20.6 C
Berlin
04:46 - 05/07/2020
Almanya Haber – Berlin Haberler – Son Dakika Avrupa Haberleri

Adil Hacıömeroğlu

Adil Hacıömeroğlu arşivindeki tüm yazıları ha-ber.com'da.

Diğer Yazarlar

MİSİLLEME

17:19 - 28/10/2014

MİSİLLEME

“23 Ekim’de Kağızman’da üç HPG gerillasının infazından sonra, Yüksekova’da üç asker öldürüldü.” Bu sözler, TBMM’de temsil edilen HDP’ye ait. Üç PKK teröristine karşılık, üç Türk askerini şehit ettik, demek istemekteler.

Yukarıdaki sözler, bölücü örgütün açılım süreciyle ulaştığı özgüveni göstermesi açısından önemlidir. PKK, Türkiye Cumhuriyeti devletine meydan okuyup güç gösterisi yapmakta. “Senden aşağı kalmam, istediğim zaman istediğim kadar asker-polis öldürürüm.” demekte. Kendisini hem siyasal hem de askersel alanda devletle eşdeğerde tutmakta.

Yüksekova eylemi gösterdi ki PKK dağlarda değil, kentlerde eylemler yapacak bundan böyle. Çünkü dağdaki militanlarının çoğu kentlerde konuşlanmış durumda.

Açılım öncesi bölücü örgüt militanları, eylemlerine ilkbaharda başlar; sonbaharda üslerine çekilirdi. Kış boyunca PKK saldırıları çok az görülürdü. Kentlere yerleşen bölücü örgüt, artık yaz-kış demeden eylem yapacak konumdadır. Çünkü dağlardaki zor doğa koşullarıyla mücadele etmesi gerekmeyecek. Üstelik kentlerdeki eylemlerinde kitle desteğini de arkasına alacak.

Kentlerde saklanmak, PKK militanları için daha kolay. Çünkü onları koruyacak binlerce ev var.

PKK’nın kentlerde eylem yapması, bölücü örgüt yandaşı birçok gencin de silahlanmasına neden olacak. Gençlerin dağa çıkmasına gerek kalmayacak; çünkü dağ kente, halkın içine inmiştir. Bunu da yapan AKP iktidarıdır.

HDP, artık çekinmeden bölücü örgütü açıkça savunmaktadır. Ne yasalardan korkmakta ne de halktan utanmaktadır. Çünkü yasalar bölücü örgüte göre düzenlenmekte. Ayrıca kamuoyu da açılım propagandalarıyla bölücü örgütü hoş görür duruma getirildi.

HDP’yi bir kenara bırakalım. Zaman zaman AKP sözcüleri bile PKK liderlerini övmekteler.

Eli, kolu bağlanan askerin etkisizleştirilmesi, bölücü örgütün eylem alanlarını genişletti. Özgüvenini artırdı.

PKK’nın bir gün sonra misilleme yapması, açılımın geldiği ihanet boyutunu göstermekte. AKP, açılımla PKK’yı halka açtı. Ona güç kazandırdı.

Aslanı kafese kapatırsan, meydan çakallara kalır. Açılım sürecini, bundan başka özetleyecek bir söz olamaz sanırım.
                                                           
Adil Hacıömeroğlu

Yazarın Diğer Yazıları

Tüm Yazıları

Çerezler (cookie), ha-ber.com web sitesini daha etkin bir şekilde kullanmanızı sağlamaktadır. Anladım daha fazla