11.3 C
Berlin
06:55 - 26/09/2020
Almanya Haber – Berlin Haberler – Son Dakika Avrupa Haberleri

İlter Gözkaya-Holzhey

İlter Gözkaya-Holzhey arşivindeki tüm yazılar ha-ber.com'da.

Diğer Yazarlar

MÜSİAD BAYANLAR PLATFORMU

00:00 - 06/12/2010

 Başarılı Berlin işverenlerin hayatında önemli bir yere sahip olan hanımlar Hilton Hotel’inde nefis bir kahvaltıda bir araya geldi.

Kahvaltının amacı işverenlerin eş ve kızlarına tanışma fırsatı vererek, Bayanlar Platformu oluşturmanın ilk adımını atmaktı.
İşveren kadınları ön plana çıkararak, istekli kadınları işveren olmaya yönlendirmek.
Gösterilen bir film ile (MÜSİAD) Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği’nin çalışmaları anlatıldı. Almanya’da 70.000 Türk kökenli işveren aşağı yukarı 350.000 işçi çalıştırıyor, yılda toplam 33 milyar € ciro yapıyor. Nüfusu 3,5 milyon olan Başkent Berlin’de 170 ayrı milletten oluşan göçmenlerin en büyük grubunu Türkler oluşturuyor. 7.000 işveren, 30.000 işçi çalıştırıyor. Dernek gençlerin daha başarılı ve aktif olmaları için Gençler Kolu kurmuştur. Bu toplantıya ev hanımlarından başka çok sayıda işkadınları katılmıştır. Bir kozmetik uzmanı çirkin kadın yoktur, bakımsız kadın vardır, diyordu. Bir başka hanım yaşlanmaktan korkmayın, bakıma muhtaç büyüklerinize biz bakıyoruz, diyerek güç veriyordu.
Kahvaltı esnasında en çok konuşulan konu çocukların okul meselesiydi. Yalnız sorunlar değil, deneyimler ve iyi örnekler de vardı. Sağımda, solumda konuşmaları dikkatle dinliyordum. Önce tuhaf karşılayan hanımlar, basın adına toplantıya katıldığımı anlayınca kendileri bana düşüncelerini anlattılar. Masalarda konuşulan dil almancaydı. Bu güzel ve genç kadınların çoğunluğu Berlin’de büyüyüp, okula gitmişti.
Gördüğüm kadarıyla meslek edinmemiş, diplomasız kadın hemen hemen yok gibiydi. Bu nedenle hep Türklerden negatif bahseden politikacı, alman basın ve medyasına karşı enerjilerini pozitif etkinliklerde harcamak istiyorlardı.
MÜSİAD BAYANLAR PLATFORMU
 
Alman basın ve medyada Türk kadını elinde plâstik torba ile fıçı şeklinde çirkin, cahil tek tip kadın elli sene gösterildi. Buna dur deme zamanı geldi de geçti bile. Bütün dernek kadın kolları birleşerek göstermelidir ki biz Türk kadınları tek tip değiliz. Zengin bir çeşitliliğimiz olduğunu anlatmalıyız. Az ama etkin bir şekilde eylem planı yapılmalıdır. Teklif ettiğim tüm Almanya’da yaşayan Türk kadınları salonlardan sokaklara çıkarak büyük bir yürüyüş yapsın, düşüncesi çok ilgi buldu.
 
Bir hanım katılımcı Türkevi’nde defile yapılsın, fikrini çok beğendi. Başkonsolosumuzun Alman ve Türk sanatçılarla birlikte yaptığı sergiler gibi, çeşitli halkı karşılaştıracak defileler. Türk derneklerinin yaptığı eylemler yalnız hoş vakit geçirmek için yapılmamalı. Bir arada topluma gösterilebilecek etkinliklere hazırlık olmalı.
Kendi aramızda yaptığımız etkinliklerde çok önemli, ama her panel, her olay bizi alman toplumundan ayırıyor. Çünkü Almanların yaptıklarına gitmek için zaman kalmıyor. Onlar bizim adımıza, bizsiz sevgili Türklerini konuşuyorlar (!). Öğretmenler günü bana gelen beş davetiye vardı, hepside ilgimi çekiyordu. Dernekler üstü bir komisyon etkinliklerde gün tespitinde yardımcı olabilir. Bir hanım öğrencim Türk televizyonlarına Almanya’daki insanlarımıza iş vermiyorlarsa, işverenler reklâm vermesinler, dedi.
Gerek konuşmacılar, gerek söz alan hanımlar böyle etkinliklerin devamını istediklerini dile getirdiler.
Yaşadığımız toplumda problemleri çözmede kadınlarımızın, annelerin daha aktif rol almaları gerektiği vurgulandı. Bana göre yapılacak en etkin işlerden biri tüm ülkelerde, ülke dillerinde basın, medya ve televizyonlara girecek, çalışacak gençler yetiştirmek. Gençler politikada bunu başardı. Projeleri organizede öğretmen, avukat, mimar ve daha birçok çeşitli mesleklerden onbeş hanım Kadın Kurulu’nda görev aldı. Kurul iki haftada bir toplanmaya karar verdi. Göçün ellinci yıldönümünde görev alarak “biz de varız” düşüncesinde hemfikir olarak, tekrar buluşmak üzere ayrıldılar.
MÜSİAD BAYANLAR PLATFORMU
 
Kahvaltıda eşim ve benden başka emekli yoktu. Eve giderken kendimi daha dinç ve umutlu hissettim. Genel yayın yönetmenim sevgili Mehmet Sefa Doğan ay’a bu davete gitmek için beni uygun gördüğü ve bu satırlarımla gençlere deneyimlerimi iletmeme vesile olduğu için çok teşekkür ederim.
Bu girişimin tüm Almanya’ya, hatta Avrupa’ya örnek olmasını ha-ber.com candan arzu eder.
Daha iyi örgütlü ve işlevsel günlerde görüşmek üzere
Hoşça kalın!
 
İlter Gözkaya – Holzhey 
Emekli Öğretmen 
Not:
MÜSİAD’ı daha yakından tanımak için bakınız: www.muesiad.com veya www.e-musiad.com

Yazarın Diğer Yazıları

Tüm Yazıları

Çerezler (cookie), ha-ber.com web sitesini daha etkin bir şekilde kullanmanızı sağlamaktadır. Anladım daha fazla