11.8 C
Berlin
19:30 - 04/04/2020
Almanya Haber – Berlin Haberler – Son Dakika Avrupa Haberleri

Barış Atagün

Barış Atagün arşivindeki tüm yazılar ha-ber.com'da.

Diğer Yazarlar

LAİK EĞİTİMİ SAVUNMAK SİZE KALMADI

19:57 - 22/09/2017

LAİK EĞİTİMİ SAVUNMAK SİZE KALMADI

Geçenlerde Kartal’da AKP`nin eğitim politikasını protesto etmek için bir miting düzenlendi. Mitingin adı ‘Laik, Bilimsel, Anadilde Eğitim Mitingi’. Mitinge katılanlar ise Eğitim Sen, Alevi Bektaşi Federasyonu, Birleşik haziran hareketi gibi örgüt ve kuruluşlarla HDP, CHP, ÖDP… Vs siyasi partiler…
Miting tam anlamıyla fiyasko, iki yüzlülük ve samimiyetsiz… Sözde laik eğitim için düzenlenen miting gerçekte Kürtçülerin gövde gösterisine dönüştü.

Kürtçü taleplerde bulunarak ana dilde eğitimi savunmakla laik eğitim savunulmaz.
Laik eğitime sahip çıkmak için önce Atatürk’e ve ilkelerine sahip çıkacaksın. Atatürk ilkeleriyle sorunun olmayacak…

Hem ana dilde eğitim istiyoruz hem laiklik istiyoruz. Böyle bir şey olamaz. Bunun adı iki yüzlülüktür laikliği istismar etmektir.

Tabii ki Kemalizm’in tek ilkesi Laiklik değil… Günümüzün solcu geçinenlerinin görmezden geldiği bir ilke daha var. Milliyetçilik…

Milliyetçilik, Türk Milliyetçiliğinden nefret edip sözde Atatürk ilkelerine sahip çıkıyormuş gibi görünenlerin en büyük ikilemidir.

Ne kadar Milliyetçiliği yok sayarak Atatürk ilkelerini savunmaya çalışsalar da beceremiyorlar. Mutlaka bir yerden açık veriyorlar. Kartal’da düzenledikleri mitingde bir kez daha ispatladılar.
Laik eğitim için düzenlenmiş bir mitingde ana dilde eğitimi talep etmenin mantığı nedir?  Resmi dilde eğitim olunca laik eğitim olmuyor mu? İlla çocukları etnik kökenlerinin diline göre mi eğitmeliyiz?

Laik eğitim demek, eğitimin din kurallarına dayanmaması demektir.

Laik eğitim demek, eğitimde aklın, bilimin referans alınması demektir.

Laik eğitim demek, eğitimde çağın şartlarına göre çocukları yetiştirmek, çocuklara sorgulamayı soru sormayı öğretmektir.

Laik eğitimin şartları arasında ana dilde eğitim yoktur. Çünkü laik eğitimin temelinde dil değil zihniyet vardır. Bu zihniyet ise akılcılıktır, bilimselliktir, çağdaşlıktır.

İnsanın özünde Atatürkçülük olmayınca, Atatürk’ü tam anlayamayınca böyle saçma hareketler yapmasını yadırgamıyorum.

Ana dilde eğitimi laik eğitimle yan yana getirmek ancak Atatürk’ü zerre kadar anlayamayanların yapacağı bir şeydir

Tüm bunlar AKP zihniyetine ne kadar yakın olduğunuzu bir kez daha gösterdi. İkiniz de laikliğin ne olduğunu bilmiyorsunuz. İkiniz de Türklüğün düşmanısınız. 

Eğer laikliğe gerçekten değer vermiş olsaydınız yıllardır laikliğe yapılan saldırılara göz yummazdınız. Laikliğe vurulan darbelere sessiz kaldınız, duymazdan geldiniz.

Çünkü o zamanlarda AKP ile çözüm süreci dediğiniz süreci yürütüyordunuz. Bu yüzden şahsi menfaatleriniz için her şeye göz yumdunuz. 

Şimdi ortaklık bozulunca mı laik eğitimi hatırladınız? Şimdiye kadar aklınız neredeydi?
Yok kardeşim… Siz laik eğitim için miting falan yapmayın. Hem elinize yüzünüze bulaştırıyorsunuz. Hem milletin sinirini bozuyorsunuz.

Eğer amacınız laiklik gibi Atatürkçü kesimin hassas olduğu bir değer üzerinden Kürtçülük propagandası yapmaksa boşuna denemeyin. Mayanızda yok. Cumhuriyet’in ilanından beri İslamcılarla yan yana yürüdünüz şimdi de öyle devam edin…

Laik eğitimi savunmak size kalmadı… Biz savunuruz. Herkes olduğu gibi davransın

Çerezler (cookie), ha-ber.com web sitesini daha etkin bir şekilde kullanmanızı sağlamaktadır. Anladım daha fazla