoloji ye adamış Kriorus’un yöneticisi Valeriya Prayd’ın annesine ait.

Prayd, açılır açılmaz içinden dumanlar çıkan termosun içindeki diğer beyinlerin ve kuru buzda saklanan dört cesedin kimlere ait olduğunu yakınları istemediği için açıklayamayacağını söylüyor. Ancak KrioRus’un ilk dondurduğu kişinin kim olduğu biliniyor: 80 yaşında St.Petersburg’da ölen matematik öğretmeni Lidiya Federenko… Federenko, torununun isteği üzerine 2005’te dondurulmuş.

Beyinler için vücut yaratılacak. Prayd, insanın kalbi durduktan sonra da aslında yaşamaya devam ettiğini belirtiyor ve “Beyin hücreleri bir süre canlı kalır. İşte, beynin hâlâ yaşadığı sırada ceset bizim istediğimiz koşullarda saklanabilirse o kişinin ileride bir gün yeniden hayata dönmesi teorik olarak mümkün” diyor.

Peki ama nasıl? “Kriyobiyoloji” ile ilgilenenler, gelecekte teknolojinin ulaşacağı düzeyin cesetleri ve canlı hücrelere sahip, beyinleri uygun koşullarda dondurulan kişileri yeniden canlandırabileceğine inanıyor. Prayd, nanorobotlar yardımıyla cesetlerdeki hücrelerin canlandırılabileceğini, sadece beyinleri saklanan kişiler için ise vücutlar yaratılabileceğini söylüyor.

Zenginlere özel termos: ABD dışındaki tek saklama merkezi olan KrioRus’la geçen yıl temasa geçen bir Hollandalı, ağır hasta olan babası öldüğünde cesedin dondurulmasını istemiş. Ölüm haberi ulaşınca özel bir araçla ceset Moskova’ya getirilmiş. Bazı zengin müşteriler ise dondurulma işlemin evlerinde yapılabilmesi için merkezden dev termos satın almış.

Bu yolla yaşama dönüşe inananlar kışın donan kimi kurbağaların baharda çözülerek hayata devam ettiğini, ABD’de bazı hayvanlar üzerinde yapılan deneylerin başarılı olduğunu hatırlatıyor ve dondurulan insanların en geç 2040-2050’de ‘uyandırılabileceğini’ düşünüyor.
ABD’de ilk insan dondurma işleminin yapıldığı 1984 yılında “hayata dönüş”ün 2010’a doğru gerçekleşebileceği umuluyordu. ABD’li fizikçi Robert Ettinger’in 1964 yılında yazdığı “The Prospect of Immortality” kitabıyla gündeme gelen ve çok tartışılan kriyobiyolojiye bilim adamları kuşkuyla bakıyor.

Merkez saklanan beyinler için 10 bin dolar, insanlar için ise 30 bin dolar talep ediyor.

Türkiye’nin yüzün üzerindeki üniversiteleri, binlerce doçenti profesörü nelerle uğraşıyor acaba!

Ankara’nın devasa bakanlık binaları, genel müdürlüklerde çalışan binlerce kişi acaba ne üretiyor, ne planlıyor, neyi uyguluyor acaba!
Bunları da siz düşünün olmaz mı!

Günün Sözü: Aptal insanla arkadaşlık yapma seni de aptallaştırır.

Prof. Dr. Nurullah Aydın
Gazi Ü. İletişim Fakültesi Radyo-Televizyon ve Sinema Bölümü Öğr. Gör.

Yazarın Diğer Yazıları

Tüm Yazıları

Çerezler (cookie), ha-ber.com web sitesini daha etkin bir şekilde kullanmanızı sağlamaktadır. Anladım daha fazla