7 C
Berlin
20:06 - 23/02/2020
Almanya Haber – Berlin Haberler – Son Dakika Avrupa Haberleri

Ahmet İncel

Ahmet İncel arşivindeki tüm yazılar ha-ber.com'da.

Diğer Yazarlar

NEDEN AKP’YE OY VERECEKLER?

20:34 - 30/05/2011

Geçtiğimiz hafta boyunca İstanbul, İzmir ve memleketim Aydın’da idim. Bazı yazarların dediği gibi ”seçim öncesi halkın nabzını ölçtüm” diyemeyeceğim ama doğal olarak seçimler nedeniyle bol bol seçim sohbetlerine şahit oldum. Herkes birbirine hangi partiyi neden seçeceğini anlatıyordu. Ben sizlere entel arkadaşların bilimsel seçim analizlerini değil de gerçek halkın partilere yaklaşımını aktarmak istiyorum.

AKP’ye oy vereceğim diyenlere şu ilginç argümanları sıraladılar:

– ”bu adamlar uzun süredir iktidarda, yedikleri kadar yediler ve inşallah doymuşlardır. Yeni bir partiyi iktidara getirirsek onlar yemeye sıfırdan başlayacaklar, olan yine bize olacak. Onun için oyumu AKP’ye vereceğim…”

– ”Tayyip’i yakışıklı ve büyüleyici özellik sahibi bir erkek olarak görüyorum. Fiziği, duruşu çok hoşuma gidiyor. Onun için oyum Tayyip’e… (Bayan seçmen)

– ”Tayyip ağzına sık sık Allah kelimesini alıyor, onda Allah korkusu var, onun için onu seçeceğim”

– ”Ben aslında MHP’liyim, ama Başbuğ’un mirasına ihanet eden Bahçeli’ye gıcık olduğumdan oyumu AKP’ye vereceğim”

– ”Valla öteki partilere bakıyorum da, iktidara sahip olabilecek kapasitede bir liderleri yok. Yani kısacası kötünün en iyisi olduğu için ve de oy kullanmak zorunda olduğum için AKP’ye vereceğim, yoksa Tayyip’e hayran olduğumdan değil”

Okumuşluk oranı arttıkça CHP’yi tercih edenlerin arttığını gözlemledim. Neden CHP? diye sorduğumda

– ”Bu iktidardan kurtulmak için, adamlar şeriat getirecek yahu, hiç içki bile içemeyeceğiz”

– ”CHP’yi Atatürk’ü en iyi temsil eden parti olduğu için tercih ediyorum. Alternatifi yok. Daha güçlü başka bir sosyal demokrat parti olsa onu tercih ederdim”

– ”Kılıçdaroğlu’nda rahmetli Ecevit’in tavırlarını görüyorum, onun için…”

– ”Sapına kadar CHP’liyim, sapına kadar Tunceliliyim…”

Bir de MHP’lilere bakalım, MHP’lilerde gözlemediğim Bahçeli’ye karşı pek sempati duyamadıkları ve Ümit Özdağ’a daha büyük sempati, duydukları… Bahçeli’yi, Başbuğ’larının İslam’a verdiği önemi göz ardı etmekle suçluyorlar. Ama buna rağmen, özellikle son kaset olayları nedeniyle partiyi destekleyeceklerini belirtiyorlar. Hatta sol kesimden bazılarının da MHP’nin meclis dışı kalma olasılığına karşı MHP’ye oy vermeyi düşündüklerini duydum. Yine tek başına iktidara geleceğinden emin olunan AKP’nin taraftarları dışındakiler ”mecliste en azından güçlü bir muhalefet olsun ki iktidar partisi istediği gibi at koşturamasın” diyorlar.

Başta yazdığım gibi bu ifadeleri lütfen herhangi bir bilimsel seçim analizi ve de herhangi bir partiye yönlendirme olarak algılanmayın…

Yukarıdakiler, yaşamlarında bir kez bile herhangi bir partinin seçim bildirgesini okumadan oy kullanacak insanların siyasi tercihleridir…

Ahmet İNCEL

Yazarın Diğer Yazıları

Tüm Yazıları

Çerezler (cookie), ha-ber.com web sitesini daha etkin bir şekilde kullanmanızı sağlamaktadır. Anladım daha fazla