14.4 C
Berlin
23:18 - 10/07/2020
Almanya Haber – Berlin Haberler – Son Dakika Avrupa Haberleri

Av. Nurullah Aydın

Av. Nurullah Aydın arşivindeki tüm yazılar ha-ber.com'da.

Diğer Yazarlar

MEKSİKA’DA OSMANLI SAAT KULESİ!

18:01 - 11/12/2009

Başbakanın ziyaret ettiği Meksika ile ilgi pek bilinmeyen iki konuyu sizlerle paylaşmak istiyorum.

Yıl 1909. İstanbul’dan binlerce kilometre uzaktaki Aztekler’in yurdu, yakın zamanda çalkantılı bir devrime sahne olmuş ve ülke dökülen onca kanın ardından kısmen de olsa istikrarlı bir siyasal düzene geçmiştir.

Emiliano Zapata ve Pancho Villa adlı iki halk kahramanının ünlerinin yavaş yavaş yayıldığı bu dönemde, Sultan Reşad Meksika’ya bir selam göndermek gerektiğini düşünür. Ardından da saraya bağlı mühendis grubuna “Meksika halkı ile Osmanlı halkının dostluğunu simgeleyecek kalıcı bir armağan hazırlamaları” yönünde talimat verir.

Mühendisler de bu emir üzerine, birkaç aylık bir çalışmanın ardından, çağdaş Osmanlı mimarisinin esintilerini taşıyan, eski Türkçe kadranlı ve dış yüzeyi İznik çinileriyle kaplı bir kent saati imal ederler.

Mexico City kentinin en işlek caddelerinden birinde gövdesi İznik çinileriyle kaplı zarif bir saat kulesi yükseliyor.

Bu anıtın üzerinde yer alan plaket ise Türk toplumu olarak “özgüven duygusu” açısından nereden nereye geldiğimizin acıklı bir kanıtını oluşturuyor.

“La Colona Otomana a Mexico. Septembre de 1910.” (Osmanlı Devleti’nden Meksika’ya. Eylül 1910)

Bolivar Caddesi’nin tam kavşak noktasında Meksikalılara 92 yıldır zamanı gösteren Osmanlı saatinin mekanizması tıkır tıkır işliyor.

Ancak, aynı şeyi anıtı kaplayan İznik çinileri için söyleyebilmek mümkün değil. Çiniler, bir asra yakın sürede oldukça zarar görmüş.

Çini tamirinden anlamayan Meksikalılar Türklerin bu çinileri onarmasını bekliyor.

Bir başka savaş
Yine Meksika korkunç bir savaş bir savaşla iç içe. Ama bu savaştan dünya pek haberdar değil. Diğer dünya olarak anılan yeraltı dünyasının savaşlarına sahne olan Meksika’nın Ciudad Juarez kenti dünyanın en tehlikeli kenti sayılıyor. Hükümet ve federal güçler bölgede…

Meksika’nın ABD sınırı yakınlarında bulunan ve uyuşturucu kartellerinin savaşına sahne olduğu için Ciudad Juarez’de sürekli çatışmalar yaşanıyor.

Uyuşturucu ticaretinin kontrolü için yapılan, kartel savaşlarında en kanlı tablo değişmiyor. Hükümetin aldığı sert önlemlere karşın, kartel savaşları özellikle son aylarda bütün hızıyla devam ediyor.

Bir başka savaş: Bir yılda 6290 ölü .
Associated Press ajansına demeç veren Meksika Başsavcısı Eduardo Medina Mora, geçen yılki şiddet olaylarının önceki yıla göre iki kat arttığını belirtti. Geçen yıl 6 bin 290 kişinin öldüğünü kaydeden mora, bu yılın ilk sekiz haftasında ölenlerin sayısının ise bini aştığını bildirdi.

Başsavcı Mora, ölenlerin yüzde 90’ının uyuşturucu kaçakçısı zanlılar, geri kalanların önemli bir bölümünü asker ve polisin oluşturduğunu anlatıyor. İki ateş arasında kalarak hayatını kaybeden masum vatandaşların oranının ise toplam can kaybı arasında yüzde 4 civarında bulunduğu belirtiliyor.

Meksika uyuşturucuyla mücadele için son iki yılda 6,5 milyar dolar harcamış. Ancak uyuşturucu çetelerinin elde ettiği yıllık 10 milyar doların gerisinde oldukları da bir gerçek..

Meksika Devlet Başkanı Felipe Calderon, 2012’de görev süresi dolmadan önce dünyanın bu en güçlü uyuşturucu çetelerine karşı verdikleri savaşı kazanacağını savunarak, ABD’nin bu bölgedeki savaşın kaybedileceği endişelerine karşı çıkıyor.

Görüldüğü gibi insanlık her yerde sorunlarla iç içe. Küresel barış ve adalet ancak paylaşımla sağlanır..

Günün Sözü: Yaşamak için kendine ve insana zarar verme. Yaşamın anlamını düşün.

Prof. Dr. Nurullah Aydın
Gazi Ü. İletişim Fakültesi Radyo-Televizyon ve Sinema Bölümü Öğr. Gör.

Yazarın Diğer Yazıları

Tüm Yazıları

Çerezler (cookie), ha-ber.com web sitesini daha etkin bir şekilde kullanmanızı sağlamaktadır. Anladım daha fazla