5.5 C
Berlin
21:35 - 23/02/2020
Almanya Haber – Berlin Haberler – Son Dakika Avrupa Haberleri

Ali Gültekin

Ali Gültekin arşivindeki tüm yazılar ha-ber.com'da.

Diğer Yazarlar

NE İÇİN SAVAŞACAGIZ?

23:42 - 12/10/2012

Strateji uzmanı değilim. Elhamdülillah Müslüman’ım. Türk kökenliyim ama önce insanım. Ulusal kimliğim, dini değerlerim, mezhebim üzerinden savaş çığlığı atanlara karşıyım. Bu değerler üzerinden savaşa karşı benim gibi düşünenlerin saflarında yer alırım. Kan, ölüm ve gözyaşlarından kazanılmış haram para istemiyoruz. İslam coğrafyası içinde hangi ülke Müslüman inancı gereği adil yönetiliyor? Bu ülkelerin hangisinde demokrasi var? İnsan hakları var? ABD-İsrail, AB, Rusya, Cin ve işbirlikçileri kendi ülke halklarını karşı ne kadar özgürlükçüler? Ne için savaşacağız? Biz; Türkçe, Kürtçe, Arapça ağıtlar, İngilizce İbranice zafer çığlıkları duymak istemiyoruz.

Biz kim için savaşacağız?
Bizim, silah ihaleleri, petrol kuyuları, kara para aklama gibi bir derdimiz yok. Eroin, kumar, fuhuş baronu olma hevesinde değiliz. Biz; bu dalavereleri Filistin, Irak, Bosna, Afganistan işgallerinden biliyoruz. Biz kim için savaşacağız?
Orta Doğu karanlığında atılan oltaya koşan sazanlar, kancaya takılı halde çırpınıyorlar. Taraflar kim? Kim kime karşı ne için savaşıyor? Kim ne için kimin saflarında? Kim kazanırsa, kim kimi nasıl yönetecek? Hz. Muhammed: cahiller cesur olur. Bu güzel söz her şeyi ortaya koyuyor. Bu sözden yola çıkarak, yığınlarca cahil Suriye’ye akarak, insan öldürerek cesur olacağını sanıyor. Bırakın Suriye halkı kendi diktatörünü alaşağı ederek yaşamak istedikleri sistemi seçsinler.
Yemen elleri, Kore cehennemi
Annelerimiz bizi; Yemen ve Kore’de toprağa düşen eşleri, evlatları için ağıt ninnileri ile büyüttü. Dul, yetim kalanlar bir yanları yaralı yaşadılar. Döşlerindeki madalyalar ile bacaksız, kolsuz, bir gözü görmeden “Kore gazileri” kaderlerine bırakıldılar. Kore Savaşı’nın bizim savaşımız olmadığı gibi, Suriye savaşı bizim savaşımız olamaz.
Biz de savaştık!
Biz Çanakkale, Urfa, Sakarya, Antep, Maraş, Manisa’nın savunulmasının kahramanlıklarını dinliyoruz. Kurtuluş savaşı destanlarını okuyoruz. Zafer şarkılarımızı söylemeye devam edeceğiz. Bizim Ata güreşlerimiz için, cazgırlar pehlivanlarımızı Kırkpınar er meydanına çağırırlar.
ABD- İsrail, AB Cazgırlarının çağırıları ile Orta Doğu çöllerinde deve güresi tutmak isteyenlere hayırlı yolculuklar.
Biz ‘de savaşırız!
İnsanlığın ortak noktası olan; yaşam haklarımız, yaşam alanlarımız için ortak sorunlarımız ve ortak çıkarlarımız için savaşırız. Din, dil, renk, cinsiyet ayrımı yapmadan eşit haklar için ayağa kalkan tüm ülke halkları ile zalimlere karşı canimizi ortaya koyarak, ortak çıkarlarımız için savaşırız.
Yalanınız batsın!
İsrail zulmü altında yasam savaşı veren Filistin halkı için ne zaman savaş çağırıları yaptınız? Sözde özgürleştirdiğiniz; Irak, Afganistan, Libya, Mısır, Tunus yoksul halklarının hangi kaderi değişti? Suudi Arabistan, Bahreyn, Katar, İran halkları hangi özgürlükler ve İslami değerleri içinde yönetiliyorlar? İslam’ı bu yönetimler ile özleştirebiliyor musunuz? İslam anlayışınız bu mu? Emperyalistlerin; Yer altı ve üstü zenginliklerini talan ettiği ülkeler aç ve yoksul. Açlıktan ölen insanlar yırtıcı hayvanlara yem oluyor. Orta Doğu halkları için savaştığınızı hangi vicdan ile söylersiniz? Dünya’nın en “seçkin” markalarının üretiminin yapıldığı Uzak Doğu ada dehlizlerinde kölelik koşullarında çalıştırılan çocukları görmezden gelerek Suriyeli çocukları mı özgürleştireceksiniz? Yalanınız batsın.
Siz neden savaş istiyorsunuz?
Savaş’ın yakıp, yıkıp talan ettiği şehirlerde bulundunuz mu? Top oynadığınız meydan, salıncağa bindiğiniz park, şeker aldığınız bakkal, okuduğunuz okul, sokağınız savaş uçakları ile bombalandı mı? Oyuncak bebeği elinde ölmüş çocuğu enkazdan çıkartılırken göreniniz var mı? Kolunuz koptu, bacağınızın birini mayın tarlasında bıraktınız mı? Annesiz büyüdünüz mü? Baba yolu beklediniz mi? Gencecik çocuklarınızı toprağa verdiniz mi? Kurşunlara karşı yavrusuna bedenini siper eden Annenin kafasından akan kanların bebeğinin emdiği memesine doğru akarak sütüne karıştığına tanıklık ettiniz mi? Siz neden savaş istiyorsunuz? Biz ne için savaşacağız?
Sizin için neden savaşalım?
İngilizce, İbranice savaş çığlığı atanlar; Hanginiz kaç tane Filistin, Bosna, Çeçen, Irak savaşı tecavüz mağduru Anne ile sohbet ettiniz? Hanginizin, annesi, esi, kardeşine gözünüzün önünde tecavüze uğradı? Hanginizin evi başınıza yıkıldı? Hanginiz; tecavüzü gizleyip, doğurduğu çocuğu eli ile öldüren ruhu yaralı annenin acısını hissedebilirsiniz? Hanginiz, savaşlarda yetim kalmış çocukları yanınıza alarak kendi çocuklarınızın ortamına kattınız? Hanginiz; kaç tane evsiz kalan insanlara evinizi açtınız? Bu savaş için evlatlarımızı ne diye istiyorsunuz? Biz sizin için neden savaşalım?
Bizim, insani direncimizi kıramayacak, ulus ve inanç değerlerimizin üzerinden savaşa süremeyeceksiniz. Biz, ABD-İsrail, AB, Rusya, Cin, İran için savaşmayacağız. Din, dil, ulus, renk ayrımı yerine insani değerlerimizi öne çıkararak savaşa hayır diyoruz. Ortak sorunlarımız üzerinden, ortak çıkarlarımızı savunarak Dünya halkları ile barış içinde yasamak istiyoruz

Hadi hayırlısı…

Ali Gültekin

Yazarın Diğer Yazıları

Tüm Yazıları

Çerezler (cookie), ha-ber.com web sitesini daha etkin bir şekilde kullanmanızı sağlamaktadır. Anladım daha fazla